آشنایی با قوانین

روند تفکیک سند ملک چگونه است؟

 

تفکیک سند یعنی تبدیل یک قطعه زمین به دو یا چند قطعه که در سند نیز به تفکیک قید شود. به دلایل متفاوتی  افراد نیاز به تفکیک سند پیدا می کنند. برای تفکیک سند مالکیت باید مراحل قانونی آن طی گردد و در نهایت در سازمان ثبت اسناد کشور به صورت رسمی صادر شود. در ادامه بیشتر راجع به تفکیک سند ملک و انواع آن خواهیم پرداخت.

علت تفکیک سند ملک

هر مالکی که برای تفکیک مراجعه می کند ممکن است یکی از علل زیر را مطرح کند:

 • تفکیک زمین های بزرگی که در گذشته زمین کشاورزی بوده و اکنون به زمین شهری تبدیل شده است.
 • تفکیک زمین مشترک، برای سهولت فروش و معامله آن
 • برطرف شدن اختلاف سلیقه شرکت در یک قطعه زمین ( با تفکیک آن به قطعاتی به صورت فردی )
 • تفکیک سند مالکیت برای تغییر کاربری و تبدیل آن به قطعات مستقل از هم
 

در تمام مواردی که در قسمت فوقانی نام برده شد در ابتدای امر باید دلایل را با مراجع مربوطه که می تواند شهرداری، مسکن، شهر سازی یا حتی جهاد کشاورزی باشد، مطرح کرده و تقاضای خود را ثبت کنید.

تفکیک سند ملک

روند تفکیک سند مالکیت

مرحله اول

در گام نخست باید بر اساس سند اصلی و گزارش نقشه بردار مختصات و محدوده کامل زمین مشخص شود. برای افزایش دقت در امر نقشه برداری می توانید از کارشناسان نقشه برداری استفاده کنید. این افراد بر اساس نقشه های هوایی یا مختصات یو تی ام اقدام به بررسی موقعیت ملک مورد تفکیک می کنند و در نهایت گزارش خود را صادر می نمایند. دقت مختصات یو تی ام به وضوح بیشتر و خطای آن کمتر بوده، زیرا بر اساس مختصاتی است که از جی پی اس منطقه به دست می آید. لذا برای حصول اطمینان از نتیجه بهتر معمولا از این روش برای تعیین مختصات استفاده می شود.

مرحله دوم

در گام بعدی با نظر کارشناس نقشه بدست آمده تفکیک شده و طرح به صورت پیشنهاد به مراجع مربوطه (شهرداری، مسکن، شهر سازی، جهاد کشاورزی و یا هر ارگانی که زمین فوق تحت نظارت آن ارگان است) داده می شود. آن ها پس از بررسی کارشناسان و در نظر گرفتن موقعیت زمین و ساخت و سازهای اطراف آن موافقت یا عدم رضایت خود را اعلام می دارند.

اگر با موافقت سازمان مربوطه روبرو شدید، می توانید برای  اقدامات بعدی گام بردارید و تمام مدارک خود را همراه با دلایل تفکیک و نقشه کارشناسی شده به دفترخانه ثبت اسناد مراجعه کنید تا روال اداری خود را طی نماید.

تفاوت افراز و تفکیک در چیست؟

 • افراز به جدا کردن سهم یکی از شرکا از باقی شرکا گفته می شود. بدین صورت که مال غیر منقول به چند شریک تعلق دارد که تعدادی از آن ها موافق با تفکیک یا بخشی از آن موافق نیستند. اما تفکیک به قطعه کردن یک قطعه زمین با دلایل مشخص گفته می شود.
 • افراز فقط برای املاکی که مشاع هستند به کار می رود اما تفکیک در هر دو صورت مشاع و غیر مشاع کاربرد دارد.
 • بعد از تفکیک کردن یک قطعه حالت اشاعه باقی می ماند اما در افراز شراکت از بین می رود.
 • درخواست افراز هم در اداره ثبت می شود و هم می تواند از دادگاه صادر شود. اما برای تفکیک تنها اداره ثبت محل ملک است که توانایی صدور درخواست را دارد.
 • معمولا افراز زمانی رخ می دهد که اختلاف میان مالکین وجود دارد و تفاهم و رضایتی به ادامه شراکت در مشاعات ندارند.
 • اعتراض هم برای افراز و هم تفکیک وجود دارد. اما اعتراض به افراز در طول دادگاه وارد نیست و پس از پایان دادگاه در فرجه قانونی اعتراض باید ارائه شود.
 

تفکیک سند ملک

انواع تفکیک ( تفکیک عرصه – تفکیک اعیان)

تفکیک عرصه یعنی تفکیک به صورت فیزیکی و حقوقی برای ملک انجام می شود و دو یا چند قطعه ای که برای تفکیک اقدام کرده اند، هیچ ربطی به یکدیگر ندارند و کاملا مستقل هستند. ولی در تفکیک اعیان تنها مساحت مورد تفکیک به صورت کامل و با تعیین حدود اربعه (چهار گوشه زمین) مشخص می شود اما همچنان ارتباط میان قطعات به صورت فیزیکی وجود دارد و کاملا از بین نرفته است. لذا برای اینکه قطعه تفکیک‌شده از اعیان را بفروشید نیاز به تفکیک عرصه دارید و برای آن باید سند تفکیکی صادر شود.

 گام به گام تا تفکیک سند

 • به دفتر مربوطه نزدیک ملک مورد تفکیک مراجعه کنید و فرم تفکیک سند را دریافت و تمام جزئیات را پر کنید.
 • برگه پر کرده را همراه با نقشه تفکیکی پیشنهادی مالک به دفترخانه نزدیک محل ملک مراجعه فرمایید.
 • با در دست داشتن سند مالکیت و برگه های اداره ثبت به مرجعی که ملک شما به آن مربوط است مثل شهرداری، مسکن، شهر سازی و یا اراضی کشاورزی مراجعه کنید.
 • فرم استعلام را همراه با تکمیل فرم اسناد مالکیت به دبیرخانه تحویل دهید.
 • ثبت در سامانه دبیرخانه مربوطه
 • گرفتنِ وقت بازدید در واحد مربوطه
 • بررسی کارشناس و مشخص کردن مقدار تعریض و مساحت سالم ملک
 • مالک طرح اولیه را به کمیسیون خدمات ارائه می دهد.
 • در این مرحله به نظام مهندسی مراجعه کرده و برای تهیه نقشه تفکیکی اقدام می کند.
 • برای کنترل نهایی به واحد مربوطه مراجعه فرمایید و کنترل نهایی نقشه صورت می گیرد. در این مرحله هزینه هایی همچون عوارض و مالیات باید پرداخت شود.
 

هزینه تنظیم سند تفکیکی

هزینه تفکیک زمین کاملا به نرخ روز و ارزش معاملات روز بستگی دارد. برای بررسی هزینه تنظیم سند تفکیک، باید به ارزش ملکی که مورد تفکیک قرارگرفته است توجه کرد. همچنین ملک پایان کار و مجوزهای لازم را داشته و از نظر قانونی مدارک ملک کامل باشد. اما به صورت کلی تفکیک برای کاربری های مسکونی به ازای هر مترمربع ۱۰ درصد از قیمت منطقه ای روز دارایی و برای کاربری تجاری و صنعتی، ۱۰۰ درصد قیمت منطقه ای روز دارایی محاسبه می شود. بدین ترتیب شما با پرداخت هزینه های تفکیک و سند قبلی و پیگیری های اداری و قانونی ملک خود را می توانید تفکیک کنید.

تفکیک سند ملک

سخن آخر

اگر قطعه زمین و یا ملک مسکونی و تجاری دارید که در آن با یک یا چند نفر شریک هستید و با هم اختلافات زیادی دارید، می توانید برای تفکیک سند اقدام فرمایید. سند و نقشه کامل و دقیقی از ملک در قسمت های عرصه و اعیان تهیه کنید، با افرادی که در این زمینه تخصص دارند صحبت کنید و از جزئیات کار به شکل قانونی آگاهی پیدا کنید. موقعیت ملک خود را قبل از مراجعه برای تفکیک بسنجید! آیا ملک شما مورد تعریض بوده؟ موقعیت املاک کناری را بررسی کنید و بسیار نکات جزیی دیگر که باید مورد بررسی قرار گیرد.

به این نکته نیز دقت داشته باشید که تفکیک سند مالکیت باعث خواهد شد هر کس فقط در ملکی که سند به نام او باشد قانونا حق و حقوق دارد و هر تخلفی در آن صورت گیرد صاحب ملک مورد پیگرد قانونی خواهد بود.

مجموعه املاک داران با عرضه فعالیت های وسیع در زمینه ساخت و ساز و خرید و فروش، بستر مناسبی را در حوزه املاک پدیدار کرده اند. این فعالیت ها شامل خرید و فروش آپارتمان در اصفهان، ثبت ملک به صورت رایگان، سرمایه گذاری، شراکت در ساخت و ساز، مشاوره حقوقی املاک، معامله پایا پای، تهاتر ملک و غیره می شوند.

گروه تحریریه املاک داران

هدف گروه تحریریه املاک داران همه سوالات شما را در حوزه املاک و ساخت و ساز پاسخگو باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا