عمومی

دیمر لامپ و کاربرد آن در برق ‌کشی ساختمان چیست؟ | مزایا و قیمت دیمرها

دیمر لامپ در برق‌ کشی ساختمان از جمله وسیله ‌هایی است که در اکثر پروژه های الکترونیکی از آن بهره می‌ برند و از همه مهم تر برای لامپ‌ های کم مصرف در برق کشی ساختمان و همچنین مشخص کردن نور لامپ ‌ها قرار می ‌گیرد. این دیمر به ‌صورت سری در مدار قرار گرفته و می ‌تواند ولتاژ را کنترل کند.

لامپ ‌های کم مصرف، از یک درب ورودی و یکی از خروجی فاز دارد و می‌ توان لامپ رشته ‌ای یا لامپ LED را برای کنترل موتورهای الکتریکی با استفاده از کنترل ولتاژ دانست. دیمر انواع لامپ ‌ها دارای کاربردهای متنوعی هستند از جمله کلید روشنایی تا واحدهای برق ساختمان ‌های بزرگ، از دیمر استفاده می ‌کنند.

همین طور می‌ توان از آن در تولید و انجام تأسیسات برقی در هر فضایی که به تحول شدت نور احتیاج است استفاده کرد. در اینجا به شناختی کلی از دیمرها رسیدیم با املاک داران همراه باشید تا از شناختی کامل تر و دقیق تر در مورد دیمرها بپردازیم.

چگونگی نحوه کار با دیمر لامپ در برق کشی ساختمان

نحوه کار دیمرها به این صورت است که با چرخش پیچ آن میزان توانی که به لامپ ارسال می‌ شود را می ‌توان تغییر داد و میزان نور را کم یا زیاد کرد. ظاهر دیمر همانند یک کلید معمولی با دو ترمینال خروجی است و در نهایت نوری که وارد لامپ می‌ شود توسط یک تنظیم کننده که به دو شکل دورانی یا کشویی تنظیم می ‌شود.

مطالعه این مقاله   دونالد ترامپ چگونه به یک سوپر تاجر تبدیل شد

چون دیمر نیاز دارد در طراحی و تولید تأسیسات برقی میزان روشنایی آن تغییر کند بنابراین خاموشی مطلق یا روشنایی کامل درون لامپ در زمانی ممکن است که لامپ را بتوان با استفاده از دیمر استفاده نمود.

از جمله لامپ ‌های قابل کنترل با دیمر، می ‌توان به لامپ ‌های رشته ‌ای، هالوژنی و LED اشاره کرد ولی لامپ‌ های کم مصرف فلورسنت از این قابلیت مستثنا هستند.

شکل قرارگیری دیمرها

دیمرها اغلب اوقات به شکل سری قرار می ‌گیرند تا بتواند ولتاژ را مشخص کنند. این قطعه دارای کارایی بسیار بالایی است و بیشتر قابل استفاده برای انواع لامپ، چراغ ‌های مطالعه و غیره است.

دیمرهای مدرن را می‌ توان از راه دور و از طریق سیستم ‌های دیجیتالی بررسی کرد، اما دیمرهایی که استفاده خانگی دارند به صورت دستی مورد بررسی قرار می گیرند.

شکل قرارگیری دیمرها
شکل قرارگیری دیمرها

تفاوت قطعات هادی با نیمه هادی در دیمرها

برای بالا بردن عملکرد دیمرهای مدرن، به جای بهره گیری از مقاومت‌ های متغیر از نیمه هادی‌ ها استفاده می کنند، چرا که مقاومت متغیر نیروی برق را به گرما تبدیل می ‌کند و باعث به هدر رفتن آن می‌ شود. اما نیمه‌ هادی‌ ها بین دو سطح ولتاژ خاموش و روشن وضعیت خود را تغییر می‌ دهند و نیروی برق کمتری را هدر می ‌دهند.

مزایای دیمر

دیمرها دارای مزایا ویژگی ‌های بسیار زیادی هستند که می توان از جمله مزایای آن به موارد زیر اشاره کرد:

صرفه جویی در مصرف انرژی

هنگامی که با چرخش پیچ دیمر ولتاژ برقی که به لامپ ارسال می‌ شود کم می‌ شود، به مقدار قابل‌ توجهی در استفاده برق صرفه جویی کرده ‌اید. چون با کاهش ولتاژ مصرفی، میزان انرژی مصرفی و مقدار نور کاهش می ‌یابد.

افزایش طول عمر لامپ

لامپ ‌های دیمری دارای طول عمر بالاتری از دیگر لامپ ‌ها هستند، زیرا کمتر گرم شده و وسیله های آن‌ها دیرتر فرسوده می ‌گردد.

نصب آسان و ساده دیمرها

نصب دیمر نیازی به تغییر سیم کشی ساختمان ندارد. اگر لامپ شما از نوع دیمر پذیر باشد تنها با قطع کردن فیوز می‌ توان کلید دیمری را جایگزین کلید معمولی کرد.

مطالعه این مقاله   اصطلاحات بیمه ای | آشنایی با فرهنگ لغات و اصطلاحات تخصصی بیمه
نصب آسان و ساده دیمرها
نصب آسان و ساده دیمرها

زیبایی دکوراسیون داخلی

مکان ‌هایی مانند رستوران ‌ها که وجود نور ملایم باعث ایجاد فضایی رمانتیک‌ تر می ‌شود استفاده از دیمر حیاتی است. از همه مهم تر برای لامپ ‌ها، زیبایی دکوراسیون داخلی را دو چندان می ‌کند و جلوه‌ خاص و ویژه ‌ای به آن می ‌بخشد.

دوستدار محیط زیست

لامپ ‌های دیمری از طول عمر بالایی برخوردارند و همچنین احتیاجی به عوض کردن آنها نیست. این مزیت باعث می شود که دور ریختن آنها به ‌شدت کمتر شود و منجر به آلودگی سطح زمین نخواهد شد. دیمر با کاهش مصرف انرژی، آلودگی حاصل شده از تولید برق در نیروگاه‌ ها را به حداقل می‌ رساند.

کنترل از راه دور

عملکردی که دیمر برای کاربران در خانه هوشمند ایجاد می ‌کند این است که افراد می ‌توانند نور لامپ‌ ها را به وسیله ی تبلت و موبایل خود، از راه دور مشخص و بررسی نمایند.

قیمت مناسب برای دیمر لامپ

دیمرها دارای سه نوع هوشمند، مکانیکی و لمسی می ‌باشند که قیمت دیمرهای هوشمند در قیاس با دیمرهای مکانیکی بالاتر و کیفیت آن‌ها نیز بیشتر هست.

اگرچه مستلزم به پرداخت هزینه برای دیمر هستید اما می‌ توانید با خرید دیمرهای هوشمند برای مدتی طولانی سرمایه گذاری کرده و هزینه قبوض برق مصرفی را به حداقل برسانید.

انواع دیمرها

دیمرها انواع مختلفی دارند که در ادامه به بررسی چندین مورد از دیمر لامپ خواهیم پرداخت.

انواع دیمرها
انواع دیمرها

دیمر مکانیکی

دیمرهای مکانیکی از ساده‌ ترین نوع دیمرها هستند که روی آن‌ها یک پیچ برای کاهش دادن و افزایش نور استفاده می شود. برندهای دیمر مکانیکی ایرانی می ‌توان به مهسان و دلند اشاره کرد، همین طور دیمرهای خارجی نظیر لگراند و ویکو هستند که همه ی آنها طرفداران زیادی دارند. این دیمر را می‌ شود به آسانی و بدون هیچ تغییری در سیم کشی ساختمان استفاده کرد.

مطالعه این مقاله   راهنمای استفاده از انواع پنجره دوجداره

دیمر هوشمند

این دیمرها از دستگاه هوشمند تبعیت می ‌کنند و به صورت دستی یا از طریق اینترنت و ریموت کنترل استفاده می شود. این دیمرها دارای یک سنسور روشنایی هستند که در طول روز به خاطر وجود نور خورشید در ساختمان، این دیمرها اندازه نور لامپ را کاهش می دهد و برعکس هنگام غروب آن و تاریک شدن هوا رفته ‌رفته نور لامپ شدت می ‌یابد.

بیتشر به این منظور استفاده می شود که نور لازم برای روشنایی محیط را فراهم نماید. قیمت دیمر هوشمند در مقایسه با دیمر مکانیکی گران‌ تر است. با استفاده از دیمرهای هوشمند می‌ توان از طریق مانیتور تاچ، تبلت و موبایل میزان نور لامپ را مشخص کرد. این سیستم ‌های اتوماتیک قابل استفاده در قسمت ‌های مختلف ساختمان می ‌باشند.

دیمر لمسی

دیمرهای لمسی از نوع مدرن‌ ترین، دیمرهای مکانیکی هستند که کارکرد آنها زیاد متفاوتی ندارد. این دیمرها به دلیل داشتن طراحی زیبا و جذاب ‌تر در بسیاری از خانه ‌های لوکس استفاده می ‌شوند.

جمع بندی

امیدواریم تا اینجای مطلب نهایت استفاده را کرده باشید. همانطور که گفتیم، ابزارهای دیمر دارای مزایای زیادی است اگر تجربه استفاده از این قطعه را دارید، خوشحال می‌شویم که از پیشنهادات شما عزیزان استفاده کنیم. همچنین، اگر که در زمینه مسکن سوالی دارید می توانید از راهنمایی کارشناسان مجموعه املاک داران در اصفهان، استفاده نمایید.

مجموعه املاک داران ارائه کننده خدمات گسترده ای در حزه املاک است که شامل شامل مشاوره حقوقی املاک تلفنی، تهاتر ملک، خرید آپارتمان در اصفهان، سفارش خرید ملک در اصفهان، خرید زمین و خانه کلنگی در اصفهان، خرید ملک اصفهان، مشارکت در ساخت و اجاره روزانه باغ و ویلا در اصفهان، رهن و اجاره آپارتمان در اصفهان و غیره می شوند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا