تعریف جامع نمونه قرارداد مشارکت در ساخت+فایل PDF

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 

 یکی از بهترین راه های ساختمان سازی در وضعیت اقتصادی کنونی کشور ما مشارکت در ساخت است. این روش هم برای شرکت پیمانکار ساختمانی و هم برای مالک زمین مزیت های زیادی را به دنبال دارد. پس در ادامه این پست با ما همراه باشید تا یک نمونه قرارداد مشارکت در ساخت را به صورت کامل بررسی کنیم.

قرارداد مشارکت چیست؟

همانطور که می دانید معمولا افراد به منظور شروع شراکت ها در کسب و کارهای مختلف مانند ساخت و ساز، فعالیت های تولیدی، خدماتی و غیره برای نوشتن قرارداد مشارکت در خرید و فروش اقدام می کنند. قراداد مشارکت انواع مختلفی دارد و در زمینه های متنوع قابل اجراست. به طور مثال ممکن است شما دانشجویی با ایده های خلاقانه باشید که قصد شراکت با یک سرمایه گذار را دارید. یا شاید یک شخص عادی هستید و می خواهید برای مشارکت در ساخت اقدام کنید.

قراردادهایی که بیشتر در حوزه کسب و کار نوشته شوند، قرارداد مشارکت مدنی محسوب می گردند. برای نوشتن این نوع قراردادها بدون پرداخت هیچ هزینه اضافی و شرکت ثبتی می توانید قرارداد بنویسید. در واقع هر رابطه تجاری از خرید و فروش ملک یا هر کالایی گرفته تا حمل و نقل، اجاره و غیره با تنظیم قرارداد آغاز می شوند. تعهدات هر یک از افراد تعیین می گردد و چارچوب روابط کاری مشخص می شود.

تعریف قرارداد مشارکت در ساخت 

گاهی اوقات صاحب یک ملک قدیمی و یا زمین، تصمیم می‌گیرد با سازندگان املاک توافق کند و ملک خود را در اختیار آنها قرار دهد. از سوی دیگر هم سازندگان املاک هزینه ساخت ملک را به عهده می‌گیرند. به این کار مشارکت در ساخت می‌گویند. می توان گفت که در این روش مالک ملک از یک طرف و سرمایه گذار از طرف دیگر با هم قرارداد مشارکت را می بندند.

قرارداد مشارکت در ساخت خانه یک نوع توافق دوطرفه‌است که در ادامه به نکات مهم آن اشاره شده‌است.

این پادکست به صورت جامع موضوع نمونه قرارداد مشارکت در ساخت را توضیح داده‌است پس با دقت گوش کنید. در تنظیم قرارداد باید به نکات زیر توجه کنید:

 1. یکی از بهترین موارد خرید خانه در اصفهان روش مشارکت در ساخت است. پس، باید مطمئن‌شوید شخصی که با شما وارد معامله‌شده حتما صاحب ملک دارای کدر هگیری املاک و یا دارای سند ملکی ثبتی باشد.

 2. میزان آورده دوطرف، سازنده و مالک مشخص باشد.

 3. میزان سود و ضرر طرفین باید تعیین شود.

 4. در زمان بستن قرارداد باید سازنده را ملزم به پرداخت هزینه‌های ساخت پروژه و همچنین هزینه‌های اداره‌ی پروژه نمود، علاوه بر این باید مبلغ بلاعوض و مبلغی به عنوان اجاره بها به مالک در حین مراحل ساخت پرداخت نماید.

نمونه قرارداد مشارکت در ساخت

 نمونه قرارداد مشارکت در ساخت 

نمونه های مختلف مشارکت در ساخت

 1. در حالت اول ابتدا مالک، زمین را ارائه می‌دهد و نفر دوم هزینه ساخت را به عهده می‌گیرد. در این حالت ممکن است قیمت زمین و ما به ازای آن در بیعانه ذکر نشود و فرد سازنده تعهد دهد، بنایی با مشخصات مورد نظر طرفین که در مورد آن توافق کرده اند در همان زمین بسازد و بعداز آن طرفین معامله شریک به حساب می‌آیند.

 2. دومین حالت این است که از مشارکت در ساخت‌طرفین معامله به توافق رسیده‌اند که مالکیت بخشی از ساختمان پس از اتمام مرحله خاص انتقال پیدا کند. به عنوان مثال بعد از اتمام سفت کاری یک دانگ منتقل شود. در این مورد توافق می‌شود بعد از انجام کار برای تنظیم سند رسمی اقدام کنند.

 3. سومین حالت این مورد است که طرفین قرار بگذارند که اگر پروژه به مرحله مشخصی رسید، صاحب زمین وکالت بلاعزلی برای اقدام در جهت تنظیم سند انتقال رسمی به میزان سهم خود به فرد سازنده که طرف دوم است بدهد.

 4. گاهی ممکن‌است توافق‌شود که سه دانگ از ملک در آغاز به سازنده انتقال داده‌ شود.

قبل از  انجام قرارداد مشارکت حتما با کمک مشاورین املاک معتبر یک نمونه قرارداد مشارکت در ساخت  اصولی و استاندارد تهیه کنید. البته می توانید برای دانلود نمونه قرارداد مشارکت در ساخت به انتهای پست بروید.

نکات مهم 

یک نکته مهم که باید به آن توجه داشت انتخاب فرد پیمانکار ساختمان یا شرکت مورد اعتماد است. گاهی برخی سازنده‌ها به دلیل اینکه باید برای ساخت هزینه کنند، از مصالح ضعیف استفاده می‌کنند و با به کارگیری روش‌هایی برای کاهش هزینه‌ها کیفیت نهایی ساخت را بسیار کاهش می‌دهند. علاوه بر این ممکن است ادعا کنند که ساخت ملک را با ویژگی‌های مورد نظر، در یک زمان مشخص تمام می‌کنند اما در نهایت ساخت را رها می کنند و یا ملک را با کیفیتی که در مورد آن توافق شده تحویل نمی دهند. به همین منظور ضروری است که فرد معتمد و درستی انتخاب شود و قرارداد هم به صورت دقیق تنظیم شده و تمام جوانب امر نیز درنظر گرفته شود.

برای تعیین زمان پروژه نیز بهتر است از یک مدیر پروژه باتجربه استفاده شود. در این صورت با برنامه ریزی دقیق می توان کار را ساخت را مرحله بندی کرد و زمان پایان هر مرحله را در قرارداد تعیین کرد. برای مثال تاریخ دقیق خاکبرداری،‌ اسکلت‌بندی،‌ تاریخ دقیق و روز سفت‌کاری و نازک کاری و همچنین اخذ پایان کار و صورت جلسه تفکیکی.

در کنار همه این موارد نیاز است که ضمانت ‌اجرایی را نیز تعیین کنند تا اگر در هریک از این موارد تاخیری رخ داد به شکل مقتضی عمل شود.

علاوه بر این همواره توجه داشته باشید که در قسمت بالایی همه صفحات قرارداد عبارت قرارداد مشارکت در ساخت را بنویسید. به هیچ عنوان از عبارت‌های دیگر مانند قرارداد مشارکت مدنی، مبایعه نامه و یا معامله استفاده نکنید. همچنین حق دریافت وام و واگذاری قرارداد به غیر را سلب کنید.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که هرگز پس از امضای قرارداد، وکالت غیرضروری به سازنده ندهید. توجه داشته‌باشید که در صورت نیاز تنها به جهت انجام امور اداری به صورت محدود و مدت‌دار به‌سازنده وکالت کاری‌بدهید و در سایر موارد از وکالت‌دادن خودداری کنید.

مشارکت در ساخت

خطرات مشارکت در ساخت

اگر قرارداد مشارکت در ساخت به طور صحیح تنظیم نشود می‌تواند مشکلات و خسارات زیادی برای هر یک از طرفین ایجاد کند. برای مثال سند ملک ممکن است مشکلی داشته باشد یا از کد رهگیری املاک استفاده نشده باشد و یا پیمانکار در موعد مقرر کار را تحویل ندهد و حتی سود وزیان به شکل عادلانه تقسیم نشود. به طور مثال ممکن است ملک ساخته شود و کار به اتمام برسد اما بعد از مدتی ساختمان دچار آسیب شود و به لحاظ فنی آن چنان ضعیف ساخته شده باشد که با مشکلات جدی روبرو شود. برای دانلود قرارداد مشارکت در ساخت روی لینک زیر کلیک کنید.

 نمونه قرارداد مشارکت در ساخت 

برای مشارکت در ساخت باید بسیار هوشمندانه و آگاهانه عمل کرد. ممکن است سازنده به مالک پیشنهاد دهد که برای تسهیل روند نقل و انتقال و کاهش مالیات،‌ در همان آغاز کار سهم ایشان را به طور یک جا به نامش در آورد و از شما وکالت فروش بلاعزل می‌خواهد که بعد از یک زمان مشخص این وکالت تمام شود. این کار به لحاظ حقوقی می‌تواند خطراتی برای مالک به همراه داشته باشد. درنتیجه بهتر است از پذیرش پیشنهادات این چنینی خودداری کنید.

 از جمله مزایای این نوع از قرارداد آن است که مالک بدون هزینه برای ساختمان و تنها با میزان آورده خود که همان زمین است وارد قرارداد می شود. از طرفی پیمانکار نیز بدون پرداخت هزینه زمین، فقط برای ساخت و به صورت مرحله ای پول پرداخت می کند. درست است که مشارکت در ساخت سود زیادی را هم برای مالک زمین و یا خانه کلنگی و هم پیمانکار ساختمانی دارد، اما به لحاظ حقوقی می تواند مشکلات زیادی را ایجاد نماید. لذا بهتر است برای جلوگیری از هر مشکلی در تمامی مراحل قرارداد و مدیریت پروژه از مشورت یک مشاور حقوقی و یا مشاور املاک بهره ببرید.

قرارداد مشارکت در ساخت

نمونه قرارداد مشارکت در ساخت :

دانلود قرارداد مشارکت در ساخت

در ادامه تمامی ماده‌های حقوقی یک نمونه قرارداد مشارکت در ساخت را بررسی می کنیم همچنین برای دانلود قرارداد مشارکت در ساخت به پایان این پست مراجعه کنید.

 ماده1- طرفین قرارداد

۱-۱ آقای / خانم …………………….. فرزند………………… به شماره شناسنامه…………..صادره از……………کد ملی ………………….متولد ……………….. ساکن………….............................……........……. تلفن ………………..

با وکالت / قیومیت / ولایت / وصایت …………………………….. فرزند ……………………………..  به شماره شناسنامه…………………………….. متولد …………………………….. به موجب ……………………………..

که از این پس طرف اول قرارداد نامیده می شود .

۱-۲ آقای / خانم ………………………….. فرزند…………………………….. به شماره شناسنامه ………………  صادره از…………………………….. کد ملی …………………………….. متولد

ساکن  …………………………………………………………………………..  تلفن ……………………………..

با وکالت / قیومیت / ولایت / وصایت …………………………….. فرزند ……………………….. به شماره شناسنامه ………………………. متولد ………………… به موجب……...................……….. که از این پس طرف دوم قرارداد نامیده می شود .

ماده 2- موضوع قرارداد مشارکت در ساخت

با موضوع مشارکت در جهت احداث بنا یا ساختمان

ماده3- آورده های طرفین معامله

۱-۳ آورده طرف اول عبارتست از…………………………….. قطعه زمین به مساحت ششدانگ  …………………………….. متر مربع دارای پلاک ثبتی شماره  ……………………………..

فرعی از …………………. اصلی  قطعه …………… واقع در بخش ……………. حوزه ثبتی ………….. که سند مالکیت به شماره سریال ……………….. در صفحه …………………………….. دفتر…………………………….. به نام  ……………………………..  صادر و طبق سند رهنی شماره ……………….. دفتر اسناد رسمی …………………………….. مورد رهن بانک ………………… در تاریخ عقد قرارداد به مبلغ به عدد ( ……………………………..  ریال ) و به حروف ( ……………………………..  ریال ) توسط کارشناس رسمی / خبره محلی مورد توافق و تراضی طرفین تقویم شده و گزارش ممضی شده آن پیوست و جزء لاینکف این قرارداد است .

۲-۳ آورده طرف دوم عبارتست از آورده نقدی به میزان مجموع هزینه های به شرح ذیل که طرف دوم پرداخت آن را در طول مدت قرارداد ، تضمین نموده و این امر مورد پذیرش طرف اول قرار گرفت .

الف ) کلیه هزینه های مربوط به شهرداری بابت صدور پروانه و پایان کار احداث ساختمان و سایر عوارض متعلقه و همچنین حق بیمه تامین اجتماعی و غیره به مبلغ………………………………..ریال .

ب ) کلیه هزینه های مربوط به احداث موضوع قرارداد تحت هر عنوان که باشد . اعم از هزینه های مهندسی ، معماری ، بنایی ، کارگری و همچنین هزینه های ترسیم نقشه ، تامین مصالح ، اجرا و نظارت تا پایان مهلت قرارداد به مبلغ ……………………………..  ریال .

پ ) کلیه هزینه های مربوط به خرید و نصب انشعابات آب ، فاضلاب ، برق ، گاز ، تلفن به مبلغ …………………………….. ریال .

ت ) هزینه تخریب کلیه مستحدثات موجود برای اجرای طرح ( چنانچه آورده طرف اول زمین مشتمل بر ساختمان باشد ) به مبلغ …………………………….. ریال .

ماده4 – نسبت سهم الشرک دو طرف معامله 

 • طبق توافق فیمابین قبلی ، سهم الشرکه هر یک از دو طرف اعم از عرصه و اعیان و همچنین حقوق مربوط به فضاها ( اعم از تجاری ، انباری ، پارکینگ و مسکونی )وکیل قراردادها بر اساس آورده ها و تعهدات آنها به شرح ذیل تعیین می گردد :

 • الف ) سهم الشرکه طرف اول …………………………….. درصد .

 • ب ) سهم الشرکه طرف دوم ( مجری طرح ) …………………………….. درصد . نحوه افراز سهم الشرکه طرفین در بند ۲ فراز الف ماده ۶ مشخص گردیده است .

طرف دوم مكلف است فتوكپی كليه اسناد هزينه را اعم از اسناد خريد اجناس يا دستمزدها امضا كرده در پايان هر هفته در اختيار طرف اول قرار دهد. همچنين مكلف است صورتحسابی در دو نسخه ترتيب دهد و در پايان هر هفته نسخه ثانی صورتحساب را امضا كرده در اختيار طرف اول بگذارد. مدارك و صورتحسابهای مذكور ملاک محاسبات و روابط مالی طرفين خواهد بود.

ماده 5- مدت قرارداد

پس از آنكه هزينه‌های انجام شده از جانب طرف دوم طبق مدارك ماده 4 به ارزش عرصه(طبق ماده 2) پرداخت شد، مابقی هزينه ساختمان تا اتمام بنا به نسبت شراکت ایشان پرداخت خواهد شد. به اين منظور طرفين حساب جاری مشتركی در بانك ……………… افتتاح كرده‌اند كه برداشت از آن با دو امضا انجام می‌شود. طرفين مكلفند كليه وجوهی را كه برای مصرف در ساختمان لازم است به اين حساب واريز كنند و كليه پرداخت‌ها را نيز از اين حساب انجام دهند.

مدت زمان شروع مشارکت و اجرای طرح از تاریخ با حروف …………………………….. لغایت  تاریخ با حروف …………………………….. می باشد .

ماده 6 – شرایط قرارداد مشارکت در ساخت تعهدات طرفین و ضمانت عدم اجرا

تعهدات طرف اول : ۱-۱- پس از اتمام بنا به شرح قرارداد حاضر , طرف اول قرارداد مکلف است نسبت به تنظیم سند رسمی انتقال …………………………….. دانگ مشاعی ملک اعم از عرصه و اعیان به نسبت سهم الشرکه طرف دوم به نامبرده اقدام کند . ۲-۱- طرف اول متعهد است که ضمن در اختیار قراردادن ملک ، اسناد لازم مربوطه از قبیل سند مالکیت , وکالتنامه کاری را جهت اجرای طرح ، تنظیم و به طرف دوم قرارداد تسلیم نماید. بطوریکه مانعی برای شروع طرح پیش نیاید . ۳-۱- طرف اول در صورت تأخیر در ایفای تعهد مبنی بر تنظیم سند انتقال ، مکلف است به ازای هر روز تأخیر در ایفای تعهد انتقال، مبلغ ……………………………..  ریال بعنوان وجه التزام عدم ایفای تعهد به طرف دوم بپردازد و پرداخت وجه التزام فوق مسقط حق طرف دوم نبوده و رافع مسئولیت انتقال از طرف اول نیز نخواهد بود .

تعهدات طرف دوم :

۱-۲- در صورتیکه اجرای طرح مورد توافق در موعد مقرر به شرح ماده ۵ تکمیل نشود طرف دوم می بایست به ازای هر روز تأخیر در ایفای تعهد روزانه به مبلغ …………………………….. ریال بعنوان خسارت و ضرر و زیان دیرکرد و تکمیل بنا به طرف مقابل بپردازد . ۲-۲- طرف دوم قرارداد مکلف به بیمه  نمودن کارگران و کارکنان در قبال حوادث کارگاهی خواهد بود . ۳-۲- طرف دوم در مقابل حوادث احتمالی ناشی از کار، بیمه های تامین اجتماعی و خسارت و آسیب به املاک مجاور مسئول بوده و در صورت تخلف متعهد به جبران آن خواهد بود ، و هیچگونه مسئولیتی از جهت بروز حوادث و ورود ضرر و زیان اعم از جانی و مالی متوجه طرف اول قرارداد نخواهد بود .

ماده هفتم :

حق الزحمه مشاور املاک طبق تعرفه کمیسیون نظارت شهرستان ………………………  به طور جداگانه به عهده طرفین است که همزمان با امضاء این قرارداد مبلغ ………………………….. ریال پرداخت شده و رسید دریافت نمایند. فسخ یا نمونه اقاله قرارداد مشارکت در ساخت تأثیری در میزان حق الزحمه نخواهد داشت.

ماده هشتم :

این قرارداد بر اساس مقررات و قوانین جاری در تاریخ با حروف ……………………. در دفتر مشاور املاک …………………..  به نشانی ………………………………………………………………………………………. در سه نسخه بین طرفین تنظیم ، امضاء و مبادله گردید و مشاور املاک مکلف است ضمن ممهور نمودن نسخ قرارداد به مهر مخصوص  مشاور ، نسخه اول و دوم را به طرف اول و دوم تسلیم و نسخه سوم را در دفتر مخصوص بایگانی نماید و هر سه نسخه دارای اعتبار یکسان می باشند که با تنظیم سند رسمی از درجه اعتبار ساقط خواهد شد .

 ماده نهم :

موضوع این قرارداد از لحاظ حقوقی و فنی تأیید می گردد کارشناس حقوقی فنی …………………………..

نام و نام خانوادگی

امضاء

 

مشارکت در ساخت و ساز

 

 نمونه قرارداد مشارکت در ساخت 

ضمانت در قرارداد و اختلاف در آن

حتما از همان ابتدای عقد قرارداد به این موضوع توجه داشته باشید، چراکه بسیار مهم است، و می توانید برای اختلاف هایی که احتمال دارد پیش بیاید تدابیری را در نظر بگیرید. اگر یکی از طرف های قرارداد تخلفی در انجام تعهدات قرارداد انجام دهد، می توانید برای این تخلف وجه التزامی در نظر بگیرید. وجه التزام به این معنی است که طرفین قرارداد شرط می کنند که اگر یک طرف به دیگری خسارت بزند به میزان معین خسارت بپردازد.

اگر می خواهید از بندها و قوانین نمونه قرارداد مشارکت در ساخت آگاهی یابید، می توانید دانلود رایگان نمونه قرارداد مشارکت در ساخت را انجام دهید. در این نوشتار نکات مهم قرارداد را مطرح کرده ایم. یکی از ابهاماتی که طرفین قرارداد برایشان پیش می آید، زمان بندی پیشرفت در کار است. برای تعیین زمان بندی پیشرفت کار تا جایی که می شود آن را مطابق با تعریف های ارائه شده در دفترهای خدمات الکترونیک، قرارداد مشارکت در ساخت و یا طبق استاندارد تعیین کنید. بهترین کار این است که پیشرفت کار با صورت جلسه و امضای کارشناس فنی، مالک و سازنده انجام شده و در فاصله زمانی یک یا دو ماهه انجام گیرد.

با انجام این کار احتمال ایجاد اختلاف را می توانید به حداقل برسانید. زمانبندی پیشرفت کار ساخت و ساز، در بیشتر موارد چالش های حقوقی و نارضایتی هایی را برای طرفین به وجود آورده است. اما قرارداد با یک شرکت سهامی دارای جنبه های مهم تری است. در چنین حالتی اگر تخلفی از یکی از طرفین در روند کار سر بزند، خسارتی که به وجود آمده است را نمی توان از شرکا درخواست کرد. البته استثنایی نیز وجود دارد و آن این است که از روز اول در قرارداد خلاف آن را بیان کرده باشید.

امکان بروز اختلاف در قرارداد با شرکت های سهامی بسیار بیشتر است آن ها نقش بسیار مهمی در این قرارداد دارند، اما برای پیشگیری از بروز اختلاف با این شرکت ها چه باید کرد؟ شما می توانید با دریافت نمونه قرارداد و فایل مشارکت در ساخت ملک و بررسی آن از بندهای آن مطلع شده و از بروز اختلاف های احتمالی در راستای قرارداد با این شرکت ها جلوگیری کنید. در صورتی که بین طرفین اختلافی در انجام دادن تعهدات تعریف شده پیش آید، ثابت کردن ادعای آن بر عهده کسی است که متعهد قرارداد است، مگر اینکه در قرارداد چیز دیگری آمده باشد.

معمولا از چک، برای ضمانت فرم قرارداد مشارکت در ساخت pdf بین طرفین استفاده می شود، در واقع از این چک برای انجام تعهدات استفاده می شود. در صورتی که تخلفی بروز کند و خسارت ناشی از آن ثابت شود، می توان چک ضمانت را برای جبران خسارت وصول کرد.

فسخ قرارداد مشارکت در ساخت

به تمامی مواردی که به فسخ قرارداد می انجامد توجه کرده و آن ها را حتما پیش بینی کنید. از همان ابتدای بستن‌قرارداد تصریح‌کنید که اگر طرف مقابل به تعهدات خود عمل‌نکند حق فسخ قرارداد را خواهید‌داشت. از اول، اگر در قرارداد مشارکت در ساخت یکی از طرف های قرارداد به صورت عمدی، موقعیتی در جهت فسخ قرارداد ایجاد کند، باید برای او جریمه ای معین شود. اگر زمان قرارداد به پایان رسیده باشد ولی هنوز کار ساخت و ساز به اتمام نرسیده باشد، حق فسخ و یا ضرر برای هر دو طرف وجود ندارد.

مگر اینکه بر سر این مسئله در قرارداد توافقی صورت گرفته شده باشد. فسخ قراردادهایی که طرفین آن بیش از دو نفر بوده یا زیاد باشند، دشوارتر خواهد بود. در نتیجه در هنگام عقد قرارداد باید به این موضوع توجه شود که اگر یکی از طرف های قرارداد مایل به فسخ قرارداد باشند و بعضی دیگر تمایلی نداشته باشند، حتما چاره ای اندیشیده شود. برای اینکه از شرایط فسخ اینگونه از قراردادها بخواهید اطلاع کسب کنید، می بایست برای دریافت فرم خام قرارداد مشارکت در ساخت اقدام کرده و مفاد آن را بررسی کنید.

در صورت فوت یکی از طرف های قرارداد باید چه کرد؟

این مسئله یکی از مسائل سخت در این حوزه است و صحبت راجع به آن خیلی آسان نیست. در عین حال این مسئله حقوقی بسیار مهم است، چراکه مرگ هرکدام از طرفین قرارداد به یک اندازه محتمل است و هر موقع امکان وقوع آن هست. به همین خاطر در هنگام منعقد شدن قرارداد باید به این مسئله توجه کرد و احتمال آن را در نظر گرفت. پس از همان نخست فوت افراد را پیش بینی کنید و برای آن تدابیری بیاندیشید.

حال می خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که اگر یکی از طرف های قرارداد فوت کند، چه اتفاقی رخ می دهد؟ در این شرایط معمولا پس از فوت یکی از طرف های قرارداد وارثان و فرزندان او امور را به دست می گیرند. شاید وارثان طرف قراردادی که فوت شده‌است تخصصی در ساخت‌و ساز نداشته‌باشند و یا علاقه ای به ادامه مشارکت نداشته‌باشند. بعضی اوقات هم پیش می آید که ورثه از تعهدات طرف مقابل با سازنده بی اطلاع باشند. این شرایط نیز بسیار مهم هستند و باید برای آن تدابیری اندیشید.

انواع قرارداد مشارکت در ساخت

یک حالت از مشارکت در ساخت به این شکل است که طرف اول زمینی را در اختیار سازنده قرار می دهد و طرف دوم که همان سازنده باشد هزینه های ساخت و ساز را بر عهده می گیرد. در چنین حالتی امکان دارد که قیمت زمین و ما به ازای آن در بیعانه آورده نشود و سازنده ابتدا متعهد شود که ساختمانی با مشخصات مورد نظر دو طرف که بر سر آن توافق کرده اند بسازد و سپس طرفین در آن شریک می شوند. حالت دیگری نیز وجود دارد و آن این است که طرفین توافق کنند پس از انجام هر عملیات، به صورت مرحله ای یک سهم از زمین منتقل شود.

مثلا طرفین توافق می کنند که پس از اتمام آرماتوربندی فندانسیون یک دانگ از زمین منتقل گردد. در این حالت توافق می‌شود که انتقال‌دهنده پس از به اتمام‌رسیدن کار، اقدام به تنظیم سند رسمی نماید. در حالت دیگری از قرارداد مشارکت در ساخت، طرفین قرار می گذارند که اگر پروژه به مرحله مشخصی برسد، صاحب زمین باید وکالت بلاعزلی جهت اقدام به تنظیم سند انتقال رسمی به اندازه سهم خود به سازنده که طرف دوم قرارداد است ارائه کند.

بعضی از اوقات هم پیش می آید که طرفین توافق کنند سه دانگ از زمین در همان ابتدا به سازنده منتقل شوند. قرارداد مشارکت در ساخت pdf به انواع مشارکت عادی، سهامی، تهاتری، تکمیلی و معاوضه ای هستند که هرکدام را در ادامه توضیح می دهیم.

مشارکت در ساخت عادی

در این قرارداد مشارکت در ساخت، معمولا قدرالسهم بین 40 تا 60 درصد در قرارداد مشخص می شود که مورد توافق طرفین نیز قرار می گیرد. این نوع از مشارکت در ساخت معمول تر بوده و کاربرد بیشتری دارد.

مشارکت سهامی

در این نوع از مشارکت در ساخت، سازنده به عنوان یکی از طرف های معامله بخش از زمین و یا ملک فرسوده را خریداری کرده و قرارداد با احتساب سهم زمین خریداری شده امضا می گردد.

 نمونه قرارداد مشارکت در ساخت 

مشارکت تهاتری

در قرارداد مشارکت در ساخت تهاتری، به غیر از اینکه تمام هزینه های اداری و تاسیساتی ساختمان پرداخت می شود، بخشی از سهم یا مبلغ بلاعوض به عنوان اقلام غیر ریالی به طرف مقابل واگذار می گردد.

مشارکت تکمیلی

امکان دارد که پیش از تنظیم امضا قرارداد میان صاحب ملک و سازنده، مراحلی از ساخت پروژه انجام شده و نیمه کاره باقی مانده باشد. در چنین حالتی میزان میزان کار انجام شده را حساب کرده و تقاضا کننده ساخت مالک بخش های باقی مانده، بخشی از قدرالسهم ملک می شود.

مشارکت معاوضه ای

در این نوع قرارداد مطابق با قدرالسهم قسمی از سهم‌آورده محاسبه و پرداخته‌می‌شود. پس از آن نمونه قرارداد مشارکت در ساخت تنظیم‌شده و به امضا می رسد.

مراحل قانونی مشارکت در ساخت

مراحل قانونی مشارکت در ساخت از یک تا چند سال به طول می انجامد. در اینجا می خواهیم این مراحل را معرفی کنیم. کلیت مراحل مشارکت در ساخت به شرح زیر است، اما در شرایط متفاوتی می توانند تغییر یابند.

 1. امضا نمونه قرارداد مشارکت در ساخت

 2. ارائه وکالت کاری به سازنده از سوی مالک

 3. اخذ دستور نقشه

 4. تهیه نقشه های معماری، محاسبات، برق و مکانیک

 5. اخذ گواهی های مورد نیاز از شهرداری، نظام مهندسی، آتش نشانی، فضای سبز، اوقاف (در صورتی که ملک وقفی باشد) و غیره.

 6. پرداخت کردن فیش عوارض توسط سازنده ساختمان

 7. اخذ جواز ساخت زمین

 8. تخلیه و تحویل زمین یا ملک فرسوده به‌سازنده در زمان‌دریافت کامل قرض الحسنه و بلاعوض

 9. تخریب سازی و تجهیز محل کارگاه

 10. اسکلت بندی

 11. انتقال‌دادن بخشی از سند زمین به سازنده

 12. انجام نازک کاری و اتمام عملیات ساخت و ساز و در نهایت تحویل آپارتمان

 13. منتقل کردن بخش دوم سند به سازنده

 14. اخذ سندهای تک برگی مالکیت توسط سازنده و تحویل آن به مالک

 15. شروع دوره تضمین قرارداد مشارکت در ساخت

بندهای قرارداد مشارکت در ساخت

در نمونه قرارداد مشارکت در ساخت pdf باید تمامی مشخصات به طور کامل نوشته شود، همچنین باید تعهدات هر دو طرف سازنده و مالک مشخص گردد وگرنه قطعا شبهات و اختلافاتی به وجود می آید. علاوه بر اینکه باید مشخصات طرفین اعم از نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه، شماره شناسنامه و غیره در قرارداد مشارکت در ساخت ذکر شود، طرف های قرارداد باید اصل مدارک هویتی یکدیگر را بررسی نمایند.

چراکه با این کار از به وجود آمدن بزهکاری و کلاهبرداری جلوگیری به عمل می‌آید و از معتبربودن هویت طرف مقابل خود می‌توانید اطمینان پیدا کنید. از آنجایی که این قرارداد نیز همانند دیگر مسائل حقوقی به حساسیت و دقت بالایی نیاز دارد باید با یک مشاور حقوقی کاربلد کار خود را در میان بگذارید. همچنین تمامی مشخصات ملک یا نمونه قرارداد مشارکت در ساخت زمین مورد نظر را می بایست لحاظ کنید تا در صورت بروز اختلافی به مشکل برخورد نکنید.

میزان آورده نیز از دیگر مواردی است که باید دو طرف مالک و سازنده آن را در قرارداد ذکر کنند. اما آورده چیست؟ آورده میزان سرمایه و آورده نقدی است که طرفین در قرارداد تزریق می کنند. مثلا سازنده میزان آورده نقدی خود را و مالک هم زمین یا ملک خود را به عنوان آورده در قرارداد وارد می کند.

برای هرگونه مشاوره حقوقی املاک به سایت املاکداران مراجعه نمایید.