سند تک برگی

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

پیشتر برای سند خانه، از سندهای منگوله دار (سندهای دفترچه‌‌ای با یک منگوله) استفاده می‌کردند. اما امروزه از سندهای تک برگی استفاده می‌کنند. ما می‌خواهیم در این مقاله به مقوله سند تک برگی و کاربرد آن بپردازیم. اگر با اطلاعات زیر به پاسخ‌های خود نرسیدید با املاک داران تماس بگیرید.

 

سند تک برگ چیست؟

قبل از هر چیز باید بدانید سند تک برگی چیست؟ سندتک برگ یکی از انواع سند ملکی است که مالکیت صاحب ملک را نشان می‌دهد. در گذشته سند املاک به صورت دفترچه‌ای بود ولی امروزه سند تک برگی ملک صادر می‌شود. در واقع در قانون ثبت، تنها سند تک برگی دارای اعتبار است. صدور سند ملکی تک برگ و مراحل گرفتن سند تک برگ در اداره ثبت و به صورت اتوماسیون اداری و الکترونیکی انجام می‌شود. از آنجایی که سند تک برگ خانه را نمی‌توان به راحتی جعل کرد، جایگزین مناسبی برای سند منگوله دار قدیمی دفترچه‌ای است. 

سند پنج برگی چیست؟

سند 5 برگی یا قرارداد پیش فروش نهایی، سندی است که نفر اول ( به صورت ثبت نام در سامانه مسکن مهر) توسط آن، اقدام به خرید واحد مورد نظر نموده است. این قرارداد باید به امضای خریدار، شرکت عمران و پیمانکار یا همان سازنده برسد. یکی از مهم ترین تفاوت سند تک برگ و پنج برگی این است که سندهای پنج برگ با روان نویس مشکی نوشته می‌شوند. در حالی که در سند تک برگ، اطلاعات به صورت چاپی و داخل سامانه ذکر می‌شود. 

سند دفترچه ای چیست؟

سند دفترچه‌ای یا همان سند منگوله دار یک سند رسمی است که تا قبل از ایجاد سندهای تک برگ برای املاک صادر می‌شد. تصویر سند تک برگ یکی از تفاوت‌های اصلی بین این نوع سند با سند دفترچه‌ای است. از طرف دیگر سند تک برگ به صورت چاپی و بدون خط خوردگی ارائه می‌شود ولی سند دفترچه‌ای معمولا به صورت قلم نویس است.

بها در سند تک برگی ملک چیست؟

منظور از بها در سند تک برگ مالکیت همان ارزش ملک است که بر اساس قیمت خانه مشخص می‌شود. بنابراین ارزش واقعی و تمام شده یک ملک را به عنوان بها در سند شیش دانگ ثبت می‌کنند. اما این یکی از ایرادات سندهای تک برگ به شمار می‌رود. چرا که این روزها با قیمت صعودی ملک در خرید و فروش آن کلاهبرداری های زیادی انجام می‌شود.

نحوه استعلام سند ملک تک برگی

گاهی ممکن است به دلایل مختلف تصمیم به تعویض سند دفترچه‌ای منگوله دار به سند مالکیت تک برگی بگیرید. به منظور تبدیل سند منگوله دار به سند مالکیت تک برگ بایستی از سازمان ثبت کشور استعلام بگیرید. در چنین شرایطی باید صاحب سند به سازمان ثبت مراجعه نموده و اسناد ثبتی خود را استعلام کند. توجه داشته باشید که برای استعلام سند تک برگ ملک باید شخصا از طریق کد ملی خود اقدام کنید. بنابراین اگر قصد استعلام سند خانه تک برگ خود را دارید، می‌توانید به دفترخانه اسناد مراجعه نموده و با ارائه شماره سریال سند تک برگ برای استعلام اقدام نمایید. استعلام بارکد سند تک برگی یکی از روش‌هایی است که می‌توان توسط آن از اعتبار و وضعیت سند ملک آگاه شد و از بروز هر مشکلی جلوگیری نمود. 

