منابع پروژه ساختمانی کدام اند و چگونه باید مدیریت شوند؟

آنچه در این مقاله می خوانید:

اینکه پروژه شما ساختمانی یا غیر ساختمانی باشد، تفاوتی ندارد. در واقع موضوع در بحث اجرا آغاز می ‌شود. در بحث اجرا افراد نیاز به منابع دارند. در این خصوص مسئول پروژه موظف است تا تمام توان خود را برای هرچه بهتر اجرا شدن پروژه به کار گیرد. منابع یک پروژه ساختمانی شامل منابع مالی، انسانی و دارایی ها می شوند. گرچه وجود منابع انسانی برای پیشرفت پروژه لازم است اما در صورت نبودن بودجه منابع انسانی نیز نمی توانند فعالیت کنند. در این مقاله قصد داریم در خصوص منابع پروژه ساختمانی و نحوه مدیریت آن به طور مفصل صحبت کنیم. با مجله املاک داران با ما همراه باشید.

انواع منابع پروژه

در این قسمت در خصوص انواع منابع پروژه صحبت خواهیم کرد. پروژه ‌های ساختمانی به‌ طور معمول شامل منابع انسانی، منابع مالی و دارایی ها می شوند. مدیر پروژه وظیفه دارد تا هر سه منابع را به شکلی به کار گیرد که به نتیجه مثبتی برسد.

منابع پروژه ساختمانی

منابع انسانی

مهم ترین بخش هر پروژه منابع انسانی آن است. در واقع افرادی که در یک مرکز برای پیشرفت پروژه فعالیت می کنند اهمیت زیادی دارند. چرا که هر عمل آن ها روی نتیجه کار تاثیرگذار است. این افراد باید باخلاق، وظیفه شناس و با تخصص باشند.
چگونه منابع انسانی را مدیریت کنیم؟
گرچه افراد تیم منابع انسانی مهم هستند اما مدیریت و تقسیم وظایف نیز اهمیت دارد. در واقع تقسیم وظایف باید به شکلی باشد که زمان بندی انجام پروژه در آن رعایت شود چرا که در روند انجام کار نباید تاخیر بیافتد. پروژه باید یک مدیر وظیفه شناس داشته باشد تا بتواند کارها را به نحو احسن انجام دهد و زمان بندی انجام کارها را نیز رعایت کند.

یک مدیر موفق باید بتواند تقسیم وظایف را به شکلی انجام دهد که همه افراد به یک میزان مسئولیت داشته باشند و یک فرد با انبوهی از مسائل روبرو نشود. چرا که اگر بیش تر مسئولیت ها به یک فرد سپرده شود ممکن است با یک روز غیبت خسارات جبران ناپذیری به پروژه وارد شود.

دارایی های پروژه

یکی دیگر از منابع یک پروژه منابع مالی و دارایی های آن است. منظور از دارایی های یک پروژه، دارایی های مالی و معنوی است. در واقع این منابع می توانند شامل ابزارهای خریداری شده، ماشین آلات، نرم افزار لایسنس، دفتر مدیریت، کامیون و تجهیزات حمل و نقل و غیره باشند. اما در نظر داشته باشید که این دارایی می تواند دانش و مدیریت فرد در پیشبرد اهداف نیز باشند.
چگونه دارایی ها پروژه را مدیریت کنیم؟
همانگونه که مدیریت و حفظ منابع انسانی اهمیت دارد، مدیریت منابع مالی و دارایی ها نیز مهم است. در واقع مدیر بخش باید بتواند مشخص کند چه تجهیزات و موادی چه زمانی نیاز است. در این صورت مواد مورد نیاز و مواد خام تهیه می شوند. همچنین مدیر باید توانایی تصمیم گیری در شرایط خاص را داشته باشد. برای مثال زمانی که نیاز است تصمیم به فروش برخی از ماشین آلات بگیرد، بتواند در لحظه بهترین گزینه را انتخاب کند.

