اصطلاحات حقوقی مورد نیاز در معاملات ملکی! (بخش اول)

آنچه در این مقاله می خوانید:

املاک می‌توانند یک سرمایه مادام العمر برای شما به شمار بروند. شما با در نظر گرفتنِ یک سری قوانین می‌توانید بهترین ملک را خریداری کنید. هزینه سرمایه گذاری در املاک و مستغلات بسیار بالا می باشد و معمولا وام های طولانی مدتی را برای شما به همراه خواهد داشت. علاوه بر تمامی ابعاد مرتبط با املاک، جنبه حقوقی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. وقتی پول و زمان زیادی را صرف سرمایه گذاری می کنید، قطعات نمی خواهید از لحاظ قانونی و حقوقی دچار مشکل شوید. آشنایی با تمام اصطلاحات حقوقی مورد نیاز در معامله ملک، یک نقطه قوت برای معامله کنندگان به حساب می آید که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

اصطلاحات حقوقی در معامله ملک

بنابراین باید سعی کنید دانش خود را در این زمینه افزایش دهید. در قراردادهای املاک و مستغلات، با شمار زیادی از لغات و اصطلاحات تخصصی روبرو خواهید شد. این مسئله می‌تواند یک فرایند خرید و فروش را پیچیده تر سازد! شما به عنوان فروشنده یا خریدار ملک می‌توانید از لیست اصطلاحات حقوقی املاک ارائه‌شده در این مقاله کمک بگیرید. پس با ما همراه باشید.

در مجله املاک داران به مسائل حقوقی دیگری نیز در حوزه املاک پرداخته‌شده‌است که می‌توانید با مطالعه آن ها به دانش حقوقی و قضایی خود در این حوزه بیفزایید.

لیست اصطلاحات حقوقی ملکی

در صورتی که به عنوان یک خریدار یا فروشنده ملک با اصطلاحات حقوقی آشنا نباشید، ممکن است ضرر زیادی را متحمل شوید. ولی نگران نباشید. املاک داران در کنار شماست تا برای سرمایه گذاری در املاک به شما کمک کند. در اینجا شما را با تمام اصطلاحات حقوقی مورد نیاز در معامله ملک! آشنا می سازیم:

مال منقول و غیر منقول

اموال منقول به اموالی می‌گویند که قابلیت جابجایی مکانی دارد و از ارزش مادی نیز برخوردار است. و اما در صورتی که اموال را نتوان جابجا نمود، آن را اموال غیر منقول می نامند. املاک از جمله اموال غیر منقولی می باشد که امکان جابجایی آن وجود ندارد و در غیر این صورت آسیب خواهد دید یا از بین خواهد رفت!

اعراض از ملک

گاهی شما به دلایل مختلفی تصمیم می گیرید از ملک خود چشم پوشی کنید. زمانی که شما حق عینی خود نسبت به ملک را از بین ببرید، اعراض کرده اید. بنابراین به لغو حق عینی در رابطه با املاک، اعراض گفته می شود.

حق عینی / مالکیت

یکی دیگر از اصطلاحات حقوقی مورد نیاز در معامله ملک حق عینی یا همان حق مالکیت می باشد. حق عینی به رابطه بین شخص و ملک می گویند. در واقع به حقی اطلاق می گردد که مالک بر اساس آن میتواند هر گونه دخل و تصرفی در مال خود داشته باشد. همچنین طبق قانون حق هر گونه بهره وری و انتقال مال خود را نیز دارد.

مالکیت عرصه و عیان

عرصه به زمین گفته می شود و عیان به اموال منقولی که روی عرصه ایجاد می شوند. برای مثال متراژ یک واحد مسکونی از آپارتمان عرصه و سهم شما از آپارتمان عیان می باشد. یا زمین عرصه و خانه یا درخت های داخل خانه جزء عیان هستند. معمولا مالکیت عرصه و عیان هردو از آن یک مالک می باشد. اما در برخی موارد مثل املاک وقفی عرصه و عیان دارای مالک جداگانه می باشند. در واقع زمین عرصه و بنای ساخته‌شده عیان است.

اموال/ مالکیت عین و منفعت

اموال به دو دسته عین و منفعت تقسیم می شوند. عین به اموالی گفته می شود که دارای ارزش مستقل می باشند و اما منفعت به اموالی که به عین وابسته هستند می گویند. به طور مثال ملکی که در آن سکونت دارد، مال عین و سکونت در آن ملک، مال منفعت نام دارد. از این رو از مالکیت عین و منفعت به مالکیت مال و منافع آن تعبیر می شود. از ویژگی های مالکیت عین میتوان به دائمی بودن، مطلق بودن و منحصر بودن اشاره کرد.

ملک/مالکیت مشاع و مفروز

زمانی که ملک دارای چندین مالک باشد، به آن ملک مشاع گفته می شود و اگر تنها یک صاحب داشته باشد، آن را ملک مفروز می نامند. معمولا در آپارتمان های مسکونی بخش هایی از آن مثل حیاط، پشت بام و غیره، مشاع محسوب می شود.

تفکیک ملک، افراز

تقسیم کردن ملک به بخش های کوچکتر با تعیین مالکین مشخص را تفکیک ملک می نامند. اما اگر یکی از مالکین تصمیم بگیرد که سهم خود را از ملک مشاع جدا سازد به معنای افراز است. بنابراین آن ملک نیز مفروز می باشد.

املاک مشجر

ملکی که در آن درخت کاشته‌شده باشد را ملک مشجر می نامند.

املاک جاری، املاک ثبت‌شده، املاک مجهول المالک

ملکی که به صورت رسمی در اداره ثبت اسناد، ثبت نشده باشد را ملک جاری می گویند. ملک ثبت‌شده نیز همانطور که از نامش پیداست، به ملکی گفته‌می‌شود که در دفاتر اسناد رسمی ثبت شده است. در اصطلاحات حقوقی، مجهول المالک به ملکی گفته‌می‌شود که مالک آن مشخص نیست. در برخی موارد امکان دارد که صاحب ملک اظهارنامه خود را مدت زمان تعیین‌شده به اداره ثبت ارجاع نداده‌باشد. بنابراین این ملک مجهول المالک است.

املاک موروثی

زمانی که صاحب ملک فوت کند، ملک به وارثین وی می رسد. بنابراین می توانند با ارائه مدارک برای ثبت سند رسمی ملک به نام خود اقدام کنند.

املاک بازداشتی

در صورتی که ملک توسط حکم مراجع قضایی توقیف شده‌باشد، به آن ملک بازداشتی می گویند. تا زمانی که دلیل توقیف مثل پرداخت بدهی رفع نشود، مالک قادر به فروش یا معاوضه ملک خود نخواهد بود.

بیع، بایع و مبیع

بیع به خرید مالی گفته می شود که مورد معامله قرار دارد. منظور از بایع، مالک یا فروشنده ملک می باشد و مبیع به معنای خریدار است.

عقد بیع املاک

عقد بیع املاک یکی دیگر از اصطلاحات حقوقی ملکی می باشد که منظور از آن قرارداد خرید ملک است. در حقیقت شما با عقد قرارداد و پرداخت هزینه ملک، صاحب آن شمرده خواهید شد. این توافق میتواند بین دو یا چندین نفر ایجاد شود.

عوض، معاوضه، ثمن

مبلغی که خریدار در ازای خرید ملک می پردازد را عوض می نامند. در برخی موارد و در صورت توافق بین طرفین قرارداد، خریدار ملکی را با ملک مورد نظر عوض می کند. به این کار معاوضه می گویند. بها یا ارزش ملک که خریدار به فروشنده می پردازد را ثمن می گویند.

خیار/خیارات

خیار یا خیارات هم یکی دیگر از اصطلاحات حقوقی ملکی به معنای اختیار فسخ قرار داد می باشد. این اصطلاح معمولا توسط مشاورین املاک در عقود لازم استفاده می شود.

عقود لازم، عقود جایز، اقاله

عقود لازم به قراردادی گفته می شود که طرفین بدون توافق یکدیگر اختیار فسخ قرارداد را ندارند. مگر اینکه یکی از طرفین قرارداد دارای حق خیار تام باشد. در عقود جایز بر خلاف عقود لازم، هر یک از طرفین میتوانند در صورت تمایل قرارداد را لغو کنند. در صورتی که هر دو طرف به تصمیم مشترکی در رابطه با فسخ قرارداد برسند، به آن اقاله گفته می شود. لیست عقود لازم و جایز عبارتند از:

 

لیست عقود لازم 

  • بیع، اجاره
  • معاوضه
  •  صلح
  • رهن

لیست عقود جایز

  • وکالت
  • عاریه
  • ودیعه و هبه

لیست اصطلاحات حقوقی ملکی

نتیجه گیری

با توجه به آنچه در این مقاله گفته‌شد، آشنایی با اصطلاحات حقوقی در معامله ملک می‌تواند برای شما اهمیت بالایی داشته‌باشد. در واقع شما به عنوان خریدار، فروشنده و یا مشاور املاک هنگام خرید یا فروش ملک، باید با یک سری اصطلاحات آشنا باشید. تنها در این صورت میتوانید از سرمایه خود سود کافی را ببرید.

اگر به خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی املاک احتیاج داشتید می توانید با تیم حقوقی مجموعه املاکداران در تماس باشید. مجموعه املاکداران خدمات گسترده ای را در زمینه املاک و مستغلات و مشاوره املاک ارائه می دهد. این خدمات شامل تهاتر، مشارکت در ساخت، خرید و فروش باغ و ویلا در اصفهان، خرید و فروش آپارتمان در اصفهان، مشاوره و سرمایه گذاری و غیره می شوند.