سبک زندگی

مقایسه اجاره بها شهرهای گران دنیا و ایران

در این مقاله قصد داریم که در مورد شهرهای گران دنیا صحبت کنیم. بسیاری از ما در طول زندگی خود اجاره نشینی را تجربه کرده ایم. این مسئله زمانی که در خانه پدری زندگی می کردیم و یا زمانی که خود تشکیل خانواده داده ایم ممکن است اتفاق افتاده باشد. گرچه ممکن است بعضی از افراد برای امور تجاری خود، مجبور به اجاره مکانی شده باشند، و تا آخر نیز به عنوان یک مستاجر به کسب و کار خود ادامه دهند و یا اجاره برای مصارف دیگر غیر از مسکونی باشد، اما در هر صورت تعداد زیادی از ما در طول زمان درگیر این موضوع هستیم.

اما مهم ترین قسمت این ماجرا قیمت هایی است که صاحب خانه ها برای رهن یا اجاره در نظر می گیرند.این مبالغ از شهری به شهر دیگر و حتی در میان کشورها نیز متفاوت است. این موضوع به توان مالی و مسائل دیگری بستگی دارد. در ادامه قصد داریم علل این تفاوت ها را بررسی کرده و گران ترین شهرهای جهان را از نظر قیمت زمین و مسکن بررسی نماییم.

علل گرانی مبلغ رهن و اجاره

مردم ایران در سال های اخیر متاسفانه افزایش تورم و گرانی های زیادی را تجربه کرده اند. یکی از این افزایش ها را می توان در بازار مسکن چه در مورد خرید و فروش و  رهن و اجاره در جامعه درک کرد. کارشناسان برای این افزایش بها در بازار ملک علل متفاوتی را بیان کرده اند از از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد؛ به طور مثال رئیس اتحادیه مشاوران املاک، دخالت دولت در قیمت های اجاره بها، دادههای اشتباه بانک مرکزی و سیاست های نادرست را از علل افزایش قیمت ها در ملک و مسکن بیان می کند.

یکی دیگر دلایل این گرانی ها می توان به افزایش تورم و قیمت مسکن در دو سال اخیر اشاره کرد. از آنجائیکه بسیاری از مالکان ممکن است دریافت اجاره بها یکی از راه های معیشتشان باشد، ناگزیر قیمت اجاره بها را افزایش داده تااز پس افزایش قیمت سایر کالاها و خدمات برآیند. نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک می گوید:« یکی از اصلی ترین عوامل گرانی نرخ اجاره بها، قیمت مسکن است، نه ما(مشاوران املاک) بلکه تمام کارشناسان در تمام دنیا قیمت مسکن را به عنوان یکی از اصلی ترین شاخص های تاثیرگذار بر اجاره به می دانند». بدین صورت ملکی که در گذشته زیر یک میلیارد ارزش داشته است و هم اکنون ارزش آن بیش از دو برابر شده است انتظار مالک آن را از میزان اجاه بهای دریافتی بالا می برد.

وزیر مسکن علت گرانی نرخ اجاره ها را متاثر از وضعیت مسکن نمی داند بلکه اتفاقاتی که در بازارهای موازی در زمان افزایش تورم روی می دهد را دلیل اصلی این گرانی می داند. ایشان طرح اخذ مالیات از خانه های خالی را راه مناسبی برای شکستن قیمت ها در بازار اجاره می داند، همچنین تحویل مسکن ملی را هم در این امر بی تاثیر نمی داند.

مطالعه این مقاله   با ترفندهای خانه تکانی عید با آغوش باز به استقبال بهار بروید!

در نهایت افزایش نرخ اجاره بها در سال های اخیر متاثر از هر دلیلی که باشد، هم اکنون این نرخ در برابر تورم از قدرت تاب آوری بسیار کمی برخوردار است و حتی در کلان شهرها به صورتی از نرخ تورم نیز پیشی گرفته است. یکی از کلان شهرها و یکی از گران ترین شهرهای جهان 2020 ، شهر تهران است. در این میان شهرهای دیگر ایران نیز از نرخ رشد اجاره بها به مقادیر مختلف برخوردار بوده اند. مثلا همدان بیش ترین نرخ تورم فصلی را در تابستان 1399 را با میزان 16.2 % به خود اختصاص داده است و شهرهای استان سیستان و بلوچستان با نرخ 3.1 % ارزانترین شهر ایران برای زندگی محسوب می شوند. در ادامه گرانترین شهرهای جهان از نظر قیمت زمین و مسکن را بررسی می نماییم.

قیمت زمین و مسکن در شهرهای گران دنیا

طبق بررسی ها و مطالعات، گران ترین شهرهای دنیا 2020 از نظر قیمت اجاره بها و خرید مسکن به شرح زیر هستند:

قیمت خانه در شهر نیویورک
قیمت خانه در شهر نیویورک
  • نیویورک : یکی از شلوغ ترین و زیباترین شهرهای کشور آمریکا، شهر نیویورک است. این شهر با وسعت 488 کیلومتر خود، جمعیتی در حدود 9 میلیون نفر را در خود جای داده است. با توجه به وجود دفتر سازمان ملل متحد در این شهر و همچنین وجود مراکز خرید بزرگ و ادارات خیلی مهم در آن، هزینه زندگی نیز در آن بسیار بالا است.
نیویورک آمریکا قیمت اجاره بها و خرید خانه در
3114.06 دلار اجاره یک خوابه در مرکز شهر
1978.67 دلار اجاره یک خوابه در حاشیه شهر
6564.61 دلار اجاره سه خوابه در مرکز شهر
3290.78 دلار اجاره سه خوابه در حاشیه شهر
16107   دلار خرید خانه هر متر مربع در مرکز شهر
8800     دلار خرید خانه هر مترمربع در حاشیه شهر

 

قیمت خانه در شهر بوستون
قیمت خانه در شهر بوستون
  • بوستون : یکی از شهرهای بزرگ و مهم در ایالات‌ماساچوست آمریکا شهر بوستون است. دانشگاه هاروارد، دانشگاه بوستون و دانشگاه نورث استرن و بزرگترین مراکز پزشکی و تحقیقاتی جهان در این شهر قرار دارند. این امکانات و سایر ویژگی ها باعث شده است تا این شهر از جمله گران ترین و پر هزینه ترین شهرهای دنیا محسوب شود.
بوستون آمریکا قیمت اجاره بها و خرید خانه در
2431.79 دلار اجاره یک خوابه در مرکز شهر
1761.94 دلار اجاره یک خوابه در حاشیه شهر
4056.88 دلار اجاره سه خوابه در مرکز شهر
2721.08 دلار اجاره سه خوابه در حاشیه شهر
12374   دلار خرید خانه هر متر مربع در مرکز شهر
5905     دلار خرید خانه هر مترمربع در حاشیه شهر
مطالعه این مقاله   اجاره ویلا در باغ بهادران اصفهان، بهشت گمشده‌ی اصفهان
قیمت خانه در شهر هنگ کنگ
قیمت خانه در شهر هنگ کنگ
  • هنگ کنگ : هنگ کنگ، یکی از بزرگ ترین شهرهای کشور چین و منطقه ای خودمختار و همچنین منطقه آزاد تجاری محسوب می شود. بزرگترین و مهم ترین مراکز مالی و تجاری و بنادر دنیا در این شهر قرار دارد و از نظر هزینه های زندگی یکی از شهرهای گران دنیا به حساب می آید.
هنگ کنگ قیمت اجاره بها و خرید خانه در
2333.82 دلار اجاره یک خوابه در مرکز شهر
1588.28 دلار اجاره یک خوابه در حاشیه شهر
4753.88 دلار اجاره سه خوابه در مرکز شهر
3099.05 دلار اجاره سه خوابه در حاشیه شهر
31975   دلار خرید خانه هر متر مربع در مرکز شهر
20246   دلار خرید خانه هر مترمربع در حاشیه شهر

 

قیمت خانه در شهر پاریس
قیمت خانه در شهر پاریس
  • پاریس : به حق پاریس را می توان یکی از قدیمی ترین و زیباترین شهرهای قاره اروپا به حساب آورد. علاوه براین موارد این شهر بزرگترین شهر اقتصادی اروپا، یکی از پایتخت های فرهنگ و هنر جهان و محل استقرار بسیاری از شرکت های تجاری بزرگ جهان و همچنین سازمان یونسکو و سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه و اتاق بازرگانی بین المللی است. با توجه به تمام این امکانات و قدمت، این پایتخت اروپایی جزء پرهزینه ترین شهرهای جهان است.
پاریس فرانسه قیمت اجاره بها و خرید خانه در
1337.98 دلار اجاره یک خوابه در مرکز شهر
956.25 دلار اجاره یک خوابه در حاشیه شهر
2792.17 دلار اجاره سه خوابه در مرکز شهر
1866.59 دلار اجاره سه خوابه در حاشیه شهر
12700 دلار خرید خانه هر متر مربع در مرکز شهر
8600 دلار خرید خانه هر مترمربع در حاشیه شهر
قیمت خانه در شهر مونیخ
قیمت خانه در شهر مونیخ
  • مونیخ: مونیخ یکی از شهرهای بزرگ و ثروتمند در جنوب شرقی کشور آلمان است. این شهر در جایگاه چهارم بهترین شهرهای دنیا برای زندگی قرار دارد و به همین جهت از نظر هزینه نیز در رتبه بالایی جای دارد.
مونیخ آلمان قیمت اجاره بها و خرید خانه در
1231.95دلار اجاره یک خوابه در مرکز شهر
928.86  دلار اجاره یک خوابه در حاشیه شهر
2425.51دلار اجاره سه خوابه در مرکز شهر
1872.46دلار اجاره سه خوابه در حاشیه شهر
قیمت خانه در شهر سئول
قیمت خانه در شهر سئول
  • سئول: سئول پایتخت کره جنوبی و یکی از مهم ترین شهرها در قاره کهن، آسیا به حساب می آید. این شهر از جمله پیشرفته ترین و تاریخی ترین شهرها در جهان به حساب می آید. در نتیجه جزء شهرهای گران دنیا 2020 نیز به حساب می آید.
سئول کره جنوبی قیمت اجاره بها و خرید خانه در
591      دلار اجاره یک خوابه در مرکز شهر
421      دلار اجاره یک خوابه در حاشیه شهر
1559    دلار اجاره سه خوابه در مرکز شهر
918     دلار اجاره سه خوابه در حاشیه شهر
14923 دلار خرید خانه هر متر مربع در مرکز شهر
8230   دلار خرید خانه هر مترمربع در حاشیه شهر
مطالعه این مقاله   جرم گیر طبیعی را جایگزین مواد شیمیایی کنید!
قیمت خانه در شهر اوزاکا
قیمت خانه در شهر اوزاکا
  • اوزاکا : اوزاکا از بزرگترین شهرها در جهان به حساب می آید که حدودا 19میلیون نفر جمعیت دارد.این شهر از بنادر مهم کشور ژاپن است و به عنوان یکی از مراکز فرهنگی نیز شناخته شده است. بورس اوراق بهادار اوزاکا و شرکت های پاناسونیک و شارپ نیز از جمله امکانات این شهر بین المللی هستند.
اوزاکا ژاپن قیمت اجاره بها و خرید خانه در
668.68  دلار اجاره یک خوابه در مرکز شهر
481.03  دلار اجاره یک خوابه در حاشیه شهر
1193.58دلار اجاره سه خوابه در مرکز شهر
922.93  دلار اجاره سه خوابه در حاشیه شهر
6624    دلار خرید خانه هر متر مربع در مرکز شهر
4773    دلار خرید خانه هر مترمربع در حاشیه شهر
شهرهای گران دنیا
قیمت خانه در شهر دوبی

شهر دبی در کشور امارات با هزینه 1341 دلار به ازای یک ماه اجاره یک آپارتمان یک خوابه، شهر سانفرانسیسکو با هزینه 2380 دلاری برای اجاره خانه مشابه، شهر اوکلند در کشور نیوزلند با مبلغ 924 دلار، لندن با پرداخت 1596 دلار، آمستردام در کشور هلند با هزینه 1265 دلار، شهر زوریخ سوئیس با پرداخت 1383 دلار و سیدنی در استرالیا با مبلغ 1505 دلار برای آپارتمان یاد شده نیز از جمله شهرهای گران دنیا برای سکونت هستند.

شهرهای گران دنیا
قیمت خانه در شهر تهران

وضعیت قیمت  مسکن در تهران چطور است ؟ 

و اما تهران، کلان شهر و پایتخت ایران از نظر هزینه اجاره بها و فروش در چه وضعیتی قرار دارد؟

در این شهر بزرگ بر اساس رشد تورم دو سال اخیر، توجه ویژه به بازار ملک و مسکن، قوانین و سیاست های غلط دولتی و مواردی از این دست نرخ کرایه ها و فروش به شدت بالا رفت تا جایی که هم اکنون آپارتمان یک و دو خوابه در شمال شهر با ودیعه 600 میلیون تومان تا 2 میلیارد و اجاره 10 میلیون به بالا، آپارتمان با همان شرایط در مرکز شهر با ودیعه 300 تا 800 میلیونی و اجاره 10 میلیون به بالا و آپارتمان مشابه در جنوب شهر با میزان رهن 80 میلیونی و اجاره بهای 3.5 تا 4 میلیون تومان معامله می شود. از طرفی قیمت هر متر مربع آپارتمان در شمال شهر تهران بین 80 تا 120 میلیون تومان و در جنوب شهر بین 15 تا 25 میلیون تومان است.

اگر نرخ برابری دلار را با تومان 25 هزار تومان در نظر بگیریم، در شمال تهران برای هر مترمربع آپارتمان باید بین 3200 تا 4800دلار هزینه کرد. به همین ترتیب اگر ادامه دهیم تهران نیز از جمله گران ترین شهرهای جهان محسوب می شود. البته در این میان شاخص های زیادی را باید برای مقایسه گرانترین شهرهای جهان از نظر قیمت زمین و مسکن در نظر گرفت، که در مقاله های بعدی به تشریح این شاخص ها خواهیم پرداخت. در پایان مقاله راهنمای خرید و فروش آپارتمان در اصفهان را حتما مطالعه نمایید.

مشاهده بیشتر

تحریریه املاک داران 3

ما در تیم تولید محتوای املاک داران در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه مشاورین املاک، مسائل حقوقی و سرمایه گذاری در بازار مسکن را برای شما فراهم کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا