مشاورین املاک

سختی‌ های شغل مشاورین املاک چیست؟

سختی‌های شغل مشاورین املاک چیست؟ یک مشاور املاک روزانه با افراد مختلفی در ارتباط است، تصوری که مردم از مشاوران املاک دارند تقریبا شبیه هم است. از آنجایی که در شهرها به خصوص کلان شهرها افراد همدیگر را کمتر می‌شناسند یا کلا نمی‌شناسند روابط و اعتماد در مسائل کاری دارای مشکل شده است، البته این حق برای تمام فراد محفوظ است اما نیاز به مشاور معتمد باعث کاهش این عدم اطمینان می شود.

برای اینکه بتوانید چالش های مشاوره املاک را با پیش بینی و مدیریت خوب حل و فصل کنید، دوره آموزشی مشاور املاک برای شما این موقعیت را فراهم آورده است تا با افزایش مهارت و دانش خود، موفقیت شغلی و درآمدزایی خود را تضمین کنید.

شغل مشاور املاک یکی از شغل‌هایی است که برای آن قوانین زیادی وضع شده است تا از هرگونه ضرر یا زیان احتمالی افراد جلوگیری شود. چون در شغل مشاور املاک فرد معامله کننده با تمام سرمایه‌اش وارد این بازار می‌شود قانع کردن فرد توسط مشاور املاک بسیار کار دشواری است. تاثیر کلام در شغل مشاور املاک بسیار زیاد است. ما در مجموعه املاک داران در مورد سختی کار مشاورین املاک کاملا توضیحات لازم را می‌دهیم.

سختی‌ های شغل مشاورین املاک

سختی‌ های شغل مشاورین املاک چیست؟

اصلی ترین دردسر مشاورین املاک غیر قابل پیش بینی بودن بازار املاک است:

سرمایه گذاری در بازار مسکن هیچ احتمال ۱۰۰درصدی وجود ندارد، و مانند بسیاری از بازارها قابل پیش بینی نیست. این وضع به خاطر بورس، وام‌های بانکی، تسهیلات، و میزان سرمایه گذاری در این حوضه و موارد مشابه از این قبیل باعث می‌شود بازار املاک به شدت درحال تغییر باشد. ممکن است امروز شما ملکی را خریداری کنید و فردا قیمت آن تغییر پیدا کند. این یکی از سختی های مشاور املاک است که مشاهده شده فردی امروز ملکی را خریده و فردا از یک مشاور املاک دیگر قیمت گرفته و قیمت آن را کمتر یا بیشتر، کارشناسی کرده است، و در این زمان فرد دچار تعارض شده، در حالی که آن روزی که ملک را خریداری کرده قیمت گذاری درست بوده است و این به خاطرغیر قابل پیش بینی بودن بازار است.

مشکلات حقوقی مشتریان

خیلی مواقع خود مشتریان نمی‌دانند که ملک مورد نظرشان از نظر قانونی مشکل دارد. اگر یک مشاور بدون توجه به این موارد آن معامله را انجام دهد به شدت دچار مشکل می‌شود. در بعضی مواقع حتی مشتری مشکل را می‌داند اما به دلایلی ن را پنهان می کند، در بعضی موارد یک فروشنده ملک خود را به چند نفر می‌فروشد. در اکثر این معاملات کار به مراجع قضایی کشیده شده و هم خریدار و هم فروشنده و هم مشاور املاک را دچار مشکل می‌کند. در این باب  قوانین و مقررات زیادی وضع شده است که باید حتما در نظر گرفته شود و حتما یک مشاور املاک از کلیه آن قوانین اطلاعات کافی را داشته باشد.

برای اینکه از مسائل حقوقی ملک‌ خود مطلع شوید یا اگر نیاز به مشاورحقوقی مسکن دارید، مجموعه املاک داران این بستر را برای شما فراهم کرده است تا بدون نیاز به حضور از امکانات سایت املاک داران استفاده کنید.

استرس

چند سال پیش مقاله‌ای را «بیزنس اینسایدر» منتشر کرد، مبنی بر این که شغل مشاوران املاک در رده ۱۰ فهرست ۱۹ شغلی که میزان بالاترین خودکشی را دارد ثبت شده است، که این آمار به خوبی میزان استرس در یک مشاور املاک را نمایش می‌دهد. استرس در مشاورین املاک منشاهای مختلفی دارد، که به بعضی از آنها اشاره می‌کنیم:

  • کاهش معاملات:

با توجه به وضع اقتصادی مردم و کاهش قدرت مالی خرید و فروش و یا رهن واجاره، استرس زیادی برای مشاورین املاک ایجاد شده است. از آنجایی که مبلغ کمیسیون یک مشاور املاک بعد از انجام معامله به او تعلق می‌گیرد و میانگین درآمد مشاوران املاک در جهان از این طریق تامین می‌شود، پس اگر بازار رکود پیدا کند در واقع هیچ چیزی غیر از ضرر برای مشاور املاک در پی نخواهد داشت.

  • غیر قابل پیش بینی بودن بازار:

یکی از شغل‌هایی که در حال حاضر نمی‌شود در مورد بازار آن پیش بینی درستی انجام داد مشاوره املاک است. از آنجایی که این شغل جزء مشاغل مادر هم محسوب می‌شود، بنابراین وابستگی‌های زیادی به شغل‌های دیگر دارد، از جمله وابستگی‌ها: وام‌های بانکی، کارشناسی قیمت ملک، بورس، تورم، انواع مصالح ساختمانی، دست مزد کارگر، تغییر قیمت موارد نیاز ساختمانی مثل آهن، پیشرفت منطقه‌ای یا شهری و حتی محله‌ای، حمل و نقل و… است. بنابراین فعلا هیچ پیش بینی‌ای نمی‌توان برای این بازار انجام داد.

سختی‌ های شغل مشاورین املاک

  • انتظارات غیرواقعی فروشنده و خریدار:

معمولا در هر معامله برای چانه زنی در مشاور املاک و تایین قیمت، چه خریدار و چه فروشنده مشاورین املاک را مقصر می‌دانند. چون وقتی اسم نحوه قیمت گذاری ملک به میان می آید برخی از افراد انتظارات عجیب و غریبی دارند. در این حالت باید مشاور املاک هر دو طرف را قانع و راهنمایی کند.  معمولا در معامله هم فروشنده و هم خریدار باید از انجام معامله راضی باشند. بسیار مشاهده شده بعد از معاملات طرف ناراضی باعث دردسرهای زیادی می‌شود البته اگر انتظارات درستی داشته باشد مشاور املاک تلاش می کند تا آن را بر طرف نماید در غیر این صورت و در بعضی موارد حتی کار به مراجع قضایی کشیده شده است.

  • وابستگی حق کمیسیون به ارزش ملک:

از آنجایی که پرداخت حق الزحمه‌ی یک مشاور املاک و محاسبه حق کمیسیون مشاور املاک در پایان معامله انجام می‌گیرد، یک مشاور املاک این استرس را دارد که مبادا در معامله اشتباه کند یا معامله کاملا برهم بخورد و انجام نشود، یا یک مرتبه قیمت تغییر کند یا یکی از طرفین راضی به انجام معامله نشود.

  • زیاد شدن تعداد آژانس‌های املاک:

یک آژانس خوب درآمد خوبی دارد. این فکر در ذهن مردم آمده است که مشاور املاک درآمد خوبی دارد. گرایش بیش از حد به این شغل  پر استرس و حساس و پدید آمدن آژانس های املاک مختلف باعث می‌شود که مشتریان کم شده و حتی استرس اشتباه کردن هم به آن اضافه می‌شود. ممکن است گاهی کارشناسی‌ قیمت ملک متفاوت باشد و ایجاد بی اعتمادی کند. این عدم اعتماد نه تنها در مشاورین املاک بلکه در هر شغلی صدق می‌کند.

مشاور املاکی که خودش سرمایه گذار است

بعضی از مشاورین املاک خودشان در کار ساخت و ساز، خرید، فروش، تهاتر ملک، دکوراسیون داخلی، معماری، مصالح ساختمانی، تاسیسات ساختمان و… سرمایه گذار هستند و یا مشارکت در ساخت می‌کنند. در این حال با تغییر قیمت و رکود بازار به شدت ضرر می‌کنند. این خود یک مورد استرس زا  و ریسک بزرگ است.

ما در مجموعه املاک داران این بستر مطمئن را برای مشاورین املاک و حتی افراد حقیقی و حقوقی با شرکت در طرح رایگان مشاورشو فراهم نموده‌ایم، تا بتوانید سرمایه گذاری خوب و پر سودی داشته باشید.

معاملات با افراد ناشناس

یکی دیگر از مواردی که متاسفانه بی اعتمادی به وجود آورده است غریبگی است. یکی از سخت ترین موارد در شغل مشاورین املاک روبرو شدن با افراد مختلف و متفاوت است. حتی ممکن است یک فرد را برای اولین بار در معامله ببیند. در این معاملات ممکن است به علت بی اعتمادی حتی مشتری از دست برود. یا ممکن است به کلاه برداری‌های مختلف منجر بشود.

بازدید از خانه‌های ناشناس ورفت آمد به آن‌ها 

اکثر مواقع برای کارشناسی قیمت نیاز است که مشاوراملاک در منزل حضور پیدا کند که خود این کار امری پر خطر است. ممکن است بازدید برای معاملات  دروغ یا حتی تله باشد، این امر در بعضی از همکاران مشاهده شده است.
رفت و آمدها نیز خود خطرهای را بدنبال دارد. حتی در بعضی از منطقه‌ها، کوچه‌ها، مکان‌هایی وجود دارد که ممکن است یک مشاور املاک آسیب ببیند.

سختی‌ های شغل مشاورین املاک

تهدیدهای امنیتی 

این موضوع شاید برای مشاورین املاک زیاد پیش نیاید. ولی در بعضی معاملات بزرگ همکاران مشاهده شده، که مشاورین املاک را به بی قانونی و یا کلاهبرداری در معامله املاک دعوت کرده‌اند و بعد از مقاومت کردن او را تهدید کرده‌اند. در بسیاری از بازدید ها سوار شدن در ماشین مشتری به خاطر اعتماد پیدا کردن مشاور املاک به مشتری می‌تواند حتی خطر جانی برای او داشته باشد. البته خوشبختانه قوانین زیادی وضع شده که جلوی بسیاری از تخلفات را می‌گیرد.

نداشتن ساعت کاری مشخص

چون یک مشاور املاک مدام در حال معامله و بازدید و کارشناسی ملک و بازاریابی است، و شغلی است که مدام در حال رقابت با همکاران خود هستند، وقت کاری به خصوصی در شبانه روز ندارند. پس نمی توان گفت چه زمانی برای استراحت و چه زمانی درحال کار هستند. با ثبت نام در طرح تبدیل به آژانس املاک در املاک داران با داشتن پنلی قدرتمند بدون هیچ محدوده زمانی و مکانی و به صورت آنلاین آژانس املاک خود را مدیریت کنید.

گروه تحریریه املاک داران

هدف گروه تحریریه املاک داران همه سوالات شما را در حوزه املاک و ساخت و ساز پاسخگو باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا