چه نکاتی را در مدیریت جلسه عقد قرارداد ملک رعایت کنیم؟

آنچه در این مقاله می خوانید: 

  • نکات مهم در مدیریت جلسه عقد قرارداد ملک
  • جلسه عقد قرارداد ملک

خرید و فروش و یا اجاره خانه یک فرایند هیجان انگیز می باشد. در واقع خریدار یا مستاجر، در نهایت ملکی مطابق با بودجه خود پیدا کرده اید. و صاحب ملک احتمالا بعد از اندکی مذاکره، قیمت پیشنهادی را پذیرفته‌است. اما شما هنوز مرحله نهایی را پشت سر نگذاشته اید و آن جلسه عقد قرارداد ملک می باشد.

پس از این مرحله بالاخره مالکیت ملک و یا اجاره نامه به طور رسمی به نام خریدار یا مستاجر خواهد بود. با آشنایی با نکات مهم در مدیریت جلسه عقد قرارداد ملک میتوانید معامله کارآمد و آسانی را داشته باشید. پس با املاک داران همراه باشید.

جلسه عقد قرارداد ملک!

عقد قرارداد ملک آخرین مرحله در فرایند اجاره یا خرید و فروش ملک به شمار می رود. هنگامی که یک پیشنهاد در مورد ملک به طور رسمی توسط مالک پذیرفته‌شود، یک قرارداد منعقد می‌شود و تاریخ جلسه عقد قرارداد ملک تعیین می گردد. پس از این دیدار، توافق بین مالک و خریدار یا مالک و مستاجر به طور رسمی ثبت می گردد.

پس از آن خریدار یا مستاجر می‌تواند روند نوسازی یا نقل مکان به آن ملک را آغاز کند. در واقع جلسه ای که برای بستن قرارداد بین طرفین برگزار می شود، به منظور تکمیل روند معامله ملک می باشد.

جلسه عقد قرارداد ملک 

نکات مهم در مدیریت جلسه عقد قرارداد ملک!

فرقی نمی کند شما به عنوان خریدار، فروشنده یا مستاجر برای بار اول در جلسه عقد قرارداد ملک حضور می یابید یا خیر! بدون شک برای امضای اسناد رهن، خرید یا اجاره نامه هیجان زده هستید. چنین جلساتی معمولا با یک سری نگرانی همراه می باشند. اگر در آخرین لحظات معامله بر هم بخورد چه؟ اگر اسناد مورد نیاز را فراموش کنم چه؟ یا اگر دیر به جلسه برسم چه اتفاقی می افتد؟

این نگرانی ها نرمال هستند ولی اگر در بازدید از ملک یا تعیین قیمت مشکلی وجود نداشته، بنابراین جای هیچ نگرانی نیست.

در جلسه بستن قراداد نهایی معمولا خریدار یا مستاجر و صاحب ملک همراه با مشاور املاک گرد هم می آیند. در صورتی که برای بار اول در چنین جلساتی حضور می یابید، با بررسی نکات مهم در مدیریت جلسه عقد قرارداد ملک میتوانید اضطراب خود را کاهش دهید. و اما اگر مشاور املاکی با تجربه هستید، یادآوری این نکات برای شما خالی از لطف نیست!

جلسه عقد قرارداد ملک

  

  • قیمت ملک!

همانطور که می دانید قیمت ملک نقش تعیین کننده ای در روند عقد قرارداد دارد. در صورتی که این قیمت ناعادلانه و غیر منصفانه باشد، میتواند نظر خریدار و فروشنده را عوض کند. شما به عنوان یک مشاور املاک به منظور مدیریت جلسه عقد قراداد باید اطلاعات کاملی کسب کنید. در واقع باید از قیمت ملک در منطقه مورد نظر و تغییرات قیمت در ماه های اخیر آگاه باشید.

معمولا طرفین در جلسه نهایی سعی می کنند قیمت را به نفع خود افزایش یا کاهش دهند. در صورتی که شما تنها به نفع یکی از طرفین در این جلسه به گفت و گو بنشینید، میتواند باعث بر هم خوردن معامله شود. بنابراین سعی کنید با پیشنهاد قیمت منصفانه به نفع صاحب خانه و چانه زدن سر قیمت به نفع خریدار یا مستاجر، معامله را پیوند دهید.

  • کنترل مذاکرات نهایی!

گاهی ممکن است در جلسه عقد قرداد ملک با مجادله هایی بین خریدار یا مستاجر و صاحب خانه مواجه شوید. چنین بحث هایی در طول بستن قراداد امری عادی و نیازمند مدیریت صحیح می باشد. شما باید به عنوان مشاور املاک با نحوه مدیریت اختلافات آشنا باشید. در غیر این صورت احتمال کنسل شدن معامله ملک وجود دارد. باید سعی در ایجاد صلح، حل و فصل اختلافات و بی اهمیت نشان دادن مسائل مورد بحث داشته باشید. تنها در این صورت میتوانید کنترل جلسه را به دست بگیرید و رضایت طرفین را جلب نمایید.

  • مسائل حقوقی!

شما به عنوان یک مشاور در زمینه املاک باید به مسائل حقوقی ملکی تسلط کامل داشته باشید. در واقع موظف‌هستید تمامی موارد از اصطلاحات حقوقی ملکی گرفته‌تا بندهای قانونی را مطالعه کنید. تنها در این صورت میتوانید از عهده مدیریت جلسه عقد قرارداد ملک به خوبی برآیید. چرا که مالک و خریدار قطعا نمی خواهند بعدها از نظر قانونی دچار مشکل شوند. بنابراین به شخصی با تجربه، آگاه و حرفه ای در این زمینه نیاز دارند.

اگر در زمینه مسائل حقوقی ملکی سر رشته ای ندارید، از همین حالا شروع به کسب اطلاعات کنید. همچنین می توانید از حضور مشاورین حقوقی در برگزاری چنین جلساتی بهره مند شوید. با این کار میتوانید اطمینان خریدار و فروشنده ملک را نیز بیش از پیش جلب نمایید.

جلسه عقد قرارداد ملک   

  • ارائه کد رهگیری!

یکی دیگر از کارهایی در جلسه عقد قرارداد ملک باید صورت پذیرد، ارائه کد رهگیری به طرفین می باشد. در غیر این صورت ممکن است با انکار فروشنده در رابطه با این جلسه مواجه شوید. پس از ثبت خرید و فروش ملک در سامانه معامله املاک و مستغلات، کد رهگیری دریافت خواهید کرد. این روند می‌تواند از بوجود آمدن‌مشکل در آینده برای شما و طرفین قرارداد جلوگیری کند.

  • رسیدگی به جزئیات!

عقد قرارداد ملک معمولا با کمی استرس همراه است، حتی اگر به آرامی صورت پذیرد. هر اتفاق غیر منتظره ای می تواند شما را از هدف دور سازد. شما به عنوان یک مشاور املاک باید اطمینان حاصل‌کنید که تعمیرات خانه توسط مالک انجام شده‌است. در صورت لزوم یک کپی از رسید پرداختی ها به پیمانکار را دریافت کنید.

مطمئن شوید که پرداخت آب، برق، گاز پس از سکونت بر عهده مستاجر یا خریدار خواهد بود. در این صورت هنگام برگزاری جلسه عقد قرارداد با مشکلی مواجه نخواهید شد. بهتر است که 10 روز قبل از جلسه، فهرستی از شرکت های خدمات شهری و اطلاعات تماس را در اختیار آن ها قرار دهید. چند روز قبل از جلسه نهایی، به بازرسی ملک بپردازید. مطمئن‌شوید که خریدار شخصا به بررسی تعمیرات توافق‌شده بپردازد.

  • حفظ مشتری!

در صورتی که شما چگونگی مدیریت جلسه عقد قرارداد ملک را بدانید، میتوانید مشتریان خود راضی نگه دارید. با توانایی در حل و فصل اختلافات، آگاهی از مسائل حقوقی و طرفداری منصفانه نظر مشتری را جلب خواهید کرد. در واقع پس از این معامله، نه تنها برای انجام امور ملکی خود بلکه اقوام و آشنایان نزد شما می ایند. بنابراین با حفظ روابط دوستانه و تخفیف در کمیسیون ها برای آینده کاری خود برنامه ریزی کنید!

جلسه عقد قرارداد ملک

سخن نهایی

همانطور که پیش تر گفتیم، جلسه عقد قرارداد ملک آخرین مرحله خرید و فروش به شمار می رود. شما به عنوان یک مشاور املاک با حفظ عدالت و رفتار منصفانه نقش تاثیرگذاری خواهید داشت. بنابراین مدیریت صحیح چنین جلساتی از اهمیت بالایی برخوردار است. با رعایت یک سری نکات ساده اما مهم میتوانید رضایت طرفین قراداد را جلب کنید. کافیست به مرور زمان تجربه کافی در زمینه مشاوره املاک و مدیریت این جلسات را کسب کنید.

برای استفاده از خدمات سایت املاک آنلاین املاکداران که شامل مشاوره حقوقی املاک تلفنی، تهاتر ملک، خرید آپارتمان در اصفهان، سفارش خرید ملک در اصفهان، خرید زمین و خانه کلنگی در اصفهان، خرید ملک اصفهان، مشارکت در ساخت و اجاره روزانه باغ و ویلا در اصفهان، رهن و اجاره آپارتمان در اصفهان، رهن و اجاره خانه ویلایی در اصفهان و غیره می شوند، می توانید به صفحه اصلی سایت مراجعه کرده و برای کسب اطلاعات بیشتر به برگه های مربوطه مراجعه فرمایید.