تاثیر متریال مشکی در نمای ساختمان!

آنچه در این مقاله می خوانید:

استفاده از متریال مشکی در نمای ساختمان می تواند جلوه منحصر به فردی به خانه یا ویلای شما ببخشد. این مسئله کاملا به سلیقه، بودجه و محل زندگی شما بستگی دارد. با املاک داران همراه باشید تا درباره انتخاب رنگ مشکی برای نمای ساختمان و مزایا و معایب آن بیشتر بدانید.

معمولا رنگ های تیره مثل مشکی، خاکستری تیره و غیره برای طراحی ساختمان در اولویت قرار ندارد. چرا که رنگ تیره نور خورشید را جذب می کند و باعث افزایش حرارت نمای ساختمان خواهد شد. در نتیجه احتمال تغییر شکل و ترک برداشتن آن وجود دارد. البته این بدان معنا نیست که امکان طراحی نمای ساختمان با متریال مشکی وجود ندارد. این مسئله کاملا به سلیقه شما بستگی دارد.

نمای مشکی

انواع متریال مشکی از سنگ گرفته تا کامپوزیت رنگی

ویژگی های بصری نمای ساختمان به اندازه عملکرد آن حائز اهمیت است. در حالی که در گذشته، عمدتا متریالی مثل خاک رس و چوب مورد استفاده قرار می گرفت، اما امروزه گزینه های متنوعی پیش روی مشتری قرار دارد. سنگ های تیره یکی از بهترین متریال مشکی برای نمای ساختمان به شمار می رود که از مقاومت بالایی در شرایط آب و هوایی مختلف برخوردار است.

در مناطق شمالی معمولا از نمای چوبی استفاده می شد که با لایه ای از قیر پوشانده شده بود. امروزه طیف گسترده ای از متریال مشکی از سنگ گرفته تا کامپوزیت و همچنین نمای آجری برای ساختمان بکار می رود. استفاده از رنگ های تیره به بازتاب خاصی از نما می انجامد و در بین مردم از محبوبیت خاصی برخوردار است.

اما انتخاب رنگ مشکی یا به طور کلی رنگ های تیره در نمای ساختمان برای همه قابل درک نیست. یک سازه با نمای سیاه بسیار خودنمایی می کند، چشم همه را به خود جلب می نماید و در نتیجه جذابیت خاصی دارد. در واقع نبود رنگ های روشن باعث می شود بر ساختارهای سازه تاکید شود. البته همیشه شما نمی توانید به این سبک برای طراحی نمای ساختمان اقدام کنید. نمای سیاه مونوکروم در ساختمان می تواند بیش از حد قدرتمند و تهدید کننده به نظر برسد.

نمای مشکی

تاثیر متریال مشکی در ساختمان سازی

تاثیر متریال مشکی در نمای ساختمان بدون شک به محیط اطراف آن بستگی دارد. گروهی از ساختمان های سیاه در کنار هم می تواند تصویر غمگین و ناامید کننده ای به وجود آورد. اما از سوی دیگر، وجود یک خانه با نمای مشکی در میان فضایی سبز، چشم نواز است و خودنمایی می کند.

متریال مشکی در ترکیب با چوب و شیشه برای نمای سازه می تواند به آن ظاهر جذاب تری ببخشد. همچنین کاربرد متریال چوب با رنگ تیره در نمای ساختمان به آن جلوه طبیعی تر و گرم تری می دهد.

بازی با رنگ تیره و روشن یک ترفند محبوب در طراحی سازه است. زمانی که یک خانه در نمای بیرونی تیره رنگ است، نمای داخلی روشن و بزرگ تر جلوه می کند.

در ضمن به یاد داشته باشید که استفاده هوشمندانه از رنگ های تیره در نمای ساختمان، می تواند باعث ظریف تر جلوه دادن اجزای بیرونی شود. گوشه ها، لبه ها و برجستگی نما نامحسوس تر خواهند شد.

متریال مشکی در نمای ساختمان علاوه بر ویژگی های ظاهری، کاربرد بالایی نیز دارند. در واقع اگر به درستی از این متریال استفاده شود، می تواند با وجود خاصیت جذب گرما موثر واقع گردد.

علاوه بر محدودیت های بودجه، سلیقه مشتری و ویژگی های ظاهری و عملکردی برای استفاده از متریال مشکی در نمای ساختمان باید در نظر گرفته شوند. برپایی ساختمان هایی با رنگ های تیره می تواند به گرم تر شدن شهر کمک کند. اگر می خواهید خانه شما متمایز با دیگران باشد، می توانید از چنین نمایی برای ساخت خانه خود بهره مند شوید.

نمای مشکی

مزایا و معایب نمای مشکی برای ساختمان

استفاده از متریال مشکی در نما به بیننده این پیام را می دهد که شما ترسی از دیده شدن ندارید. ولی آیا رنگ مشکی بهترین انتخاب برای نمای ساختمان است؟ در ادامه به مزایا و معایب رنگ های تیره در نمای سازه می پردازیم:

مزایا:

  • نمی توان جذابیت و اقتدار خانه های مشکی را انکار نمود. اما برای تکمیل این جذابیت باید از یک سری عناصر مکمل مثل چوب و شیشه استفاده شود.
  • مشکی مکمل خوبی برای رنگ سبز است. در یک باغ یا محیط سرسبز، نمای مشکی برای خانه می تواند آن را به عقب براند و توجه را به شاخ و برگ سرسبز درختان معطوف کند. این ترفند چشم ها را قادر می سازد تا تمایز بهترین بین سایه های مختلف رنگ سبز قائل شوند. برگ های سبز-زرد یا سبز-آبی در پس آن نمای سیاه بیشتر خودنمایی می کنند و به طور کلی سرسبزی را برجسته تر می نماید.
  • از طرف دیگر سیاه یک رنگ خنثی به شمار می رود. این رنگ با بسیاری از بافت ها، رنگ ها و متریال تضاد خوبی دارد و ترکیب جذابی خلق می کند.

نمای مشکی

معایب:

  • نور خورشید رنگ های تیره را سریع تر محو می کند. رنگ مشکی خانه ها نسبت به رنگ های روشن سریع تر پوسته پوسته می شود. چرا که رنگ سیاه تحت تاثیر دمای محیط مرتبا گرم و سرد خواهد شد. در واقع بیش از یک رنگ روشن منبسط و منقبض می گردد. زیرا اشعه های بیشتری از خورشید را جذب می نماید. یکی از راه های کاهش این مشکل، آماده‌سازی متریال قبل از رنگ آمیزی است. مهم ترین دلیل پوسته شدن رنگ، نفوذ آب به زیر آن به شمار می رود. پس بایستی قبل از رنگ آمیزی، سطح را به خوبی سنباده زده و آن را آماده کنید.
  • از طرف دیگر، رنگ مشکی عیوب را برجسته می سازد. در واقع اگر هر گونه برجستگی، شیار یا ایراد روی نمای بیرونی باشد، با رنگ مشکی بیشتر مشخص خواهد بود.
  • استفاده از متریال مشکی در نمای ساختمان باعث جذب گرمای بیشتری از خورشید می شود. اما خانه هایی با نمای سفید یا رنگ روشن، اشعه خورشید را منعکس می کنند. بنابراین در خانه های با نمای سیاه، دمای داخلی در فصل تابستان گرم تر خواهد بود.
  • از نظر فرهنگی و تاریخی، رنگ سیاه در سازه می تواند برای مردم ما چندان دلنشین نباشد.

جمع بندی

معماران هنگام استفاده از رنگ سیاه باید مراقب باشند. رنگ سیاه ممکن است حامل پیام های متناقض باشد. اما در صورتی که هوشمندانه و در کنار دیگر اجزای طراحی قرار گیرد، می تواند تاثیر شگرفی بر بیننده بگذارد. استفاده از متریال مشکی در نمای ساختمان به عوامل متعددی از جمله سلیقه، بودجه و شرایط منطقه دارد که در این مقاله به بررسی آن پرداختیم.