جایگاه شخصیت و برند از دید جامعه شناسی و تاثیر آن بر مشاورین املاک

در جهان امروزی، جهان ارتباطات، برای معرفی و آشنایی هرچه بهتر مخاطب با حرفه شما، جایگاه شخصیت و برند بسیار مهم و تعیین کننده است. در مهندسی تبلیغات نیز برای معرفی هرچه بهتر محصول ، حتی اگر از یک کارخانه باشد ، عنوان مشخص و خاصی برای آن در نظر گرفته می شود .

برند، عنوان متمایز کننده شخصیت یک محصول یا شرکت است و انتخاب درست آن می تواند به شعار یک تیم تبدیل شود . آنچه در این مقاله به آن می پردازیم شخصیت مشاورین املاک به واسطه ارائه یک برند مشخص و جهانشمول است. همچنین چگونگی تاثیر آن بر افزایش اعتماد اجتماعی مورد مباحثه قرار می گیرد.

جایگاه برند

برند و روانشناسی اجتماعی

یکی از مهمترین نکاتی که در معرفی و شناخت برند باید به آن اشاره کنم می تواند این نکته باشد که دلیل اعتماد و جذابیت محصولات خارجی برای جامعه ای مانند ایران چیست ؟ بی شک برند و مشخصه های آن یکی از تاثیرگذارترین عوامل این موضوع است . به عنوان نمونه می توان یکی از نیازهای اجتماعی به نام دارو را نام برد . با جرات می توان گفت که اگر دارویی نمونه خارجی آن در داروخانه های کشور وجود داشته باشد ترجیح اول خریدار است . دلیل آن خیلی مشخص است . طراحی جلد ، عنوان ، کیفیت و در کلی اعتمادی است که به طور کاذب یا مستدل خریدار ایرانی به کلیه محصولات خارجی دارد . از نظر روانشناسی و حتی تا حدود زیادی فلسفی آنچه در ظاهر نمایان می شود در باطن نیز حلول می کند .

مشخصا در رابطه با موضوع مورد مباحثه مان باید این نکته را اشاره کنم که اگر شما به عنوان یک مشاور املاک در زمینه انتخاب ، طراحی و ... برای خود یک ساختار معین تعیین کنید بی شک عنوان و برند بنگاه شما در ذهن مراجعه کننده نقش می بنند و این نقطه شروع جلب اعتماد و جایگاه اجتماعی شرکت است . در برند سازی باید این جمله فلسفی را مد نظر داشت که : تنها انسان های سطحی بر اساس ظواهر قضاوت نمی کنند . تبلیغات و شکل ارائه آن برای جذب مخاطب و معرفی هرچه بهتر برند شما روان جامعه را به سمت شرکت سوق می دهد .

تاثیر و جایگاه شخصیت و برند بر مشاغل و محصولاتی که با املاک مرتبط اند

این مورد که کدام یک از عناوین مصالح ساختمان سازی ، به عنوان برند مشخص ، بیش تر مورد استفاده قرار می گیرند یکی از فاکتورهایی است که تقریبا همه مشاورین املاک باید بدانند . چرایی آن در این موضوع نهفته است که ارتباطات اجتماعی بر پایه آموزش ، تبادل نظر و ... اصلی ترین فعالیت در مطرح سازی برند و شخصیت بخش شرکت شما است.

به عنوان مثال اگر شرکت تولیدی مصالح ساختمانی برند مشخصی را به عنوان مشاور برتر معرفی کند از نظر اجتماعی یک پله صعود کرده است . مهمترین دستاوردی که این موضوع می تواند برای شما داشته باشد هیجان و جلب اعتماد بالای مراجعه کننده است . ارتباط شغلی با محصولات مرتبط املاک و ساختمان سازی جایگاه اجتماعی برند شما ، که دیگر تبدیل به شخصیت شده‌است ، رابطه ای کاریزماتیک است .

کاریزماتیک در لغت به معنای شخصیت و جذابیت های یک فرد است که می تواند در مردم نفوذ کند . در این جا علاوه بر نفوذ در سیستم ساختمان سازی از نظر اجتماعی نیز جایگاه خاصی پیدا کرده اید که دیگر نیاز به تبلیغات تراکتی یا مجازی ندارید بلکه دیگران می توانند به واسطه برند شما دیده شوند .

جایگاه برند

چگونگی استفاده متعالی کننده برند برای مشاورین املاک

در ادامه بحث های گذشته درباره جایگاه شخصیت و برند، باید این نکته را در نظر داشت که نمی توان از برند انتخابی به عنوان یک ابزار استفاده کرد بلکه باید آن را هویت و شخصیت شرکت دانست . در همین راستا انتخاب عنوان برند اولین مسئله چگونگی استفاده صحیح از آن است .

به طور مثال عنوان شرکت مشاور املاکی اگر نام یک فرد مانند : سیامک باشد جامعه و مخاطب در اولین مواجهه با آن ، روبه رویی با آن فرد را در نظر می گیرد. در صورتی که اگر عنوان انتخابی شما در برگیرنده خدمات و محصولات متمایز کننده ای که به مخاطب ارائه می دهید در نظر گرفته شود اعتماد اجتماعی و جلب رضایت بالاتری ایجاد خواهد کرد .

برای نمونه مشاورین املاک «شمیم» دو معنای اجتماعی به خود می گیرد . اول : شمیم در معنای لغوی : بوی خوش را در ذهن خواننده ایجاد می کند و ناخواسته رایحه عطر در ذهن به صورت ناخودآگاه می پیچد . دوم : برای آن دسته از جوامعی که با هوشمندی بیشتر رجوع می کنند می تواند این پیام را داشته باشد که : شمیم مخفف ( ش . م . ی . م )  شرکت مشاورین املاک مردم.

ساختارشکنی : ساختار شکنی در بحث بزرگ نمایی و شخصیت سازی برند شما یکی از فاکتورهای مهم اجتماعی  است . ساختار شکنی نه به عنوان زیرپاگذاری اصول بلکه به عنوان ارائه خدمات ویژه و خاص . در جهان کنونی از متعالی کننده های یک برند خوب می توان به شیوه ارتباط و احترام به مشتری در نظر گرفت .

به عنوان مثال سایت دیجی کالا در ابتدا یک وبسایت معرفی ، نقد و بررسی دوربین های عکاسی بود که توسط برادران محمدی اداره می شد . چه اتفاقی افتاد که این سایت تبدیل به یک برند در خرید های دیجیتالی در ایران شد . خیلی ساده است شیوه جلب اعتماد و احترام به مشتری . دیجی کالا چه در معرفی و ارائه محصول خود و چه در تحویل آن به مشتری یکی از ساختارشکنان در این حوزه بود.

ساختار شکنی را می توان در مشاورین املاک به معنای گسترده و حتی خیلی بزرگتر ارائه داد . اولین قدم برای ساختار شکنی نقد و بررسی ملکی است که قرار است مراجعه کننده آن را تهیه کند . استفاده از کارشناسان روانشناسی اجتماعی در زمینه انتخاب بهترین منزل و استفاده از کارشناسان ارتباطی در زمینه معرفی هرچه بهتر یک ملک می تواند شما را به عنوان ساختار شکن و عبور از آیین سنتی خرید و اجاره مسکن ، تبدیل کند.

جایگاه برند

آیا جامعه به برند اعتماد می کند یا به شخص

هرگز جامعه به یک نفر یا شخصیت واحد اعتماد نخواهد کرد بلکه دستاورد شرکت یا بنگاه برای او مهم است . اگر یکی از همکاران شرکت شما برخورد احترام آمیزی با ارباب رجوع نداشته باشد آن همکار مورد انزوای اجتماعی قرار نمی گیرد. بلکه کل شرکت مورد مناقشه است.

این اتفاق در مسیر عکس هم رخ می دهد . آنچه رقبا را در زمینه رقابت از دور خارج می کند شکل برقراری ارتباط با ارباب رجوع است . این شیوه می تواند بهترین و بزرگترین تبلیغ برای جلب اعتماد اجتماعی برند شما باشد . ارباب رجوع به همان میزان که با لبخند از شرکت شما خارج می شوند نزد دوستان و آشنایان می روند و علاوه بر انتقال انرژی انتقال اعتماد نسبت به برند شما شکل می گیرد.

نقش صداقت در جلب اعتماد

حتما شما با این موضوع برخورد کرده اید که اگر از منشی یک دکتر در رابطه با تجربه و سوابق کاری او سوالی شود غیر ممکن است حرفی منفی در جواب به شما از آن دکتر بگوید . دلیلش آن است که در بحث اول شما به اشتباهی برای پرس و جو نزد هدف رفته اید. دوم آن که جامعه سنتی و بافت فرهنگی ایران این گونه است که تا مجبور نشده ای حقیقت را نگو.

البته در این بحث به تیم پزشکی و کادر درمان که این روزها به شدت خسته شده اند کاری نداریم. چرا که آنان نیز جزئی از این جامعه سرخورده هستند . اما از بحث دور نشویم و به این نکته اشاره کنم که صداقت و اعتراف به عدم توانایی و یا کیفیت به طور غریزی این اعتماد را در ذهن مخاطب ایجاد می کند که می توان روی حرف ها و وعده های این شرکت حساب باز کرد . ما « نمی توانیم » و استفاده از کلمه « نه » را باید یاد بگیریم . اعتراف به عدم توانایی در یک حوزه نشان دهنده قدرت برند شما در حوزه های دیگر است.

اصل وفاداری

وفاداری به معنای احساسی آن اگر چه همواره مورد مناقشه فلاسفه و منطقیون بوده است تا جایی که منطقیون اصلی به عنوان وفاداری به دیگری را رد می کنند. اما در وفاداری برند نسبت به مراجعه کننده و مخاطب خود هیچ شکی نیست. برند شما باید به آنچه وعده می دهد وفادار باشد . وفای به عهد باعث می‌شود که علاوه بر جلب اعتماد به برند که حالا دیگر تبدیل به هویت شما شده‌است کشش حسی و انسانی برقرار شود.

به گفته مونیکا بلوچی بازیگر مشهور سینما : در دنیای امروزه تکنولوژی و ارتباطات همواره در حال پیشرفت هستند و تنها چیزی که متوقف مانده و پیشرفت نمی کند احساسات است. جذب احساسی جامعه با وفای به وعده ها و برقراری ارتباطات دوستانه از مهمترین ویژگی های یک برند خوب است که متاسفانه در نظام اقتصادی کشور ما دیده نمی شود.

یک مشاور املاک خوب یک روانشناس و تحلیلگر اجتماعی نیز باید باشد. چرا که ملک اولین نیازی است که جامعه برای زیست دارد و احساسات در آن ملک شکوفا می گردد.

جایگاه برند

جمع بندی

اگر چه دید جامعه شناسی به برند در کشور ما علمی غریب است. اما با جرات می گویم تا سالهای آینده شاهد رشد آکادمیک آن خواهیم بود . آنچه در این مقاله مطالعه کردید قبل از اینکه معنا و جایگاه برند را مورد بحث قرار دهد نیاز جامعه کنونی به آن و اهمیت وجودی آن را بیان کرد . در مجموع این مقاله می توان گفت که برند شخصیتی است که جامعه در ذهن خود از محصول یا شرکت شما می سازد. همانطوری که ظاهر ، رفتار و عملکرد شما در آینده شخصیت فردی تان را نمایان می کند برای برند سازی ، به طور کلی ، و مشخصا مشاور املاک آن گونه است.

یک مشاور املاک در جامعه امروزی اولین گزینه آماری است . به این معنا که مشاورین تنها با بخش بخصوصی از جامعه روبه رو نیستند. بلکه با کلیت جامعه سر و کار دارند و در شکل گیری و افزایش سطح سلیقه مردم نقش بسیاری دارند.

همانطوری که این روزها ساختمان های مدرن و طراحی های هنری مورد استقبال جوامع پیشرفته و غربی قرار گرفته اند این موضوع اولین و بهترین گزینه برای سوق دادن جامعه به سمت مدرنیته و رهایی از سنت ها است . برند سازی و هویت بخشی به مشاورین املاک ابتدایی ترین و اولین گزینه ای است که باید در یک جامعه در حال پیشرفت به آن اهمیت داد .

مجموعه املاک داران در حوزه خرید و فروش آپارتمان در اصفهان و مشاوره حقوقی املاک خدمات رسانی انجام می دهد. اگر قصد فروش ملک خود را داشتید، می توانید به راحتی و به صورت کاملا رایگان به ثبت ملک خود در سایت املاک داران بپردازید. به علاوه اگر قصد ساخت و ساز هم داشته باشید می توانید از خدمات املاک داران در حوزه مشارکت در ساخت نیز بهره مند شوید.