پودر سنگ چیست و چه کاربردی دارد؟

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

Rock flour یا همان پودر سنگ یکی از موارد بسیار پر کاربرد در صنعت ساخت و ساز است که همه ما بارها نامش را شنیده ایم. شاید حتی کاربرد این ماده را بدانید اما با چگونگی تشکیل آن آشنایی نداشته باشید.

این پودر ماده ای بسیار با ارزش است که دارای کاربردهای بسیار فراوانی است، همانطور که می دانید برای استفاده صحیح از یک ماده باید به صورت کامل با آن آشنایی داشته باشیم و تمامی اطلاعات مهم در مورد آن را بدانیم.

به همین دلیل ما امروز در این مقاله قصد داریم شما را به صورت تخصصی با پودر سنگ و کاربردهای آن آشنا کنیم پس اگر قصد دارید اطلاعات بیشتری در مورد این پورد به دست آورید حتما تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

پودر سنگ چیست؟

پودر سنگ یا آرد سنگ، به مواد پودر مانند و بسیار ریز گفته می شود، این پودر از سنگ های معدنی به دو صورت طبیعی و صنعتی تولید می شود. ما در ادامه هر کدام از این روش ها را توضیح می دهیم.

 پودر سنگ

روش طبیعی

در روش طبیعی پودر سنگ به دلیل کوبیده شدن و سایش لایه های مختلف زمین به وجود می آید. پودر سنگ کاملا طبیعی از فرسایش و سایش یخچال ها و نفوذ آب به داخل سنگ ها تشکیل می شود.

همچنین در یکی از متداول ترین روش ها، از سایش سنگ های کف رودخانه و نفوذ آب بر سنگ ها لایه ای نرم از پودر سنگ تولید می شود.

انواع کانی هایی که ممکن است در اثر سایش آنها آرد سنگ به وجود آید شامل سنگ آهک، سنگ مرمریت، سنگ گرانیت، سنگ کربنات کلسیم، سنگ آهن و... گفته می شود که به صورت کلی به آنها خاک سنگ هم گفته می شود.

روش مصنوعی و صنعتی

دومین مورد برای تهیه آن روش صنعتی است، در این روش در کارخانه و با استفاده از دستگاه های بسیار قدرتمند صنعتی کانی های مختلف سایش پیدا می کنند و در نهایت پودر سنگ تهیه می شود. همانطور که می دانید در این روش استفاده از دستگاه ها و ماشین آلات صنعتی بسیار حائز اهمیت هستند.

انواع پودر سنگ

همانطور که گفتیم پودر سنگ ها از کانی های مختلفی تشکیل می شوند به همین دلیل دارای انواع متنوعی هستند که در ادامه به برخی از مهم ترین موارد اشاره خواهیم کرد.

 •  سفید (تهیه شده از سنگ کربنات کلسیم یا سنگ آهک)
 •  رنگی (تهیه شده از سنگ مرمر یا گرانیت)
 •  جوشقان (مرغوب ترین پودر سنگ است)
 •  قم و الیگودرز (دارای کیفیت بسیار خوب و ممتاز)

 پودر سنگ

پودر سنگ جوشقان

سنگ جوشقان از نظر خاصیت های شیمایی که دارد بیشتر به سنگ مرمر شبیه است. این پودر سنگ از ناحیه جوشقان اصفهان تهیه می شود که سنگ های بسیار مناسبی برای تولید آرد سنگ دارد. پودر سنگ به دست آمده از این ناحیه گزینه بسیار خوبی برای ملات کاری و نماسازی است زیرا رنگ سفیدی و تمیزی دارد.

پودر سنگ قم

قم نیز یکی از بهترین استان ها برای تولید پورد سنگ است و دارای مقادیر بسیار زیادی از سنگ های مناسب برای تهیه پودر سنگ است. از مهم ترین سنگ های این استان برای تولید پودر سنگ می توان به کربنات کلسیم و آهک اشاره کرد.

تنوع، قیمت و کیفیت پودر سنگ های تولید شده در این استان بسیار بالا است به طوری که قم بزرگ ترین تولید کننده آرد سنگ در ایران به شمار می رود.