استعلام اصالت سند تک برگی این روزها با توسعه تکنولوژی به سرعت انجام می‌گیرد. در واقع شما می‌توانید قبل از شروع مراحل انتقال سند از طریق وب سایت سازمان ثبت و اسناد کشور و از طریق خدمات الکترونیکی این سامانه به سادگی استعلام سند تک برگ را انجام دهید.

مندرجات و مشخصات سند تک برگ

آیا می‌خواهید بدانید در سند تک برگی چه نوشته شده است؟ در ادامه به مشخصات سند تک برگی می‌پردازیم:

 • می‌دانید شماره شناسایی ملک در سند تک برگی کجا است؟ یکی از بهترین راه‌های پیدا کردن شماره شناسایی ملک، استفاده از سند تک برگ ملک است. در واقع این شماره بالای سند در سمت راست قید می‌گردد. 
 • اسناد مالکیت تک برگی مانند اسناد دفترچه‌‌ای به صورت شش دانگ، مشاع یا اعیانی صادر می‌شوند. در سمت راست بالای سند تکبرگی، شماره سریال سند مالکیت و در سمت چپ بالای صفحه، نام استان و شهر و تاریخ صدور سند نوشته شده است.

 • در متن اصلی سند مشخصات ملک شامل نوع ملک در سند تک برگی، استان، شهرستان، بخش ثبتی، ناحیه، شماره فرعی، اصلی، مفروز و مجزای از قطعه و شماره ملک آمده است.

 • در همین قسمت مساحت به متر مربع، بلوک، سمت، طبقه، تاریخ، ثبت، شماره دفتری املاک صفحه و شماره ثبت ملک، ذکر شده است.

 • مشخصات خاصی در پایین کادر این قسمت آمده‌ است که شامل نوع ملک، کاربری، وضعیت خاص، بها، نوع و میزان مالکیت، شماره سریال، نشانی ملک و کدپستی می‌شود.

 • از نکات برجسته و متمایز سند تک برگی در مقایسه با سند دفترچه‌ای صراحت و ذکر نوع ملک، کاربری، وضعیت خاص، نوع مالکیت و نشانی ملک و کدپستی ملک است که در شناسایی ملک اهمیت به سزایی دارد.

 • در پایین‌تر، مشخصات مالک شامل نام و نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه یا ثبت، شماره یا سناسه ملی، محل صدور یا ثبت، تاریخ تولد با تاریخ ثبت، تابعیت و مستند مالکیت آمده است.

 • درون کادر پایین‌تر، تصویر نقشه ملک آمده‌ است که از امتیازات ویژه سند تک برگی نسبت به سند دفترچه ایست که در شناسایی ملک بسیار موثر است.

 • در کادر آخر صفحه اول سند تک برگی، شناسه ملی جغرافیایی املاک و مستغلات (جام) و بارکد سند تک برگ آمده‌ است. که از امتیازات ویژه سند تک برگی نسبت به سند دفترچه‌ای است و در هویت و اصالت ملک و سند آن اهمیت دارد.

 • در پشت صفحه در بالای کادر اول شماره سریال و شماره اختصاصی فرم آمده‌ است.

 • کادر اول اختصاصی به ملاحضات، حدود، مفروضات، منضمات و حقوق ارتفاقی ملک دارد و در ذیل کادر، نام و نام خانوادگی رئیس ثبت اسناد و املاک و مهر و امضا آمده‌ است.

 • در انتهای کادر مستند قانونی سند قانونی سند این عبارت آمده است: این سند مالکیت رسمی است و مطابق با ثبت دفتر املاک و بر اساس ماده 22 قانون ثبت صادر و در یک برگ تسلیم می‌شود.

 • طلق یکی از انواع وضعیت خاص در سند تکبرگ است. گاهی در قیمت وضعیت خاص سند تک برگ یک آپارتمان مسکونی، نوشته می‌شود طلق و در میزان مالکیت اگر ملک طلق باشد، عبارت شش دانگ عرصه و عیان درج می‌گردد. بدین معنا که مالکیت این آپارتمان مسکونی برای معامله هیچ ریسکی نخواهد داشت. در واقع چنین آپارتمانی وقف نشده و در وثیقه و غیره نیز نیست. 

 

 

شناسه یا کد جام چیست؟

شناسه ملی جغرافیایی املاک و مستغلات (جام) درپایین سند تک برگی یک شناسه بین المللی در نقشه داری است. این کد برای نشان دادن مشخصات یک نقطه مانند طول و عرض جغرافیایی مکان‌ها نمایش داده می‌شود. برای دریافت شناسه ملی جغرافیایی املاک و مستغلات سند تک برگ می‌توانید به سایت گوگل ارث یا نرم افزارهای نقشه مانند here یا osdmand بروید و با تبدیل مختصات به حالت UTM و با وارد کردن شش شماره اول در X یا E و هفت شماره بعدی در بخش N یا Y و در نهایت دو شماره بعدی را در خانه سوم بنویسید. دو شماره آخر نشان دهنده زون نقشه است و باید حالت آن را n اعلام کنید. در واقع برای گرفتن کد جام برای املاک سند دار می‌توان از پایین سند اقدام کرد و برای املاک بدون سند باید با کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. 

کاربردهای سند تک برگ چیست؟

سند تک برگی از آنجایی که رسمی است در همه جا معتبر است.  دولت دارنده آن را مالک ملک می‌داند و علاوه بر این چون صدور آن سیستمی و مکانیزه است و احتمال جعل در آن بسیار کم است، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

مزیت دیگر این سند این است که فرایند انتقال سند به نام خریدار و درخواست‌های دیگر در محدوده سند در یک زمان و در یک محل انجام می‌شود.

سند تک برگ دارای مزیت‌های زیر می‌باشد:

 • ضریب امنیت به دلیل غیر قابل جعل بودن، تعویض سند پس از هر انتقال
 • درج نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه و شماره ملی ملک
 • درج نوع کاربری
 • هر مالک ملک شریکی یک سند مجزا
 • درج پلاک‌های اصلی و فرعی و مفروضی
 • هر مالک ملک شریکی یک سند مجزا
 • خوانا و شفاف بودن
 • دارای کروکی، نشانی، موقعیت جغرافیایی ملک و کدپستی
 • امکانات اختصاصی مشاعی
 • ذکر جهت و طبقه
 • نگهداری و تکثیر آسان‌تر آن نسبت به سندهای قدیمی‌تر
 • سرعت در پاسخگویی به مراجعین ثبتی
 • کاهش اشتباهات
 • حذف نوشتارهای دستی
 • عدم امکان الحاق هرگونه عملیاتی به متن سند
 • تحویل ستاد مالکیت به درب منازل مالکین
 • ذخیره سازی اطلاعات در بانک املاک
 • صرفه جویی در مصرف اوراق 32 برگ بهادار
 

تصویر سند تک برگ

چگونه سند تک برگ بگیریم؟

اقدام برای سند تک برگ دو حالت دارد:

ممکن است فرد سند منگوله دار داشته باشد و بخواهد سند تک برگ بگیرد که در این حالت به اداره ثبت اسناد مراجعه کند. ممکن‌ است در ابتدا اقدام کند. این در صورتی‌ است که شخص اقدام به خرید خانه قولنامه ای کرده است و بخواهد برای سند آن به صورت تک برگ سند بگیرد. بنابراین هر دو به دفتر اسناد رسمی مراجعه و می‌توانند ملک را ثبت کنند.

چنانچه مالک یک ملک اشخاص حقوقی باشند شماره ثبت حقوقی آن و سایر مدارک برای آن اولین مرحله از مراحل دریافت سند تک برگی، مراجعه به دفاتر ثبت است.

طبق ماده 9 قانون ثبت: ثبت ملک اجباری است. طبق ماده فوق در نقاطی که اداره ثبت موجود است از تاریخ اجرای آن و در سایر نقاط پس از تشکیل اداره یا دائره ثبت وزارت عدلیه حوزه هر اداره یا دائره ثبت را به چند ناحیه تقسیم کرده و به ثبت کلیه اموال غیر منقول واقع در هر ناحیه اقدام می‌کند.

مطابق قانون ثبت: قبل از اقدام به ثبت عمومی املاک هر ناحیه حدود ناحیه مزبور و این که املاک واقع در آن ناحیه باید به ثبت برسد بوسیله اعلان جراید به اطلاع عموم خواهد رسید. اعلان مزبور در ظرف 30 روز، سه مرتبه منتشر می‌شود.

از تاریخ انتشار اولین آگهی مذکور در ماده 10 تا 60 روز باید متصرفین به عنوان مالکیت و اشخاص مذکور در دو ماده 27 و 33 نسبت به املاک واقع در آن ناحیه بوسیله اظهارنامه درخواست ثبت نماید اداره ثبت مکلف است تا نود روز پس از انتشار اولین آگهی مذکور صورت کلیه اشخاصی را که اظهارنامه داده‌اند با نوع ملک و شماره‌ای که از طرف اداره ثبت برای هر یک معین شده در روزنامه‌ها آگهی نماید و این آگهی تا شصت روز فقط در دو نوبت به فاصله سی روز منتشر خواهد شد.

مامور انتشار آگهی‌ها پس از انتشار و الصاق آگهی‌ها باید گواهی انتشار از کدخدای محل یا پاسبان اخذ و تسلیم اداره ثبت نماید. در این موارد کدخدا و سایر مامورین دولتی باید به مامورین ثبت مساعدت نموده و گواهی لازم را به مامور ثبت بدهند.

 

مرحله دوم گرفتن سند تک برگ، گرفتن استعلام‌های مربوط به شهرداری، دارایی و اداره ثبت است. که دفترخانه می‌دهد و شما پاسخ را برمی‌گردانید. استعلام سند قبلی بسیار مهم است. زیرا نشان می‌دهد که آیا ملک منتقل شده یا نه؟ جواب استعلام فوق که در همان دفتر اسناد رسمی صورت می‌گیرد در همان دفترخانه و به صورت مکانیزه انجام می‌شود.

مرحله بعدی در اخذ سند تک برگ این است که شما با شهرداری تسویه حساب کنید. از لوازم آن نیز این است که شما باید گواهی پایان کار شهرداری ارائه دهید. گواهی بعدی ارائه نامه از سازمان نوسازی شهری است که این نامه برای تعیین نوع کاربری ملک است. با این نامه مشخص می‌شود ملک شما کاربری مسکونی دارد یا تجاری است. 

نتیجه گیری 

در این مقاله سعی کردیم به سند تک برگی و مزایای آن بپردازیم. لذا این نوع سند ابتدا از طریق تعیین موقعیت ملک با استفاده از تجهیزات نقشه برداری و تهیه نقشه UTM انجام می‌شود. ولی در ادامه برای هر نفر به اندازه مالکیت سند جداگانه صادر می‌شود و حد و حدود مالکیت وی نیز مشخص می‌شود.

برای تعیین موقعیت برای سند تک برگ باید توسط کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری انجام شود و بعد از تهیه و چاپ نقشه UTM از ملک توسط کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری مهر و امضا شود تا دارای اعتبار باشد.

جهت خرید ملک اصفهان، مشارکت در ساخت، اجاره روزانه باغ و ویلا در اصفهان، رهن و اجاره آپارتمان در اصفهان، رهن و اجاره خانه ویلایی در اصفهان و غیره می‌توانید به صفحه اصلی سایت مراجعه کرده و برای کسب اطلاعات بیشتر به برگه‌های مربوطه مراجعه فرمایید.

از اینکه با املاک داران همراه بودید، بسیار از شما ممنون هستیم. برای فروش و خرید خانه در اصفهان، دریافت مشاوره حقوقی و اطلاع از انواع سند ملکی با کارشناسان ما در املاک داران در ارتباط باشید.