منابع پروژه ساختمانی

منابع مالی پروژه

منابع مالی برای یک پروژه بسیار مهم است. اگر یک پروژه مدیر مالی خوبی نداشته باشد نمی تواند بودجه لازم برای انجام پروژه را تامین کند. اگر پروژه ای دارایی و منابع مالی لازم را نداشته باشد حتی با وجود منابع انسانی عالی امکان پیشبرد اهداف خود را نخواهد داشت.

مدیریت کنترل پروژه به چه معناست؟

هر پروژه ای باید برنامه مدیریتی داشته باشد. در واقع این کنترل پروژه است که شما را مطمئن می کند که در زمان مقرر پروژه به اتمام می رسد. به همین دلیل نمی توان اهمیت کنترل پروژه را در نظر نگرفت. کنترل پروژه و قرار دادن برنامه دقیق در اختیار اعضای تیم سبب می شود تا روندهای منفی زودتر شناخته و حل شوند. مطالعات نشان داده اند که داشتن برنامه برای انجام پروژه سبب می شود تا از زمان و هزینه شما کاسته شود. در حقیقت اگر شما کنترل پروژه داشته باشید و آن را به درستی انجام دهید احتمال موفقیت شما بالاتر می رود. دقت کنید که کنترل پروژه تنها به مراحل آغازی یا پایانی پروژه منتهی نمی شود بلکه باید در هر مرحله از پروژه اجرا شود. به همین منظور مدیریت پروژه را به چهار مرحله اصلی تقسیم بندی می کنند:
• برنامه ریزی
• مدیریت هزینه ها
• برآورد هزینه
• تحلیل ریسک

برنامه ریزی پروژه

شاید به قطعیت بتوان گفت مهم ترین بخش از هر پروژه ای برنامه ریزی آن است. چرا که برنامه ریزی می تواند روی نتیجه مثبت و یا منفی پروژه به طور مستقیم تاثیر بگذارد. برای اینکه بتوانید اولین مرحله از مدیریت پروژه را به خوبی طی کنید، باید ابتدا شناخت و دید جامعی روی پروژه داشته باشید. این شناخت شامل نام پروژه، نام مشاور، کارفرما، پیمانکار و تاریخ شروع پروژه است. در مرحله برنامه ریزی باید دو حوزه را مد نظر داشته باشید:

قدم بعدی در این مرحله فعالیت های اجرایی است. برای مثال ساختن یک ساختمان 10 طبقه به مصالحی چون سیمان، بتن، میلگرد، کاشی، سرامیک و غیره نیاز دارد. فرد باید بتواند مواد مورد نیاز را محاسبه و برآورد هزینه کند. به همین دلیل باید هدف کلی پروژه که ساخت آپارتمان است را به صورت جزئی تر نگاه کرد.

منابع پروژه ساختمانی

فازهای پروژه

یک پروژه شامل فازهای مختلفی چون طراحی اولیه، طراحی مفهومی و اجرا است. در فاز صفر پروژه، مطالعات اولیه، تحقیقات و طرح های توجیهی مورد استفاده قرار می گیرند. در فاز یک مشاور طراح و کارفرما در خصوص مراحل اجرایی پروژه به توافقاتی می رسند.

فاز دو طراحی ها توسط مهندسین معمار، تاسیسات و برق صورت می گیرد و سپس در فاز سوم توسط تیم مشاور پیمانکار پروژه انتخاب شده و وارد فاز اجرایی می شود. در این مرحله مهندس ناظر و مشاور بر عملکرد پیمانکار نظارت می کنند. فاز چهارم و نهایی پروژه مربوط به مسائل قانونی و پایان کار است.

طرف های پروژه ساختمانی

کارفرما

یکی از طرف های مهم پروژه کارفرما است. در واقع کارفرما فرد سرمایه گذار پروژه است که وندور پروژه را تهیه می کند.

مشاور معماری، برق و تاسیسات پروژه

برای هر بخشی بنا به نوع تجهیزات مورد نیاز شخصی باید مشاوره آن بخش را انجام دهد.

پیمانکار پروژه

پیمانکاران یک شرکت توسط مشاور مجموعه انتخاب می شوند. پیمانکاران می توانند اصلی یا فرعی باشند. پروژه ساختمانی می تواند در بخش های مختلف مانند برق، تاسیسات و ابنیه پیمانکارانی را داشته باشد.

ناظر پروژه

هر پروژه ای ناظری دارد. در واقع به مهندسی که بر فعالیت پیمانکاران نظارت می کند مهندس مشاور یا مهندس ناظر گویند. گاهی اوقات در پروژه های ساختمانی بزرگ از سمت مهندس مشاور ارشد دو مهندس ناظر برای پیشبرد پروژه انتخاب می شوند.

منابع پروژه ساختمانی

چگونه یک مدیریت موفق برای پیشبرد پروژه ساختمانی داشته باشیم؟ 

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چگونه می توان احتمال موفقیت در مدیریت پروژه را بالا برد. در ادامه می خواهیم نکاتی در این خصوص در اختیارتان قرار دهیم.

مدیریت بودجه

در هر پروژه ساختمانی باید کنترل و پیش بینی بودجه به خوبی انجام گیرد. اگر شما بتوانید تغییرات بودجه را پیگیری کنید می ‌توانید پیشرفت پروژه را مشاهده کنید. همچنین می ‌توانید تمام تراکنش ها را شناسایی نمایید. برای مدیریت بودجه بهتر است از یک نرم افزار مدیریتی بودجه استفاده کنید تا تمام هزینه ها و تغییرات مالی به درستی ثبت شوند.

انعطاف پذیر باشید

ممکن است در روند فعالیت نیاز به تجدید نظر در بعضی از مسائل باشد. در هر زمانی نیاز است تا مدیر مربوطه بر حسب زمان سازگار باشد و پروژه را طبق برنامه پیش ببرد. به همین دلیل انعطاف پذیر و سازگار بودن مدیر پروژه پر اهمیت است.

مدیریت زمان داشته باشید

با توجه به اینکه پروژه های ساختمانی هر روزه در حال تغییر هستند. لازم است تا فرد مسئول مدیریت زمانی داشته باشد که بتواند با مشکلات پیش رو مقابله کند. همچنین فرد باید بتواند طبق برنامه زمان بندی هماهنگی های لازم را انجام دهد تا پروژه به بهترین شکل ممکن جلو رود.

روابط خوب را حفظ کنید

برای داشتن یک پروژه موفق لازم است تا مدیر پروژه ارتباط سازنده ای با فروشندگان و سرمایه گذاران داشته باشد. این ارتباط خوب سبب شده تا مشارکت های عالی بین افراد شکل گیرد. این ارتباط بین افراد تیم شما، پیمانکاران اصلی و فرعی، بازرسان ایمنی، مسئولین پروژه و غیره است. برای حفظ روابط خوب بین افراد باید امتیازهایی را برای سهامداران و سرمایه گذاران در نظر بگیرید. همچنین به این افراد اجاره دهید تا به اسناد قابل اشتراک دسترسی داشته باشند. این رابطه خوب به شرکت شما کمک خواهد کرد تا در مناقصه ها برنده شوید.

صبور باشید

ممکن است در طول انجام پروژه ساختمانی مسائل مختلفی پیش آید. این مسائل گاها می توانند سبب تاخیر در روند پیشرفت پروژه شوند. برای مثال تغییرات بودجه، آب و هوا، سفارشات، موضوعات پیمانکاران و غیره از جمله مواردی هستند که سبب تغییر شرایط پروژه می شوند. به همین دلیل صبر و تحمل لازمه پیشبرد یک فعالیت حرفه ای است.

منابع پروژه ساختمانی

برخورد مناسبی داشته باشید

به عنوان شخصی که مدیریت پروژه را بر عهده دارد، باید بتوانید برخورد مناسبی در موقعیت های مختلف از خود بروز دهید. در واقع شما دائما با پیمانکاران، توسعه دهنگان، سهامداران، معماران و غیره در ارتباط هستید. این ارتباط مناسب و موثر شماست که اعتماد و اطمینان سهامداران را جذب می کند.

منظور از برخورد مناسب یعنی برقراری ارتباط در زمان مناسب است. در واقع شما باید بتوانید در زمان مشکل برخورد مناسبی داشته باشید و در کوتاه ترین زمان بهترین راه حل را انتخاب کنید. برخورد شما باید به شکلی باشد که تمام طرفین پروژه بتوانند در فضای ارتباطی منطقی به راحتی مسائل و نگرانی های خود را مطرح کنند. دقت کنید که ارتباط صحیح زمانی شکل می گیرد که هر دو طرف پذیرای بازخورد طرف مقابل باشند.

از گزارش اتوماسیون استقبال کنید

استفاده از اتوماسیون برای انجام فعالیت های پروژه بسیار ساده است. در واقع در روند مدیریت پروژه باید نمودارها، جداول و غیره رسم شوند. اتوماسیون این امکان را به شما می دهد تا به صورت دستی مجبور به گزارش نویسی نباشید، بلکه این کار را به اتوماسیون بسپارید. این عمل سبب شده که در زمان شما صرفه جویی و از خطاهای ناشی از نوشتن گزارشات دستی نیز جلوگیری شود.

از یک منبع حقیقی استفاده کنید

برای اینکه در روند انجام پروژه اشتباهی رخ ندهد و اختلافاتی ایجاد نشود، لازم است تا یک منبع درست و حقیقی وجود داشته باشد. برای این کار لازم است تا مدیر پروژه نرم افزاری را که مربوط به حوزه فعالیت شماست در نظر بگیرد.

سپس به همه سهامداران و فروشندگان اجازه دسترسی به اطلاعات را بدهد. در این صورت فرآیندهای ساخت و ساز در مهلت مقرر خود به اتمام می رسند. این نرم افزارها امکان دسترسی همزمان چندین فروشنده را می دهند تا همیشه مراحل پروژه به روز باشد.

در حوزه فعالیت خود بروز باشید

همه حوزه ها دائما در حال پیشرفت و بروزرسانی هستند. در واقع همه افراد تیم باید بتوانند با شرایط جدید رشد کنند. تکامل و رشد افراد سبب شده تا پروژه به کارآمدترین شکل ممکن انجام گیرد. برای رسیدن به این مرحله نیاز است تا همیشه بروز باشید.

شما باید به دنبال اخبار جدید صنعت از جمله جدیدترین مواد و تجهیزات، مواد و وسایل ایمنی و غیره باشید. همیشه به طور منظم وب سایت هایی که اخبار بروز صنعت را قرار می دهند بررسی کنید. در خصوص مسائل روز دنیا با همکاران خود بحث و مناظره کنید و هرگز از یادگیری مسائل جدید نترسید. مطمئن باشید تمامی این موارد شما را به یک مدیر حرفه ای تبدیل می کنند. مدیری که بتواند از تیم خود پشتیبانی و حمایت کند.

سخن آخر

برای داشتن یکی پروژه موفق، اهمیت دادن به منابع پروژه و مدیریت هر یک اصلی اساسی است. در واقع شخصی که به عنوان مدیر پروژه انتخاب می شود باید توانایی برنامه ریزی و مدیریت زمان داشته باشد. همچنین باید بتواند با ایجاد روابط مناسب به بهبود پیشرفت پروژه کمک کند.

فراموش نکنید گرچه نقش مدیر در یک پروژه ساختمانی پر رنگ است اما این همکاری تمام تیم است که سبب ایجاد یک پیشرفت بزرگ می شود. امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات کافی در خصوص منابع پروژه های ساختمانی کسب کرده باشید. از همراهی شما صمیمانه متشکرم.