در حال بارگذاری...

آشنایی با انواع بازارهای سرمایه گذاری و نحوه کسب درآمد از آن ها

همانطور که پیش از این نیز در این باره صحبت کردیم امروزه سرمایه گذاری تنها یک انتخاب برای افزایش مبلغ پس انداز ما یا سوددهی نیست، بلکه به یک ضرورت تبدیل شده است. همیشه برای به دست آوردن یک ارزش بالاتر مانند سود یا افزایش ارزش دارایی که اکنون دارید، مجبور به از دست دادن امکاناتی در زمان حال هستید، یا حتی باید سرمایه گذاری را با مبلغ بیشتری از میزان پس انداز خود انجام دهید.

این موضوع تنها به این دلیل است که منابع در جهان بسیار محدود هستند و همیشه نمی توان با این منابع محدود به میزان زیادی از امکانات دست پیدا کرد. پس نقش مدیریت مالی در حذف هزینه های اضافه زندگی و افزایش مقدار پس انداز شما عیان می شود. پرداخت حق بیمه ماهانه، بیمه عمر، پرداخت اقساط خرید و ... از نمونه این مدیریت های مالی هستند که در بلند مدت جوابگو هستند.

سرمایه گذاری چیست و انواع آن کدامست؟

چرا باید سرمایه گذاری کنیم سوالی است که شاید برای شما نیز پیش آمده باشد. همه ما از اوضاع چند سال اخیر اقتصادی کشور عزیزمان مطلع هستیم. کاهش قدرت خرید، کاهش ارزش پول ملی، کاهش برابری ریال با ارزهای خارجی، افزایش بی رویه قیمت ها، بالا رفتن میزان تورم و ... از جمله دلایلی هستند که لزوم سرمایه گذاری را برای شما بیشتر نمایان می کند. در این نوع از اقتصاد نگهداری پول نقد بسیار بسیار ضرر آفرین و حتی خطرناک است.

امروزه اگر تصمیم بگیرید با پس انداز ماهانه خود یک دستگاه خودرو بخرید، اگر شما در ماه پنج میلیون تومان درآمد داشه باشید و در خوش بینانه ترین حالت بتوانید دو میلیون تومان آنرا پس انداز نمایید در سال به مبلغ 24 میلیون تومان می رسید. حالا قیمت خودرو را بررسی کنید.

ارزان ترین خودرو که ممکن است از سال ساخت آن چند مدتی هم گذشته باشد امروزه کمتر از 80 میلیون تومان وجود ندارد. پس انداز به مقدار سالی 24 میلیون تومان تا زمانی که برسد به 80 تومان، در حدود 4 سال به فرصت نیاز دارد. حالا چهار سال تمام شده و شما می خواهید خودرو را بخرید. آیا قیمت هنوز هم همان 80 میلیون تومان باقی مانده است یا باز هم تکرار قصه عقب افتادن ما از تورم رخ داده است؟ ارزش پول لحظه به لحظه کمتر می شود و ... .

چاره کار چیست؟ توصیه تیم املاک داران به شما سرمایه گذاری است حتی با مبالغ اندک. در این صورت مطمئن خواهید بود که هم اصل مبلغ را از دست نداده اید و هم حداقل اندکی هم پای تورم پیش رفته اید. البته این موضوع هم بستگی خیلی زیادی به نوع سرمایه گذاری، محل انجام سرمایه گذاری، مشاورتان در این امر و مواردی از این دست دارد. در ادامه مطلب قصد داریم بازارهای مختلف سرمایه گذاری را معرفی کرده و به مورد اعتمادترین آن ها بپردازیم اما ابتدا سرمایه گذاری را از نظر علمی بررسی می کنیم.

مشخصات یک سرمایه گذار

بر طبق چهاروجهی مالی یا چهار ربع نقدینگی کیوساکی معروف( نویسنده کتاب پدر پولدار، پدر بی پول) انسان ها در یک جدول چهار قسمتی قرار می گیرند. در اولین ربع این جدول کارمندان قرار دارند. کارمندان کسانی هستند که زمان و عمر خود را در مقابل درآمد نسبتا مناسبی معامله می کنند.

در ربع بعدی به گروه خویش فرما ها برخورد می کنیم که زمان را با درآمد عوض می کنند ولی تفاوتشان با گروه قبلی در آن است که برای خودشان کار می کنند مثل مغازه داران یا پزشکان. در گروه بعدی کارآفرینان یا کارفرمایان قرار دارند که افرادی را استخدام کرده و توسط زحمت و کار آنها درآمدی را کسب می کنند.

و در انتها سرمایه گذاران قرار دارند. این دسته از افراد در کسب و کارهای مختلف سرمایه گذاری می کنند و علاوه بر آن که خود کارفرما هستند در زمان عدم فعالیت شرکت یا کسب و کارشان هم درآمدزایی می کنند.

به قول معروف این افراد در خواب نیز پول در می آورند. اگر چه همه مشاغل محترم هستند و هرکسی بنا بر توانایی های خود می تواند درآمدزایی نماید اما دسته چهارم همیشه در حال درآمدزایی هستند. یعنی آن ها به خوبی بازار را شناخته و به صورتی عمل می کنند که درآمد حاصل از سرمایه گذاری آن ها از درآمد عادیشان بالاتر است.

بازارهای مالی در ایران

بانک

بانک به عنوان دم دستی ترین و قدیمی ترین بازار سرمایه گذاری شناخته می شوند. امنیت بالای سرمایه گذاری، نقدشوندگی بالا، نرخ تقریبا ثابتی از بهره که به پول و سپرده افراد تعلق می گیرد از جمله مزایای این گونه سرمایه گذاری ها است. اما با توجه به تمام مزایا می توان به پایین بودن نرخ بهره بانکی در مقابل تورم و کاهش ارزش پول ملی به عنوان مضرات آن اشاره کرد.

با توجه به تمام این معایب و مزایا باز هم این بازار برای آن عده ای از افراد که ریسک پذیر نیستند و به دریافت مبلغ ناچیز سود بانکی راضی می شوند، هنوز هم جذاب است. البته ناگفته نماند که در خوش بینانه ترین حالت می تواند ارزش پول شما را در همان حدی که هست نگه دارد و حداقل دچار ضرر از بابت اصل پول خود نشوید. این موضوع فقط در مورد اصل مبلغ و نه ارزش پول ملی شما صادق است.

انواع سرمایه گذاری با سود بالا در طلا

بعد از بانک ها و از جمله اولین بازارهای مالی که افراد رغبت به سرمایه گذاری در آن دارند می توان به خرید طلا اشاره کرد. طلا به نسبت سایر بازارها نقدشوندگی بیشتری دارد و همچنین چون نوعی فلز محسوب می شود از استحکام و دوام زیادی برخوردار است . اما در کنار تمامی این مزایا می توان به ریسک پذیری بالاتر از بانک، امنیت پایین نگهداری طلا، بازار خطرناکی که تحت تاثیر قیمت جهانی اونس طلا و قیمت ارز نوسانات زیادی را بعضا تجربه کرده است و عللی از این دست اشاره کرد.

خرید طلای دست دوم، به علت عدم وجود هزینه ساخت اولیه در طلای نو، یک مزیت محسوب می شود. همچنین سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری بر پایه طلا نیز می تواند در مدت طولانی سود خوبی را نصیب سرمایه گذار نماید. خرید طلا مزیت دیگری را نیز به همراه دارد و نکته آنجاست که شما می توانید از طلای خریداری شده به عنوان زینت نیز استفاده نمایید.

ارزهای خارجی

خرید ارزهای خارجی زمانی که نرخ برابری ریال با آن ارزهای خارجی پایین بیاید و انتظار بالا رفتن مداوم نرخ آن ارز در آینده وجود داشته باشد می تواند فرصت سرمایه گذاری مناسبی باشد. در سال های اخیر که به دلیل سیاست های دولتی نرخ ذلار و یورو به شدت بالا رفت فرصت مناسبی برای کسب سود در این بازار بود ولی همین سرمایه گذاری نیز با خطرات زیادی همراه بود زیرا آنان که از اطلاعات بالایی برخوردار بودند بیشترین سود را کسب نموده و افراد معمولی که وارد این بازار شدند حتی با ضررهای هنگفت مجبور به خروج از میدان شدند.

پس این بازار هم مانند سایر بخش های سرمایه گذاری نیاز به علم و تجربه یا مشاور مورد اعتماد دارد وگرنه شخص را با شکست های جبران ناپذیری مواجه می کند. در نظر داشته باشید که بسیاری بازارها از قبیل ارزهای خارجی به شدت تحت تاثیر قانون ها و تصمیمات ناگهانی دولت یا تحریم های خارجی هستند. از دیگر معایب، امنیت پایین نگهداری ارزها همانند طلا است.

ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال مدت زیادی نیست که وارد بازار و معاملات جهانی شده ند اما در همین مدت کم توانسته اند جایگاه بالایی را برای خود انتخاب کنند. شاید اگر سال 2009 یا 2010 کسی به شما می گفت که وارد دنیای ارزهای دیجیتال شوید، به هیچ عنوان نمی توانستید به پیشنهاد او اعتماد کنید. چون این ارزها هم ناشناخته و جدید بودند و هم غیر قابل لمس.

از طرفی آنقدر قیمت پایین بود که برای هیچکس باور پذیر نبود. کمی بعد، حدود یک سال، قیمت بیت کوین که اولین ارزدیجیتال به حساب می آمد به یک دلار رسید و سپس قیمت اوج گرفت و تا سال 2011 به 36 دلار رسید. این قیمت سپس افت کرد و در سال 2013 دوباره اوج گرفت. به دلیل جلوگیری از زیاده گویی ادامه روند سال به سال را کنار می گذاریم اما یاد آور می شویم که هنوز هم این فراز و فرودها در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد.

با ورود ارزهای جدید بعضا سرمایه گذاری در این حوزه بیشتر هم می شود. ورود به این بازار نیز همچون سایر بازارهای سرمایه گذاری همچنان با ریسک همراه است اما باید خاطر نشان کرد که طبق نظر ثروتمندان جهان اگر ریسکی وجود نداشته باشد، ثروتی هم وجود ندارد. لذا پذیرش ریسک در مقدار معقول و مشورت با کارشناسان امر به اتخاذ تصمیم درست در این زمینه کمک می کند.

بازار سرمایه(بورس)

بورس به عنوان یکی از بازارهای مالی که می تواند بخش اعظم تولید را در هر کشوری حمایت کند در سراسر دنیا مورد اقبال مردم و دولت ها است. از آنجائیکه کارخانه ها همیشه نمی توانند فقط با سرمایه صاحبان آن ها اداره شوند گاهی اوقات سهام خود را به فروش می گذارند. شرکت هایی که در بورس فعال هستند با گردش مالی مردمی که از خرید سهام حاصل می شود اداره می شوند.

اما در این بازار پیش بینی آینده بسیار اهمیت دارد. پس لازم است که از نظر تحلیل گران بورس استفاده نمایید و بدون علم وارد بازار نشوید. تحلیل بازار بورس دو دسته است که تحلیل بنیادی و تکنیکال نام دارند.

در تحلیل بنیادی گذشته شرکت مورد بررسی، رقبا، شرایط صنعت، آینده و مشکلات شرکت و... بررسی می شود. در تحلیل تکنیکال، هر سهم دارای رفتاری است که تحلیل گر با بررسی این رفتار سهم از گذشته تا حال روندی را برای آینده سهم در نظر می گیرد.

بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که تحلیل تکنیکال برای کوتاه مدت و بنیادی برای بلند مدت پاسخگو است. در نهایت استفاده از هرکدام از این ابزارها به روش معاملاتی شما بستگی دارد و اینکه مشاور شما با توجه به میزان سرمایه و شرایط شما، کدام یک از این روش ها را برای سرمایه گذاری در بورس پیشنهاد می دهد.

صندوق های سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری توسط بانک ها یا کارگزاریها ایجاد می شود که با توجه به شناختی که از بازار دارند خرید سهامی را به شما پیشنهاد می دهند و در نهایت مبلغی را به عهنوان دستمزد از شما دریافت می کنند. صندوق های سرمایه گذاری بانک مطمئن تر هستند چون با درصد بهره بالاتر از سپرده گذاری در بانک سود تضمینی پرداخت می کنند و اصل سرمایه هم ثابت و بدون هیچ ریسکی باقی می ماند.

سرمایه گذاری در اوراق مشارکت دولتی

سرمایه گذاری در اوراق مشارکت چند مزیت دارد که از آن جمله می توان به سود بالاتر از سپرده های بانکی و تضمین اصل و سود سرمایه اشاره کرد. از طرفی این اوراق از مالیات معاف بوده، 2 تا 5 ساله اند و قابل واگذاری به غیر نیز هستند.

بیمه

صنعت بیمه یکی از بازارهای جذاب در امر سرمایه گذاری است. در این بازار شما می توانید سرمایه بلندمدتی را برای خود یا فرزندانتان به صورت ماهانه یا سه ماه یکبار و... قرار داده و از مزایای بیمه عمر، بیمه حوادث، بیمه تکمیلی، فوت و... استفاده نمایید و حتی بعضا می توانید به پشتوانه سرمایه گذاری خودتان وام دریافت نمایید.

سرمایه گذاری در تولید

در تمام کشورهای جهان یکی از اولین بازارهایی که بیشتر کارآفرینان به سراغ آن می روند تاسیس کارخانه است. در بسیاری از کشورهای جهان تسهیلات خوبی به کارآفرینان و سرمایه گذاران در تولید داده می شود که از آن جمله می توان به تسهیلات و وام های بدون بهره یا باز پرداخت طولانی مدت و یا معافیت مالیاتی اشاره کرد.

به همین جهت تولید در این کشورها بسیار رونق دارد و سرمایه گذاران از سود های بسیار بالایی برخوردار می شوند. در کشور ما عدم اعتماد به جوانان و عدم توجه به تولید ملی، سرمایه گذاران را از ورود به دنیای تولید بازداشته و موتور اقتصادی کشور را خاموش نموده است.

بازار مسکن

سرمایه گذاری در بازار مسکن همیشه تاریخ مورد توجه انسان ها بوده است و یکی از بازارهایی است که در تمام دوران ها توانسته با ریسک بسیار اندکی سرمایه گذاران خود را راضی نگه دارد. شاید تصور کنید که ورود به این بازار سرمایه زیادی را نیاز دارد اما باید بدانید که با استفاده از روش های مشارکت و مشابه آن می توان از سرمایه های اندک نیز در این بازار بهره برد. این بازار بر عکس بازار های دیگر دچار نوسانات ناگهانی نمی شود و از مدیریت بهتری در اقتصاد تورمی برخوردار است.

بهترین روش سرمایه گذاری در ایران کدام است؟

مقایسه و توضیح پیرامون بازار مالی و سرمایه، ما را به این نتیجه می رساند که تمامی این موارد نمی تواند در ایران کاملا جوابگو باشد. از بهترین و مطمئن ترین بازارها سرمایه گذاری در ایران می توان به بازار مسکن و طلا اشاره کرد. این دو مورد از جمله بازارهایی هستند که اگرچه ممکن است در دورانی خاص نوساناتی را تجربه کنند اما در بلندمدت با افزایش میزان سرمایه ثابت و سود آن مواجه می شوند. آمارها نشان می دهد که خریداران مسکن هیچگاه از افت قیمت ها و ورشکستگی شکایت نکرده اند. در صورتی که بورس در دوره های متفاوتی باعث کاهش یا از بین رفتن سود یا حتی اصل مبلغ سرمایه شده است.

پس اگر در نظر داشته باشیم سرمایه گذاری مناسب راهی برای کسب درآمد است، تلاش می کنیم تا با شناسایی بهترین بازارها و مشورت با گروه بازاریابی و سرمایه گذاری مجموعه املاک داران همچنین استفاده از آموزش کسب درآمد از شبکه های اجتماعی، روز بروز از سود بیشماری در بازار بهره مند شویم.

انواع بازارها برای کسب و کار با سرمایه گذاری آنلاین

سرمایه گذاری آنلاین از دیگر منابع کسب سود است. امروزه بیشتر بازارها همچون بورس و اوراق به صورت برخط نیز کار می کنند. همچنین کسب سود از شبکه های اجتماعی و وب سایت یکی دیگر از انواع سرمایه گذاری آنلاین است. مجموعه املاک داران هم در بازار مسکن و مشارکت در ساخت و هم در راه اندازی شبکه های اجتماعی و وب سایت ها به رونق سرمایه گذاری به صورت آنلاین نیز یاری می رساند.

به دلیل اهمیت بازار مسکن و برای تشریح بیشتر مسائل توجه شما را به مقاله بعدی پیرامون لزوم سرمایه گذاری در بازار مسکن جلب می نماییم. حتما مقاله  همه چیز در مورد اصول سرمایه گذاری در بازار مسکن ، نقش مشاور در سرمایه گذاری موفق را مطالعه نمایید.