تکنیک فایل کمتر قرارداد بیشتر چیست؟

یکی از دلایلی که باعث می شود مشاورین املاک نتوانند معامله را جوش داده و قرارداد را بنویسند، این است که با ارائه فایل های زیاد، وی را سردرگم می کنند. کار فروش ملک مانند شغل فروش عطر است. هرچه خریدار عطرهای بیشتری بو کند، قدرت انتخابش کمتر می شود. در کار ملک نیز به همین ترتیب، هر چه تعداد فایل ها بیشتر باشد، مشتری سخت تر می تواند تصمیم نهایی خود را بگیرد.

هرچند داشتن فایل های زیاد برای کار املاکی یک حسن به شمار می آید، اما زمانی که با مشتری روبه رو می شوید نباید در همان لحظه هر چه فایل دارید را به او ارائه دهید. مثلا اگر با توجه به قدرت خرید مشتری، 20 فایل آماده داشته باشید، ابتدا فقط سه تا از فایل ها را به او نشان دهید. اگر انتخاب نکرد همین طور سه تا سه فایل ها را به او ارائه دهید.

تنظیم کردن فایل ها در یک مشاور املاک

مشاور املاک باید به مشتری بگوید که هرچند تمامی فایل های منطقه را دارد، اما او بهترین ها را برایش می آورد. پس از سه روز باید بتواند قرارداد را نهایی کند. این کار یک عیب و یک منفعت برای مشاور دارد:

عیب آن این است که در این سه روز زمان مشتری را گرفته و اجازه نداده اید تمامی فایل های موجود را ببیند. در نتیجه او خسته شده و به مشاور دیگری مراجعه می کند.

اما منفعت آن این است که در این سه روز کاملا با مشتری ارتباط گرفته و توانسته اید اعتمادش را جلب نمایید.

در گذشته که هنوز بازار مشاور املاک اشباع نشده بود، صاحبان آژانس های املاک معتقد بودند که نباید در روز اول بهترین فایل ها را به مشتری نشان داد، باید ابتدا مطمئن شوید که یک خریدار واقعی است. اما امروزه با وجود آژانس های املاکی بسیاری که در همه جا وجود دارد، باید در لحظه اول مشتری با نشان دادن بهترین و قوی ترین فایل ها خود جذب نمایید.

پیلوت چیست؟

به واحدی که در طبقه همکف ساخته می شود، پیلوت می گویند. اگر متراژ واحد همکف با مابقی واحدهای ساختمان یکی باشد، پیلوت نام دارد ولی اگر کوچک تر باشد به آن نیمه پیلوت گفته می شود. اگر این واحد بزرگ تر از بقیه واحدها باشد به نحوی که طبقه اول را نیز در برگیرد، به آن دوبلکس می گویند. دوبلکس ها معمولا در ساختمان های لوکس با متراژ بالا و ویلاها ساخته می شوند.

پیلوت چیست

مشتری اصلی پیلوت ها کسانی هستند که نمی توانند از راه پله یا آسانسور استفاده کنند که معمولا هم افراد مسن هستند. نیم پیلوت ها هم بیشتر اوقات به سرایدارها و نگهبان های ساختمان و یا کسانی که بودجه کمی دارند، فروخته می شود.

ساخت پیلوت به پتانسیل زمین، نقشه شهرداری و صلاحدید مالک یا سازنده ساختمان بستگی دارد. ساخت پیلوت در ساختمان های جنوبی به دلیل نورگیر بودن و داشتن حیات، بهتر از ملک های شمالی است.

ساخت پیلوت معایبی نیز دارد که عبارتند از:

  1. ساخت پیلوت موجب می شود تا از فضای پارکینگ کاسته شده و فاقد فضای باز باشد.

  2. ساخت پیلوت همچنین باعث زشتی نمای ساختمان می شود. مخصوصا در ملک های جنوبی که باید پنجره هایی به سمت کوچه و هم سطح با کوچه داشته باشد، در نمای ساختمان تاثیر دارند.

  3. سر و صدای ساکنین طبقات بالا موجب ایجاد اخلال در آسایش ساکنین پیلوت شده و ممکن است حتی منجر به درگیری میان آن ها شود.

مشاور تنبل یا زرنگ؟ مسئله این است

برای موفقیت در شغل مشاوره املاک باید تمامی تلاش و پشتکار خود را به کار ببرید. هیچ مشاوری با تکیه دادن به صندلی نمی تواند به موفقیت برسد.

یک مشاور املاک تنبل زمانی که حرف از کارها و برنامه های جدید می شود، اول از دیگران می خواهد تا آن را بررسی کنند و اگر نتیجه داد سپس خودش شروع می کند.

اما یک مشاور زرنگ و موفق به محض اینکه ایده جدیدی یاد گرفت، فورا آن را اجرا می کند.

مشاور تنبل یا مشاور زرنگ

مشاور تنبل معمولا کاری را انجام نمی دهد. اگر بخواهد این کار کند و فایل های جدیدی پیدا کند ابتدا با افرادی که در سطح پایین تری قرار دارند مشورت کرده و برای فایل یابی دنبال آدم های دیگر می رود.

اما مشاور زرنگ فقط با استاد خود مشورت می کند. اگر بداند کاری که می خواهد انجام دهد درست است، آن را انجام می دهد و نیازی به تایید دیگران ندارد. اگر قرار باشد کار فایل یابی را انجام دهد، بدون بهانه و بدون کمک گرفتن از دیگران این کار را انجام می دهد.

مشاوران تنبل همیشه به دنبال شانس هستند و منتظر می مانند تا همه چیز شانسی و تصادفی پیش برود. اما مشاوران زرنگ موفق با برنامه ریزی به هدف هایشان می رسند.

پنج نکته ای که برای شروع کار مشاور املاک لازم است

1. فروش خانه های یک خواب و دو خواب کمک چندانی به موفقیت و درآمد بیشتر نمی کند. فقط ممکن است چند برابر یک کارمند ساده درآمد داشته باشید، اما عملا کاری از پیش نمی برد.

2. درآمد مشاور املاک به تعداد قراردادهایش ارتباط ندارد. کسانی که قراردادهای بیشتر دارند، لزوما درآمد بیشتری ندارند. گاهی برخی مشاوران املاک با یک یا دو قرارداد می توانند به اندازه سی قرارداد درآمد کسب کنند.

پنج نکته ایمه باید برای شروع کار مشاور املاک بداند

3. موفقیت کار املاک صرفا بسته به پیگیری و به اصطلاح دوندگی های بسیار نیست. شرط اصلی موفقیت در شغل مشاور املاکی این است که بدانید چطور باید کار کنید. چطور با مشتری ارتباط بگیرید و چطور قرارداد ببندید. چه بسا مشاورانی که تمام عمر در حال دوندگی بودند اما دستاوردی نداشته اند. در مقابل کسانی هم بوده اند که بدون این تلاش های بی حاصل، درآمدهای بالایی داشته اند.

4. استقلال در کار مشاور املاک بسیار مهم است. اگر می خواهید موفق باشید نهایتا 3 الی 4 سال اولیه را کنار دیگران بمانید. سپس سعی کنید حتما مستقل شوید. هیچ کس با کار کردن برای دیگران، به درآمد بیشتر نرسیده است.

5. کار مشاور املاک بیشتر از آنچه فکر می کنید به نوع ذهنیت و دانسته های شما ارتباط دارد. بهتر است بیشتر روی آن کار کنید.