آشنایی با قوانین

مالیات بر املاک و مستغلات، انواع مالیات بر املاک

مالیات بر املاک و مستغلات  یکی از مسائلی است که طرح آن برای افراد موجب ناراحتی می شود. اما این یادداشت به شما کمک می‌کند تا با این جمله بیشتر آشنا شوید و ضمن آن که به طور مشروح به موارد قابل ذکر اشاره شده‌است. دریافت مالیات از راه هایی است که دولت برای کسب درآمد، انتخاب می کند.

در کشورهای پیشرفته مالیات همواره گزینه اصلی دولت ها برای حفظ چرخه اقتصادی است. شهرداری ها با استفاده از منابع مالیاتی اقدام به زیباسازی یا نوسازی شهری می کنند. تا به این لحظه ما از اهمیت مالیات و نقش آن در مدیریت شهری و اقتصادی مطلع شدیم اما به طور مشخص برای آن که به علل و اهمیت وجودی مالیات بر درآمد اجاره پی ببریم، مجله املاک داران به شما پیشنهاد می دهد این یادداشت را تا انتها مطالعه کنید.

مالیات بر املاک و مستغلات
مالیات بر املاک و مستغلات

مالیات بر در آمد اجاره چیست؟

به طور مشروح پرداخت مالیات بر درآمد به چند دسته تقسیم می‌شود که یکی از آن ها، مالیات بر اجاره خانه است.

اگر صاحبان املاک مسکونی و تجاری و… بخواهند ملک خود را در اختیار شخص دیگری با اهداف تجاری و سکونت قرار دهند که از این راه کسب درآمدی داشته باشند، این درآمد بر اساس نوع و میزان آن شامل پرداخت مالیات و ما به ازای آن خواهد شد.

مطالعه این مقاله   شرایط پیش فروش آپارتمان و نکات مهم آن

این مسئله مربوط به مالک است و هیچ ربطی به مستاجر نخواهد داشت. با استناد به قانون مالیات بر اجاره خانه، صاحب املاک اجاره‌ای از نوع تجاری، مسکونی و اداری وظیفه دارند تا پایان تیر ماه هر سال اظهارنامه‌ای تهیه کنند و بر اساس این اظهارنامه مالیات تعیین شده را به اداره مالیاتی که ساختمان در آن واقع شده، پرداخت کنند.

اشکال مختلف مالیات بر درآمد

درآمدی که یک فرد در طول سال به دست می‌آورد، مبنای ارزیابی و مطالبه مالیات بر درآمد است که این نوع از مالیات در قانون به اشکال زیر تقسیم می شود:

مالیاتی که از درآمد خانه کسب می شود

مالیات هایی که از کشاورزی دریافت می شود (با استناد به ماده ۸۱ «قانون درآمد حاصل از کلیه فعالیت‌های کشاورزی، دامپروری، دامداری، پرورش ماهی و پروش زنبور» از پرداخت مالیات معاف هستند)

مالیاتی که باید از دریافت حقوق پرداخت شود.

کسب کارها نیز شامل حال پرداخت مالیات خواهد شد.

وکلا و اشخاص حقوقی نیز شامل حال مالیات می شوند.

اگر به طور اتفاقی درآمدی کسب کردید شامل حال مالیات خواهد شد.

مالیات هایی که بر درآمد املاک و مستغلات در نظر گرفته‌می شود. این مالیات ها خود به چند دسته تقسیم خواهند شد که در ادامه به آن می پردازیم.

مطالعه این مقاله   آموزش ثبت املاک در سامانه وزارت راه و شهرسازی

مالیات بر املاک و مستغلات

مقدار مالیات بر اجاره خانه چه میزان است

از انواع مالیات بر اجاره منزل، دو شکل کلی وجود دارد. اجاره نامه دست اول از مالیات بر اجاره خانه، اجاره دهنده خانه، صاحب آن است و در اجاره نامه دست دوم از مالیات بر اجاره منزل، شخص مالک خود خانه را اجاره کرده است که در قانون پرداخت متفاوت است.

مقدار دریافت مالیات، در نوع اول بر درآمد اجاره خانه شامل کل مبلغ اجاره با کسر درصدی استهلاک و اجاره صاحب است. اما در نوع دوم مالیات بر اجاره تفاوتی است که اجاره بهای دریافتی و اجاره پرداختی مستاجر برای خانه در نظر گرفته ش

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا