ساخت و ساز

اجرای خانه پیش ساخته

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

در گذشته یونانیان باستان یا ژاپنی های باستان برای ساخت معابد و بتکده ها از یک سری عناصر پیش ساخته استفاده می کردند. امروزه خانه های پیش ساخته با استفاده از متریال مختلفی ساخته می شود. بنابراین ساختمان پیش ساخته نوعی روش ساخت و ساز است که قدمت آن به هزاران سال قبل باز می گردد. خانه های پیش ساخته‌ی بتنی یکی از معروف ترین انواع آن به شمار می‌رود که به دلیل قیمت مناسب و صرفه جویی در مصرف انرژی بسیار پر طرفدار است. در ادامه با املاک داران همراه باشید تا درباره اجرای خانه های پیش ساخته بیشتر بدانید.

اجرای ساختمان پیش ساخته

نحوه اجرای ساختمان پیش ساخته

مراحل ساخت و ساز خانه پیش ساخته نیز بر اساس همین بخش‌های مختلف پروژه پیش می رود. در ادامه به توضیح چگونگی اجرای خانه پیش ساخته می پردازیم.

نقشه کشی

ابتدا قراردادی بین کارفرما و پیمانکار ساختمان منعقد می شود. سپس یک کارشناس ماهر و با تجربه، به منظور بررسی شرایط آب و هوایی، میزان قدرت، وزش باد، زلزله خیزی زمین و غیره به محل فرستاده می شود، در نهایت برای نقشه کشی و طراحی ساختار کلی سازه اقدام می کند. در این مرحله کارفرما می تواند در برخی از جزئیات درباره نوع و طرح سازه دخالت کند.

اخذ مجوز ساخت و ساز

در این مرحله بایستی به منظور دریافت مجوز ساخت و ساز و امتیازهای آب، برق، گاز، تلفن مدارک مورد نیاز را به سازمان های مربوطه مثل شهرداری، اداره آب، اداره برق، اداره گاز، و مخابرات ارائه کنید، سپس مراحل اداری انجام شده و مجوزها تهیه می شوند. البته قابل ذکر است بعضی از این ادارات به صورت اینترنتی ارائه خدمت می کنند.

فوندانسیون بنا

برای مرحله فوندانسیون بنا، تمامی تجهیزات سنگین برای حفاری، بتن ریزی و ساختار بندی زیربنا به محل پروژه اعزام خواهند شد. مراحل حفاری و بتن ریزی و غیره باید زیر نظر کارشناس و مهندس ناظر انجام شود.

فوندانسیون بنا

ستون، دیوار و سقف بنا

در ساخت و ساز خانه پیش ساخته، ستون، دیوار و سقف داخل کارگاه ساخته می شود و سپس برای نصب به محل پروژه ارسال می گردند. برای ساخت دیوارها و سقف از بتن سبک استفاده می شود. در این حالت اگر میله‌های نازک در میان عایق بندی از جنس فوم بر روی سطحی دیده شود، لایه‌ای از بتن سبک روی آن می ریزند. ستون ها نیز با توجه به نقشه و طرح سازه، بتن ریزی می شوند.

اما نصب دیوارهای پیش ساخته‌ی بتنی، شرایط نصب و اجرای یکسانی ندارند. در واقع اجرای دیوار پیش ساخته به شرایط مختلفی مثل نقشه ساختمان، تعداد طبقات، مساحت زیربنا و غیره بستگی دارد. این اجزا در محل نصب معمولا به صورت پازل به کمک اتصالاتی مثل پیچ و مهره، بتن ریزی و جوشکاری روی هم نصب و متصل می شوند.

درب و پنجره

درب و پنجره‌های خانه‌ی پیش ساخته، از قبل خریداری می شود. سپس به همراه مصالح مورد نیاز به منظور نصب سریع و مونتاژ به محل پروژه ارسال می گردند. در نهایت کارگر ساختمانی مربوطه برای اجرای آن در کم ترین زمان ممکن اقدام می کند، و قبل از متصل کردن دیوارها درب و پنجره را جای گذاری می‌کنند.

اجرای خانه پیش ساخته

تاسیسات

به منظور اجرای تاسیسات در بنای پیش ساخته بتنی، یک سری مجرا از قبل درون دیوارها و سقف پیش ساخته تعبیه می شود. در نهایت لوله ها و سیم ها از داخل این مجراها عبور داده خواهند شد. سایر مراحل تاسیسات در سازه پیش ساخته مانند سایر انواع ساخت و ساز است.

نازک کاری

برای پوشش داخلی سازه و نازک کاری می توان از متریال های مختلف استفاده نمود. کاغذ دیواری، دیوارپوش، سفیدکاری با گچ، کفپوش، سرامیک، کاشی و غیره معمولا برای پوشش بخش های داخلی بکار می روند. روند اجرای این مرحله مانند سایر روش های ساخت و ساز است.

نمای خارجی سازه

برای اجرای نمای پیش ساخته بتنی می توان از انواع مصالح ساخت و ساز استفاده نمود. در واقع هیچ گونه محدودیتی در استفاده از نوع مصالح وجود ندارد. معمولا برای نمای خارجی خانه های پیش ساخته، نمای رومی بکار می رود.

عایق بندی سقف

برای عایق بندی سقف می توان از پوشش های مختلفی مثل سقف سفالی، ورق های گالوانیزه یا ایزوگام مرغوب همراه با چند لایه بتن ریزی، ماله کشی، مش بندی و غیره استفاده کرد.

کابینت بندی، سینک، شیرآلات

برای اجرای خانه های پیش ساخته، نوع شیرآلات آشپزخانه و سرویس بهداشتی، نوع حمام، جنس کابینت و غیره از قبل توسط تکنسین های مربوطه تعیین می شود. در نهایت این تجهیزات به محل پروژه ارسال شده و در مکان های معین شده در ساخت و ساز، نصب می گردند.

حیاط

برخی از ساختمان ها با توجه به سلیقه و نظر کارفرما دارای حیاط هستند. بنابراین اگر کارفرما تصمیم به ساخت حیاط کند، باید کف حیاط را از قبل با سرامیک، سنگ، شن و غیره بسازد. همچنین باغچه، سونا، استخر و غیره هم از قبل ساخته می شوند و به محل پروژه ارسال می گردند.

نحوه اجرای خانه پیش ساخته

جمع بندی

ساختمان پیش ساخته نوعی روش ساخت و ساز است که قدمت آن به هزاران سال قبل باز می گردد. خانه های پیش ساخته بتنی یکی از معروف ترین انواع آن به شمار می رود که به دلیل قیمت مناسب و صرفه جویی در مصرف انرژی بسیار پر طرفدار است. در این مقاله به توضیح چگونگی اجرای خانه های پیش ساخته پرداختیم.

گروه تحریریه املاک داران

هدف گروه تحریریه املاک داران همه سوالات شما را در حوزه املاک و ساخت و ساز پاسخگو باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا