آشنایی با قوانین

انواع قرارداد اجاره و نکات مهم آن

آنچه در این مقاله می خوانید:

 

از انواع قرارداد اجاره چه می دانید؟ قراردادها انواع مختلفی دارند که تفاوت های جزئی می توانند با یکدیگر داشته باشند. اما مورد ثابت و قطعی در همه آن ها این است که این نوشته بین دو یا تعداد بیشتری از افراد قول و تعهدی را ایجاد می نماید که به توسط آن طرفین مجبور به انجام یکسری از کارها می شوند.

توجه به متن اجاره نامه بسیار مهم و تعیین کننده است. عدم توجه به متن قرارداد و مفاد آن می تواند باعث به وجود آمدن دردسرهای حقوقی پیچیده و ایجاد خسارت های مالی گردد. مثلا در مورد خرید و فروش اپارتمان اصفهان یا رهن و اجاره آپارتمان در اصفهان این قرارداد، الزاماتی از قبیل زمان تحویل، هزینه پرداختی طرفین، موارد قانونی لازم الاجرا است. لذا در ادامه برای اطلاع از انواع قرارداد اجاره و نکات مهم آن با ما همراه باشید.

انواع قرارداد اجاره

انواع قرارداد اجاره

انواع قرارداد اجاره برای هر امری که تنظیم شوند مواردی را به طور ثابت در متن خود دارند. البته همین موارد ثابت که بعضا حقوقی هم هستند، باید مورد توجه خاص قرار گیرند. اجاره خانه می تواند از اجاره خانه، اتومبیل، محل کارگرفته تا اجاره حیوان و حتی انسان را شامل شود. بنابراین انواع قرارداد اجاره به طور کلی شامل اجاره اشیا، اجاره حیوانات و اجاره اشخاص می شود. اما این مقاله به قراردادها در حوزه املاک می‌پردازد و لزوم بستن‌ قراردادها در نزد مشاور املاک و همچنین مشاور حقوقی را یادآوری می نماید.

در حوزه معاملات املاک با یکسری قرارداد مواجه هستیم که از جمله آن ها می توان به قرارداد خرید و فروش، قرارداد رهن و اجاره ( مانند قرارداد اجاره مغازه و…)، مشاوره بازاریابی و سرمایه گذاری، مشارکت در ساخت و غیره اشاره نمود. به طور کلی انواع اجاره نامه به سه دسته اجاره نامه دستی، اجاره نامه رسمی و اجاره نامه بنگاهی تقسیم می شود. 

اجاره نامه یکی از انواع قرارداد اجاره است که طرفین از نوشتن آن به صورت خودمختار صرف نظر کرده و تنظیم سند را به دفاتر رسمی می سپارند. بنابراین سایر انواع قرارداد اجاره که متن قرارداد اجاره نامه در دفاتر املاک و به صورت دستی تنظیم می شوند، در دسته اسناد عادی و غیر رسمی قرار می گیرند. از آنجایی که ثبت قرارداد اجاره در دفاتر رسمی پر هزینه و زمان بر است، اغلب افراد اجاره نامه دستی را ترجیح می دهند. اما باید بدانید که هیچ یک از انواع قولنامه اجاره خانه بی اعتبار نیستند و دفترخانه ها آن را به رسمیت می شناسند.

داخل هر کدام از انواع اجاره نامه، مشخصات طرفین، مشخصات مورد معامله، مقدار ثمن معامله، اسناد طرفین، مدت زمان و غیره قابل ذکر می شود. در ادامه به مواردی که ذکر آن ها در قرارداد ضروری است اشاره می شود.

موارد ضروری برای نوشتن قرارداد 

در بازار املاک برای هر کسی که می خواهد قرارداد را بنویسد داشتن اطلاعات اولیه در این مورد یک امر واجب و ضروری است. از قدیم افراد مسن و مورد اعتماد قراردادها را می نوشتند و زمانی که اختلاف نظری پیش می آمد کدخدامنشانه آن را حل و فصل می نمودند.

هم اکنون نیز که قراردادها در دفاتر مشاور املاک یا حتی توسط وکلای حقوقی و دفاتر ثبت اسناد کار نوشتن قراردادها انجام می شود نیز اگر اختلافی پیش بیاید قوانین ذکر شده در متن قرارداد می تواند توسط مراجع حقوقی یا حتی نویسندگان قرارداد مورد استناد قرار گیرد.

با توجه به اهمیتی که قرارداد و موارد ثبت‌شده داخل آن می تواند داشته‌باشد پس یادگیری اصول نوشتن‌قرارداد و موارد لازم الذکر آن برای متولیان آن امر ضروری است.

یادآوری می شود که لزوم استناد به قراردادها مخصوصا در بازار املاک باعث می شود تا مشاورین املاک قبل از نوشتن هر نوع قراردادی با بررسی کامل شرایط اقدام به نوشتن یک قرارداد کامل و جامع نمایند. توصیه زیر مختص مشاورین املاک است تا موارد زیر را قبل از نوشتن قرارداد مد نظر قرار دهند:

 • حتما از طرفین معامله شناخت کافی پیدا کرده و مدارک هویتی را طرفین را بررسی نمایید. گاهی افرادی که وارد روند قرارداد و انجام معاملات می شوند همان کسانی نیستند که ادعا می کنند. در این صورت یا باید مدارکی دال بر وکالت یا قیومیت و یا هر مدرکی که ثابت کند شخص ثالث از طرف یکی از اشخاص انجام دهنده معامله اجازه این کار را دارد ارائه نماید.

 • از اصلیت و اهلیت مدارک مورد معامله اطمینان حاصل کنید. پیش از انجام هرگونه معامله ای لطفا مدارک و اسناد ملک را به دقت بررسی کنید. اگر حتی اندکی دچار شبهه شدید با بررسی بیشتر، درخواست ارائه مدارک بیشتر از طرفین معامله و یا حتی سرکشی و حضور فیزیکی آن شبهه را برطرف نماید. در بسیاری مواقع عدم دقت مشاور در بررسی اسناد می تواند منجر به کلاه برداری یا برخورد طرفین معامله با مشکلات حقوقی شود.

 • لطفا در مورد هریک از موارد قانونی یا خاص که در قرارداد ذکر می شود، توضیحات کامل را به طرفین بدهید. حتی اگر مورد ویژه ای وجود داشته باشد در متن قرارداد راجع به آن توضیحات اضافه ای را ذکر نمایید تا بعدا جای شبهه را ایجاد نکند. حتی گاهی عدم فهم درست قوانین می تواند دردسر ساز باشد.

 • خرید و فروش یا رهن و اجاره دارای قوانین خاصی هستند. اما در موارد مشارکت در ساخت، سرمایه گذاری، پذیره نویسی و پیش فروش قوانین ویژه دیگری نیز حاکم است که توصیه می شود چنانچه با تمامی این مقررات آشنایی ندارید، از حضور و مشاوره یک وکیل یا مشاور حقوقی استفاده نمایید.

 • نکته خاص مانند شرایط فسخ قرارداد، شرایط تعلق گرفتن حقوق خاص به طرفین معامله، ضمانت های اجرایی معامله، انواع روش های پرداخت ثمن معامله و مواردی از این دست را به دقت در قرارداد ذکر کنید. و راه هرگونه اشتباه عمدی یا سهوی را در این مورد مسدود نمایید.

 • دقت شما در امر نوشتن قرارداد می تواند از پیش آمدن بسیاری مسائل در آینده جلوگیری نمایید. ولی با این وجود اگر لازم می دانید در بعضی از قراردادها از وجود یک داور مرز الطرفین استفاده نمایید.

موارد لازم در انواع قرارداد اجاره

پس از صحبت از انواع قراردادها و مواردی که لازم است در تمامی آن ها به طور خاص رعایت شود، در ادامه قصد داریم موارد لازم برای ثبت در قرارداد اجاره را ذکر نماییم.

اجاره نامه از جمله قراردادهایی است که بین دو نفر به جهت واگذاری ملکی در مدت معین و به بهای معینی که بعضا ماهانه پرداخت می شود صورت می گیرد. این قرارداد همچون دیگر نوشته های حقوقی دارای موارد خاصی است مانند:

 • اطلاعات کامل هویتی موجر و مستاجر

 • اطلاعات کامل ملک مورد اجاره

 • آدرس دقیق موجر و مستاجر ( در نظر داشته باشید که در این قسمت آدرس محل سکونت درج شود و از درج آدرس ملک مورد اجاره استفاده ننمایید.)

 • مدت زمان اجاره

 • تعیین مقدار مبلغ رهن و اجاره به دقت

 • تعیین زمان پرداخت مبلغ اجاره

 • دریافت چک ضمانت تخلیه ملک

 • دریافت چک ضمانت اجاره ها

 • تعیین زمان تخلیه و تحویل ملک

 • اگر مدت زمانی را برای تعمیرات در نظر گرفته‌اید در قرارداد این دوره زمانی قید شود.

 • اگر ملک از قانون سرقفلی تبعیت می کند حتما در قرارداد قید شود.

 • دریافت کد رهگیری برای انواع معاملات الزامی است و قرارداد اجاره نیز از این قاعده مستثنی نیست. از طرفی این کد باعث جلوگیری از بسیاری از کلاه برداری ها می شود.

 • مشخص کردن مبلغ شارژ، نحوه پرداخت و طرف پرداخت کننده آن

 • مشخص کردن طرف پرداخت کننده مبلغ تعمیرات جزئی و کلی

 • مواردی که مورد توافق طرفین‌نیست یا تغییراتی دارد، حتما آن ها را خط‌زده و توضیحات جدید را اضافه نمایید. مخصوصا در مواردی که اقدام به تمدید قرارداد می نمایید، رعایت این اصل مهم تر است.

 • تغییر چک ها، ودیعه ها و رسیدهای پرداخت را حتما در قرارداد ذکر نمایید.

مهمترین نکات در متن قرارداد اجاره

سمت طرفین قرارداد: مشخصات کامل موجر و مستاجر باید در قرارداد ذکر شود. این مشخصات شامل نام، نام خانوادگی و محل سکونت یا محل کار و غیره می شوند. آدرس محل کار و یا محل سکونت طرفین قرارداد از آن جهت اهمیت دارد که اگر در صورت بروز اختلافی بین موجر و مستاجر، احضاریه و یا دیگر اوراق قضایی صادر شود، به دست آن ها برسد. تا باعث نشود که یکی از آن ها از جریان دادرسی بی خبر بماند.

مورد اجاره: محلی که به اجاره می رود و تمام آن که شامل خط تلفن، انباری، پارکینگ و غیره می شود. استفاده مورد نظر از مورد اجاره: مقصودی که به جهت آن موجر و مستاجر بر سر ملکی به توافق رسیده‌اند نیز باید در متن قرارداد اجاره ذکر شود.به طور مثال منظور از استفاده مورد نظر، مسکونی یا تجاری‌بودن ملک مورد معامله است.

مدت اجاره: در بیشتر معاملات، قرارداد اجاره به صورت یک ساله منعقد می شوند، اما مدت اجاره می تواند بیشتر و یا کمتر از یک سال باشد.

مال الاجاره: مال الاجاره نیز باید به صورت نقدی و همزمان با امضای قرارداد پرداخت گردد.

تضمین اجرای تخلف از قرارداد: تخلف کردن از بعضی از شروط قرارداد، می تواند برای طرف مقابل حق فسخ قرارداد را به دنبال داشته باشد. برای پیشگیری از این مورد بهتر است در هنگام بستن قرارداد برای تضمین تعهدات هر یک از طرفین، ضمانت اجرایی مانند وجه التزام تعیین گردد.

نکات حقوقی قرارداد اجاره

قرارداد اجاره آپارتمان

قرارداد اجاره آپارتمان یکی از انواع قرارداد اجاره مسکن است که به واسطه آن، مالک ملک خود را در ازای مبلغ معین و برای مدت مشخص به اجاره کننده می دهد. یکی از راه هایی که به طروفین معامله در نوشتن قرارداد اجاره آپارتمان کمک می کند، دسترسی به نمونه قرارداد اجاره آپارتمان است. متن توضیحات اجاره نامه ارائه شده در این بخش بر اساس استانداردهای سازمان ثبت اسناد و املاک کل کشور بوده و تنظیم قرارداد رهن و اجاره بر اساس آن می تواند مانع بروز مشکلات حقوقی در آینده شود.

دانلود نمونه قرارداد اجاره 

قرارداد رهن خانه

قرارداد رهن اجاره به همان عقد اجاره گفته می شود که در آن موجر با دریافت مبلغ معینی به عنوان رهن، ملک خود را برای مدت ذکر شده در قرارداد به مستاجر می دهد. این مبلغ به منظور تضمین تخلیه ملک در نظر گرفته می شود. قرارداد رهن و اجاره خانه، همان قرارداد اجاره املاک به شمار می رود و قوانین عقد اجاره بر آن حاکم است.

نحوه نوشتن قرارداد رهن منزل شاید کار ساده ای به نظر برسد، ولی بهتر است برای تنظیم این نوع قرارداد اجاره مسکن به مشاوران املاک معتبر مراجعه کنید. چرا که دانستن نکات قرارداد اجاره و نکات حقوقی لازمه تخصص و مهارت در این زمینه است.

قرارداد اجاره ویلا روزانه

قرارداد اجاره خانه روزانه یکی از انواع قرارداد اجاره است که به واسطه آن، ویلای مورد نظر به صورت روزانه یا شبانه در اختیار مستاجر قرار می گیرد. متن قرارداد اجاره روازنه ویلا اهمیت زیادی دارد، چرا که باید دقیقا بر اساس توافق طرفین نوشته شود و شرایط آن ها را مد نظر قرار دهد. در نهایت، موجر و مستاجر موظف هستند که قوانین اجاره روزانه ویلا مندرج در قرارداد را رعایت کنند. 

محتوی متن قرارداد اجاره ویلا روزانه باید شامل اطلاعات دقیق از مشخصات طرفین باشد. علاوه بر این، بایستی به طور واضح به موضوع قرارداد نیز اشاره شود. اطلاعاتی که باید در فرم اجاره روزانه ویلا قید گردد، شامل آدرس ویلا مورد نظر، مدت اقامت، مبلغ اجاره بهای ویلا در ازای هر روز اقامت، ساعت شروع و پایان قرارداد، شروط و تعهدات طرفین معامله، ضمانت ها و غیره می شود.

جمع بندی

در نهایت توصیه مجموعه املاک داران به شما این است که، برای نوشتن قرارداد اجاره یا هرگونه معاملات دیگر املاک حتما به مشاور حقوقی مورد اعتماد مراجعه نمایید و اگر خود مشاور املاک هستید در نوشتن هر کدام از بندهای قرارداد که از نظر قانونی الزام آور هستند دقت لازم را مبذول فرمایید.

همچنین مجموعه املاک داران خدمات متعددی در زمینه خرید و فروش و رهن و اجاره ملک ارائه می دهد که شامل تهاتر ملک، خرید آپارتمان در اصفهان، سفارش خرید ملک در اصفهان، خرید زمین و خانه کلنگی در اصفهان، خرید ملک اصفهان، مشارکت در ساخت و اجاره روزانه باغ و ویلا در اصفهان، رهن و اجاره آپارتمان در اصفهان، رهن و اجاره خانه ویلایی در اصفهان و غیره می شوند.

به جهت خواندن سایر مقالات ما از قبیل سرقفلی در قانون موجر و مستاجر، اصول فسخ قرارداد اجاره ملک و انواع روش پرداخت پول در معاملات ملک به مجله املاک داران مراجعه نمایید.

گروه تحریریه املاک داران

هدف گروه تحریریه املاک داران همه سوالات شما را در حوزه املاک و ساخت و ساز پاسخگو باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا