راهنمای خرید انواع آسانسور!

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

آسانسور یکی از ارکان جدایی ناپذیر ساختمان های چند طبقه به شمار می رود. همواره انتخاب و خرید آسانسور یکی از دغدغه های اصلی املاک سازان یا مالکان بوده است. انتخاب آسانسور مناسب برای هر ساختمان نه تنها ایمنی و سلامت ساکنین را تضمین می کند، بلکه هزینه های نگهداری و نصب کم تر خواهد بود. با املاک داران همراه شوید و راهنمای خرید انواع آسانسور را بخوانید:

آسانسور

انواع آسانسور برای نصب در ساختمان

هر ساختمانی که بیش از یک خانواده در آن زندگی می کند، نیاز به آسانسور دارد. شما به عنوان مالک یا سازنده باید بدانید که انتخاب آسانسور خوب می تواند باعث افزایش راحتی ساکنین و همچنین افزایش ارزش ملک شما شود. نصب یک آسانسور خانگی می تواند به ساکنین کمک کند تا هر بار از پله ها پایین و بالا نروند. در واقع آسانسور زندگی را برای اعضای خانواده و به ویژه افراد سالمند راحت می سازد. بالابرهای خانگی در شکل و اندازه های متنوعی با توجه به تعداد واحدها و ساکنین ارائه می شوند. انواع آسانسور کابلی، هیدرولیکی، بدون شفت یا حتی پنوماتیکی در بازار وجود دارد. در ادامه به معرفی انواع آسانسور بر اساس مکانیزم آن می پردازیم:

آسانسورهای کششی

آسانسورهای کششی از طناب ها یا تسمه های فولادی روی سیستم قرقره برای بالا و پایین بردن کابین استفاده می کنند. این نوع آسانسور دارای دو مدل دنده ای و بدون دنده است و نیاز به موتورخانه دارد که معمولا در طبقه بالای ساختمان ساخته می شود. البته برخی از انواع آسانسور کششی به موتورخانه نیاز ندارند و به آن ها روملس گفته می شود. آسانسور کششی بهترین گزینه برای ساختمان های بلند است.

آسانسورهای روملس

آسانسور روملس یکی از پیشرفته ترین انواع آسانسور به شمار می رود. از آنجایی که این نوع آسانسور نیاز به موتورخانه ندارد، در هر نوع ساختمانی می توان آن را نصب نمود. معمولا در این آسانسور یک موتور کوچک اما قوی در بالای کابین نصب می شود. بنابراین آسانسور روملس بهترین گزینه برای ساختمان هایی است که امکان ساخت موتور خانه در آن وجود ندارد.

آسانسور هیدرولیک

یکی از رایج ترین انواع آسانسور، آسانسور هیدرولیک است. معمولا از این نوع آسانسور برای ساختمان های سه تا چهار طبقه استفاده می شود. در برخی موارد از این نوع آسانسور هیدرولیکی با کابین شیشه ای برای منازل دوبلکس، ویلاها و غیره بکار می رود.

آسانسور شیشه ای

آسانسور پانورما یا شیشه ای یکی از لوکس ترین انواع آسانسور است که معمولا برای ویلاها، منازل دوبلکس، مجتمع های مسکونی، مراکز خرید و مراکز تجاری کاربرد دارد. این نوع آسانسور تماما از شیشه نشکن ساخته شده و امکان دید 360 درجه را به مسافران می دهد. از آنجایی که جلوه لوکسی به ساختمان می بخشد، پس تعجبی ندارد که یکی از گران قیمت ترین انواع آسانسور به شمار می رود. 

آسانسور شیشه ای

نکات مهم برای خرید آسانسور

آسانسور یکی از ابزار ضروری در هر ساختمان بلند به شمار می رود. امروزه اغلب ساختمان های تجاری و مسکونی چند طبقه به آسانسور مجهز هستند.انواع آسانسور در بازار جهت نصب در ساختمان وجود دارد و شما می توانید بر حسب نیاز خود یکی را انتخاب کنید. چه به دنبال آسانسور کابین استیل باشید، چه بخواهید آسانسور خانگی یا تجاری تهیه کنید، باید به سایز، شکل و طول آن متناسب با نیاز خود توجه نمایید. قبل از نصب آسانسور بهتر است با یک مهندس تاسیسات ساختمان در این رابطه مشورت کنید. در ادامه به نکاتی که قبل از خرید یک آسانسور باید به آن توجه کنید می پردازیم:

کاربری ساختمان

به طور کلی آسانسورها دو نوع هستند: آسانسور مسافر بر و آسانسور باربر! برای ساختمان های تجاری یک آسانسور مسافربر و یک بالابر حمل کالا می تواند گزینه خوبی باشد. و اما در آپارتمان های مسکونی در صورتی که افراد مسن یا بچه ها زندگی می کنند، بهتر است یک آسانسور مسافربر وجود داشته باشد. 

هزینه نصب

قبل از خرید آسانسور برای ساختمان خود، باید ابتدا قیمت آسانسور و نصب آن در بازار مظنه کنید و بر اساس آن یکی از انواع آسانسور را خریداری نمایید. در واقع انواع مختلف آسانسور دارای هزینه نصب متفاوت هستند. چه به دنبال یک آسانسور با اندازه بزرگ باشید، یا بخواهید آسانسور هیدرولیکی و یا کششی تهیه کنید، باید هزینه نصب آن را نیز در نظر بگیرید. 

شرایط نگهداری

نگهداری از آسانسور دارای اهمیت بالایی است. در صورتی یک سری نکات را به طور کامل رعایت کنید، آسانسور طول عمر بیشتری خواهد داشت و امکان خرابی آن کم تر خواهد بود. شما برای افزایش طول عمر آسانسور خانه خود باید از افراد حرفه ای در این زمینه مشورت بخواهید. چرا که هر یک از انواع آسانسور نیاز به نکات مراقبتی خاص خود را دارد. 

اندازه آسانسور

شما باید با توجه به نوع کاربری ساختمان، یکی از انواع آسانسور با ابعاد مختلف را انتخاب کنید. آنالیز دقیق محیطی و انتخاب اندازه آسانسور را می توانید به فروشنده مصالح ساختمانی در اصفهان بسپارید. آن ها با توجه به کاربری سازه، نیاز و بودجه شما، آسانسوری در ابعاد مناسب را انتخاب و نصب می نمایند. ظرفیت بار آسانسور را نیز باید با توجه به ترافیک ساختمان در نظر بگیرید. در واقع هر چه تعداد واحدهای ساختمان بیشتر باشد، بهتر است آسانسور با تحمل ظرفیت بار بیشتری انتخاب شود.

نکات ایمنی

یکی دیگر از مواردی که هنگام خرید آسانسور باید به آن توجه شود، رعایت نکات ایمنی است. نصب سیستم زنگ خطر، تلفن داخل کابین، سیستم ترمز استاندارد، برق پشتیبان و غیره از مواردی هستند که بر ایمنی ساختمان شما تاثیر می گذارند.

قیمت آسانسور

قیمت انواع آسانسور با توجه به نوع کیفیت، ابعاد، ظرفیت و غیره متفاوت است. علاوه بر نوع قطعات مکانیکی به کار رفته در آسانسور، نوع کابین و تجهیزات آن بر قیمت نهایی تاثیر گذار هستند. هر چه کابین لوکس و بزرگ تری برای آسانسور ساختمان شما انتخاب شود، هزینه بالاتری باید بپردازید. 

انواع آسانسور

جمع بندی

آسانسور ها دارای انواع مختلفی هستند که در این مقاله به برخی از آن ها اشاره کردیم. در واقع آسانسورهای غذا بر، صنعتی، باربر، معلول بر و غیره نیز در بازار ارائه می شود و شما باید با توجه به کاربری ساختمان، نیاز  و بودجه خود یکی از انواع آن را خریداری و نصب نمایید. در این مقاله راهنمای خرید آسانسور را برای شما ارائه نمودیم تا بتوانید با اطلاعات بیشتری برای انتخاب آسانسور اقدام کنید. به منظور خرید و فروش آسانسور در اصفهان و ارتباط با تولید کننده مصالح ساختمانی در اصفهان با املاک داران در تماس باشید.