پورد سنگ الیگودرز

یکی دیگر از نواحی که دارای سنگ های بسیار خوبی برای تولید پودر سنگ محسوب می شود، پودر سنگ الگودرز است. این پودر سنگ جزو انواع صنعتی است و با استفاده از دستگاه های سایش و کوبش بسیار قدرتمند تهیه می شود. و دارای انواع مختلفی مانند سوپر، معمولی، سفید یا رنگی است.

پودر سنگ آهک

نوع آهکی دارای قابلیت حجم دهندگی و ضدعفونی کننده است و در مصارف ساختمانی مانند آجر دکوراتیو و شفته سازی استفاده می شود.

مهم ترین کاربردها

همانطور که می دانید و پیش از این نیز گفتیم از این ماده در صنایع استفاده بسیار زیادی می شود اما در ادامه هر کدام از این کاربردها را به صورت دقیق تر بررسی خواهیم کرد.

کاربرد در ساختمان سازی

یکی از مهم ترین کاربردهای پودر سنگ در صنعت ساختمان سازی است. به صورت کلی این ماده با دیگر مواد پر کاربرد در ساختمان سازی مانند گچ، سیمان سفید و سیمان ترکیب می شود و باعث بالا رفتن قدرت چسبندگی موارد می شود، به صورت کلی در ملات ساختمان سازی به صورت زیاد از این ماده استفاده می کنند.

چسبندگی که پودر سنگ ایجاد می کند باعث بالا رفتن استحکام و مقامت سازه خواهد شد. همچنین باعث می شود که پس از خشک شدن سازه ترک نخورد.

کاربرد در صنعت

باید گفت برخلاف تفکر بسیاری از مردم از پودر سنگ علاوه بر ساختمان سازی در بسیاری دیگر از صنایع نیز استفاده می شود. برای مثال از آن در پرکن ها برای تولید سرامیک و کاشی سازی بهره می گیرند. یکی دیگر از کاربردهای این ماده در صنعت نوشابه سازی است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید از پودر سنگ کربنات کلسیم در تولید گازی های کربن دی اکسید خوراکی برای تولید نوشابه گاز دار استفاده می شود.

همچنین در صنایع مختلف خاک سنگ را با سیمان مخلوط می کنند که این کار باعث افزایش استقامت بتمن می شود.

 پودر سنگ

کاربرد در تولید آثار هنری

یکی دیگر از کاربردهای جالب و جذاب پودر سنگ استفاده از آن در صنعت بی نظیر تولید آثار هنری به خصوص مجسمه سازی است.

این ماده بخاطر کیفیت بسیار خوب، مقاومت و همچنین قیمت ارزان به صورت گسترده در مجسمه سازی استفاده می شود. از این پودر برای تولید خمیر نیز بهره می گیرند. جالب است بدانید در هنگام استفاده انواع رنگ های متنوع و زیبا را به این خمیر اضافه می کنند تا در نهایت بتوانند به رنگ دلخواه خود برسند. استفاده از این پودر در صنعت مجسمه سازی باعث می شود که مجسمه استقلامت بیشتری داشته باشد و شکل خود را حفظ کند.

در گل سازی نیز برای تولید انواع تابلوهای برجسته از پودر سنگ استفاده می شود. همچنین آرد سنگ ها یک گزینه بسیار خوب برای تولید بوم نقاشی هستند. دیگر موارد نیز استفاده از پودر سنگ در تولید و ترمیم پلاستر ها است.

کاربرد در غذای دام و طیور

شاید برایتان جالب باشد که پودر سنگ های به دست آمده از سنگ های رسوبی و کلسیمی برای غنی سازی جیره غذایی دام و طیور بسیار پرطرفدار هستند. آن ها، مقادیر کلسیم قابل جذب بسیار بالایی نیز دارند.

کاربرد در مصارف کشاورزی

از دیگر موارد می توان به استفاده از آن برای زمین های باغداری، کشاورزی و پرورش محصولات اشاره کرد. جالب است بدانید پودر سنگ دارای موارد معدنی فوق العاده ای مانند گوگرد، آهن، منگز، پتاسیم و کلسیم است که باعث رشد و تقویت محصولات مختلف می شود. همچنین استفاده از پودر سنگ در کشاورزی دارای خاصیت کنترل کننده اسدیته خاک است.

از همه مهمتر بهره گیری از آرد سنگ باعث کاهش باران های اسیدی می شود؛ زیرا یکی از دلایل اصلی ایجاد باران های اسیدی استفاده بی رویه از کودهای شیمایی است.

کاربرد در تولید کاغذ

یکی دیگر از بهترین موارد استفاده از پودر سنگ در تولید و بازسازی کاغذ است. این ماده از قطع جدید درختان جلوگیری می کند و باعث می شود که کاغذهای جدید از کاغذهای قدیمی و غیر قابل استفاده‌ تهیه شوند.

از این ماده در تولید کاغذ برای افزایش حجم، جداسازی و خنثی کردن مواد شیمایی استفاده می شود.

دیگر کاربردها

 • در مواد قیرگونی برای بالا بردنِ قدرت چسبندگی مواد آسفالت
 • برای ذوب یا ملات با دیگر مواد ترکیب می شود
 • استفاده کردن در سند بلاست
 • تولید رزین های مرغوب یا چسب
 • سیستم تسویه آب و فاصلاب
 • صنعت غذایی و دارویی
 • زهکشی کانال ها و تونل ها

ویژگی ها

پودر سنگی که از آهک تولید می شود یکی از بهترین گزینه ها برای زهکشی خواهد بود. زیرا دارای نفوذپذیری بسیار کمی حدودا 0.0024 سانتی متر بر ثانیه است. از دیگر موارد نی توان به این اشاره کرد که یک پودر سنگ بسیار مرغوب دارای مقدار رطوبت مطلوب و چگالی مناسب است.

پودر سنگ تراکم پذیری بالایی دارد و می تواند به خوبی آب را درون خود نگه دارد که همین ویژگی باعث خواهد شد که در تولید بتن از پودر سنگ استفاده شود.

پودر سنگ دارای ویژگی های اصحکاکی بهتر از ماسه است و علاوه بر کیفیت بسیار بالا قیمت مناسبی نیز دارد. این قیمت پایین باعث می شود که هزینه های ساخت و ساز کاهش پیدا کند.

علاوه بر موارد گفته شده، آرد سنگ دارای خاصیت چسبندگی مناسب است و با ترکیب در موارد به آنها حالتی خمیری و پلاستیک مانند می دهد به همین دلیل زمانی که در تولید بتن استفاده می شود باعث انعطاف پذیری بتن خواهد شد.نها حالتی خیآ

اهمیت استفاده از پودر سنگ

همانطور که می دانید پودر سنگ یکی از مواد نسبتا جدید است و به مرور زمان توسط افراد در صنایع مختلف شناخته می شود. استفاده از پودر سنگ در صنایع مختلف می تواند باعث کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری شود.

پودر سنگ به صورت کاملا وسیع در دسترس است و همانطور که پیش از این نیز گفتیم به دو صورت طبیعی و مصنوعی تولید می شود به همین دلیل کمبودی از نظر منابع ندارد.

بدون شک شما می توانید از پودر سنگ در صنایع مختلف استفاده کنید و از ویژگی های بسیار جالب این ماده بهره ببرید.

کلام آخر

همانطور که در این مقاله گفتیم پودر سنگ یکی از ارزان ترین و پر کاربردترین موارد در صنعت است. از این ماده در صنایع مختلف مانند ساختمان سازی استفاده بسیار گسترده و فراوانی می شود. یکی از مهم ترین دلایل استفاده از پودر سنگ در ساختمان سازی کاهش هزینه های موارد به کاررفته در ملات است. همچنین پودر سنگ هنگامی که با دیگر مواد ترکیب می‌شود باعث بالا بردنِ استقامت و استحکام می شود.

همین طور پودر سنگ بر اساس سنگی که از آن تهیه‌شده دارای مدل ها، رنگ ها و سایزهای مختلفی است که می‌توانید این ماده را در کیفیت های مختلف خریداری و در صنایع استفاده کنید.

مجموعه املاک داران با عرضه فعالیت های وسیع در زمینه ساخت و ساز و خرید و فروش، بستر مناسبی را در حوزه املاک پدیدار کرده اند. این فعالیت ها شامل خرید و فروش آپارتمان در اصفهان، ثبت ملک به صورت رایگان، سرمایه گذاری، شراکت در ساخت و ساز، مشاوره حقوقی املاک، معامله پایا پای، تهاتر و غیره می شوند.