چگونه یک مذاکره کننده موفق در حوزه مسکن باشیم؟

مذاکره روشی است که به کمک آن مردم بسیاری از مراودات اجتماعی خود را پیگیری می کنند مثلا اختلافات خود را رفع می کنند، خرید و فروش می کنند، بر سر انجام کاری مشترک به توافق می رسند و ... .

مذاکره  موفق می توان گفت فرایندی است که در آن سازش یا توافق حاصل می شود در حالی که از بحث و جدال اجتناب می‌شود. در هر گونه اختلاف نظر، افراد به طور قابل فهم قصد دارند بهترین نتیجه را برای موقعیت خود بدست آورند. با این حال، اصول انصاف، جستجوی منافع متقابل و حفظ رابطه از کلیدهای موفقیت آمیز بودن مذاکره است. پس اگر علاقه دارید، می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر از املاک داران نیز کمک بگیرید.

مذاکره کننده‌ موفق

می‌خواهید مذاکره کننده‌ موفقی باشید؟

مهارت‌های مذاکره می تواند در حل اختلافاتی که بین شما و دیگران به وجود می‌آید، بسیار مفید باشد. مراحل مذاکره برای دستیابی به نتیجه‌ی مطلوب، ممکن است دنبال کردن یک رویکرد ساختار‌یافته برای مذاکره‌ی مفید باشد.

در یک موقعیت کاری ممکن‌است لازم باشد جلسه‌ای ترتیب داده‌شود که در آن همه‌ی طرف‌های درگیر بتوانند دور هم جمع شوند. لذا ما سعی داریم با معرفی مراحل مختلف به شما راهنمایی بدهیم که بتوانید مذاکره‌ی موفقی داشته باشید. زیرا مذاکره‌ی موفق تضمین کننده‌ی موفقیت شماست.

روند مذاکره شامل 6 مرحله به قرار زیر است:

  • آماده‌سازی
  • بحث
  • توضیح‌دادن اهداف
  • مذاکره برای رسیدن‌به نتیجه مناسب
  • توافق
  • اجرا

1.آماده سازی

قبل از انجام هرگونه مذاکره، باید تصمیم گرفت که چه زمانی و در کجا جلسه ای برای بحث در مورد مشکل و چه کسی شرکت خواهد کرد. تنظیم مقیاس زمانی محدود نیز می تواند برای جلوگیری از ادامه اختلاف نظر مفید باشد.

این مرحله شامل اطمینان از شناخته شدن همه واقعیت های مربوط به وضعیت و موقعیت خود شما است. ممکن است سازمان شما سیاست هایی داشته باشد که بتوانید برای آمادگی برای مذاکره به آنها رجوع کنید.

انجام مقدمات قبل از هر بحث در مورد اختلاف، به جلوگیری از درگیری بیشتر و اتلاف وقت بی دلیل در جلسه کمک می کند. لذا شما باید با پرسیدن بفهمید که دیگران چه می خواهند. بنابراین هنگامی که پاسخی دریافت کردید، همه طرف های درگیر را به خود جلب می کنید. پس اساس یک توافق خوب و پایدار را پیدا می کنید.

2. بحث و گفتگو

در طی این مرحله، افراد یا اعضای هر یک از طرفین پرونده را همانطور که می‌بینید، بررسی می‌کنید.

یعنی درک کامل وضعیت آن ها مهارتهای کلیدی در این مرحله برای شما پرسشگری، گوش دادن و شفاف سازی است. گاهی یادداشت برداری نیز در مرحله بحث برای ثبت همه نکات مطرح‌شده در صورت نیاز به توضیح بیشتر مفید است.

گوش‌دادن بسیار مفید است. زیرا وقتی اختلاف نظر اتفاق می‌افتد، اشتباهاتی را مرتکب می‌شوید که در زیاد گفتن و گوش‌دادن طبیعی است. پس هر یک از طرفین باید فرصتی برابر برای ارائه پرونده خود داشته باشند. پس این را بدانید که مذاکره‌ی خوب ترکیبی از رقابت و همکاری است.

مذاکره کننده‌ موفق

3. شفاف سازی اهداف

ابتدا بر روی مجموعه‌ی کاملی از منافع دوطرف تمرکز کنید. پس برای انجام این کار باید اطلاعات کافی را  از هر دوطرف بگیرید. این خیلی مهم است. و البته وضعیت بحث، اهداف، علائق و دیدگاه‌های هر دو طرف باید روشن شوند.

ذکر این عوامل به ترتیب اولویت مفید است. از طریق این توضیحات اغلب می توان نقاط مشترک را شناسایی یا ایجاد کرد. توضیحات یک قسمت اساسی از روند  تبدیل دن به یک مذاکره کننده موفق است. بدون آن، احتمالا سوءتفاهم رخ می‌دهد که ممکن‌است مشکلات و موانعی را برای رسیدن‌به نتیجه مفید ایجاد کند.

4. برای رسیدن به نتیجه مناسب مذاکره کنید.

این مرحله بر آنچه که نتیجه برد-برد نامیده می شود، متمرکز است. که در آن هر دو طرف احساس می‌کنند از طریق روند مذاکره چیز مثبتی به دست آورده‌اند و هر دو طرف احساس می‌کنند که برنده شده‌اند یا به عبارتی دیدگاه آنها مورد توجه قرار گرفته است.

نتیجه برد-برد معمولا بهترین نتیجه است. اگر چه برد-برد همیشه ممکن نیست، اما از طریق مذاکره باید هدف نهایی باشد.

پیشنهادات استراتژی ها و سازش‌های جایگزین باید در این مرحله مورد توجه قرار گیرد. سازش‌ها غالبا گزینه های مثبتی هستند که درمقایسه با نگه داشتن در موقعیت های اولیه، اغلب می توانند سود بیشتری برای همه افراد درگیر داشته باشند.

شما باید موقعیت طرف مقابل را بررسی کنید. باید ببینید چه ویژگی منحصر به فردی در دوطرف می‌بینید. و لذا به این فکر کنید که چگونه می توانید از این ویژگی ها به نفع خود استفاده کنید و پذیرش موقعیت خود را برای هر دو طرف ارزشمند‌تر کنید.

5. توافق نامه

شفاف سازی اهداف برای مشاورین املاک

توافق می‌تواند زمانی حاصل شود که درک دیدگاه‌ها و منافع هر دوطرف در نظر گرفته‌شود.

برای همه افراد درگیر داشتن ذهنیت آزاد برای دستیابی به یک راه حل قابل قبول ضروری است. هر توافقی باید کاملا روشن شود تا هر دوطرف بدانند در مورد چه چیزی تصمیم گیری شده‌است.

مذاکره کننده‌ موفق

6.اجـرا

اکنون از توافق نامه به عمل آمده، بهتر است که یک روند عملیاتی برای اجرای تصمیم تعیین کنید.

نتیجه گیری

همیشه مذاکره کننده موفق و نحوه پیگیری، یکی از مسائل مهم بوده‌ است. لذا ما در این مقاله سعی بر آن داشتیم تا با معرفی چند مرحله کاربردی در به سرانجام رساندن مذاکره ها، به شما کمک کنیم تا بتوانید به موفقیت شایانی برسید. این موفقیت حاصل نمی شود، مگر با طرح ریزی و کاوش در بازار و ایجاد روش‌هایی مناسب برای داشتن مذاکره ای بهتر. بنابراین در صورت داشتن سوال در مورد خرید و فروش یا اجاره مسکن یا خرید آپارتمان در اصفهان، خرید و فروش خانه در اصفهان و رهن و اجاره آپارتمان در اصفهان با کارشناسان ما در املاک داران در ارتباط باشید.