آشنایی با قوانین

خرید ملک در ترکیه + مزایای خرید و فروش ملک در این کشور

آنچه در این مقاله می خوانید: 

با توجه به مزیت‌ های متعدد و گوناگون مثل نزدیکی، رفت و آمد آسان، تشابهات فرهنگی و…، کشور ترکیه به یکی از محبوب ترین مقصدهای سفر و البته مهاجرت ایرانیان تبدیل شده است. با توجه به محبوبیت زیاد مهاجرت و سرمایه گذاری در این کشور و خطرات و مشکلات متوجه این کار، در این مقاله قصد داریم به جزئیات مشکلات خرید ملک در ترکیه پرداخته و راهنمای جامعی در این زمینه به شما ارائه دهیم.

این کشور با سبک اروپایی و رفاه اجتماعی بیشتری که برای شهروندان خود فراهم می‌ کند، جایگزین بسیار خوبی برای مهاجرت به کشور های اروپایی است. توجه داشته باشید سرمایه گذاری و خرید ملک در وطن خود نیز نیازمند دقت و هوشمندی بسیار است. چه برسد به کشوری دیگر با قوانین و مقررات به خصوص و خطرات احتمالی که ممکن است سبب ضرر و زیان شما در سرمایه گذاری تان شوند.

خرید ملک در ترکیه 

شرایط خرید ملک در ترکیه

پیش از بررسی مشکلات خرید ملک در ترکیه ابتدا به این موضوع بپردازیم که خرید ملک در ترکیه چه شرایطی دارد؟ برای چه و به طور کلی چگونه صورت می پذیرد؟ در حقیقت اصلی ترین دلیل خرید ملک در ترکیه دریافت اقامت در این کشور است. با خرید ملک هر نوع ملک و سرمایه گذاری در این کشور به راحتی می‌ توانید اقدام به دریافت اقامت کنید. نحوه این کار هم مراحل مشخصی دارد و با طی یک روند ساده و معمول و قانونی قابل انجام است.

خرید ملک در ترکیه 

محدودیت نداشتن در انتخاب ملک

خوشبختانه در قوانین کشور ترکیه محدودیتی برای انتخاب نوع ملک و شهر آن وجود ندارد. شما می‌ توانید در هر شهر و منطقه ای که قصد دارید، ملک مورد نظر خود را انتخاب کنید. سپس با اقدام به انتقال مالکیت، در یک قرارداد اولیه به طور معمول جزئیات معامله را ثبت می کنید. برای قانونی کردن و ثبت رسمی سند، به همراه مالک قبلی ملک به دفاتر نوتر مراجعه کرده و قانونا مالک آن ملک می شوید.

حال لازم است ادامه مراحل را برای دریافت اقامت پشت سر بگذارید. به این صورت که مدارک لازم از جمله سند ملک خود را برداشته و به اداره مهاجرت در ترکیه مراجعه می کنید. وقت مصاحبه ای برای شما رزرو و در مصاحبه سوالاتی از شما می پرسند. در نهایت پس از گذشتِ مدتی نه چندان طولانی حدود یک ماه، کارت اقامت شما صادر و به شما تحویل داده‌می‌شود. البته توجه داشته باشید این کارت یک سال اعتبار دارد و پس از اتمام اعتبار قابل تمدید است.

دریافت حقوق شهروندی

یکی دیگر از امور ممکن در پی خرید ملک و دریافت و تمدید اقامت ۵ ساله ترکیه، دریافت حقوق شهروندی و پاسپورت ترکیه است. حقوق شهروندی مثل حق تحصیل رایگان، بیمه، استفاده از پاسپورت این کشور و حق رای  امتیازات ویژه ای هستند که با سرمایه گذاری از طریق خرید ملک به ارزش برابر ۲۵۰۰۰۰ دلار یا بیشتر از این مقدار ممکن می شود. با این کار بدون محدودیت زمانی به اقامت کامل در ترکیه و شهروندی این کشور دست پیدا می کنید.

البته لازم به ذکر است ۲۵۰ هزار دلار نیاز نیست در خرید یک ملک صرف شود. در واقع بر طبق قوانین جمهوری ترکیه، برای دریافتِ حقوق شهروندی این کشور، مجموع هزینه املاک خریداری‌شده فرد تبعه خارجی بایستی به ۲۵۰۰۰۰ دلار برسد و از این مقدار فراتر رود.

البته خوب است بدانید قیمت خرید ملک در ترکیه در مقایسه با ایران و کشورهای اطراف ارزان تر است. این بدان معنی است که با بودجه ای متوسط و اندک می توانید ملکی بهتر از همان بودجه در ایران تهیه کنید. به عنوان مثال با هزینه یک خانه متوسط در مرکز شهر تهران، می توان خانه ای در بهترین محله های استانبول خریداری کرد.

فریب نخورید!!

فریب وعده های وسوسه انگیز و دروغین خرید ملک ارزان در ترکیه را نخورید. از چند سال گذشته همراه با بیشتر شدن اشتیاق مردم برای سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه روشی جدید برای سودجویی و کسب درآمد از فریب دادن مردم رواج پیدا کرده است.

افراد مختلف با ظاهر فریبنده و ساختن نام و سابقه تقلبی شرکت، پیشنهاد خرید ملک با قیمت فوق العاده کم و شرایط باور نکردنی به مردم می دهند. طی این سال ها افراد زیادی گول این فرصت های دروغین را خوردند و متاسفانه نه تنها به اهداف و مقاصد خود دست پیدا نکردند، بلکه متحمل ضرر و زیان فراوانی نیز شدند.

به هیچ وجه فریب این افراد را نخورید. پیش تر اشاره کردیم که هزینه خرید ملک در ترکیه ارزان تر از ایران است؛ اما نه هزینه غیر معقول و باور نکردنی! به قول معروف پنیر مفت تنها در تله موش است! خلاصه مطلب، اگر فردی قول خرید ملک با هزینه خیلی کم و غیر معقول را به شما داد، شک نکنید یا وام این ملک پرداخت نشده و یا به دولت مالیات پرداخت نشده و بدهی دارد.

خرید ملک در ترکیه 

مشکلات و محدودیت های خرید ملک در ترکیه

حال که به طور مختصر نحوه خرید ملک در ترکیه را بررسی کردیم، به معرفی و توضیح مشکلات و موانع این امر می پردازیم. برخی مشکلات خرید ملک در ترکیه مربوط به قوانین به خصوص این کشور می شوند.

  • به عنوان مثال اگر قصد خرید زمین در ترکیه را دارید، باید توجه داشته باشید مساحت این اراضی از ۳۰ هکتار فراتر نرود.
  • اگر در منطقه ای اقدام به خرید ملک (خانه یا مغازه) کرده اید، متراژ آن نباید بیش از ۱۰ درصد منطقه را شامل شود.
  • محدودیت دیگر در خرید ملک برای اتباع خارجی، موقعیت مکانی ملک است. بعضی مناطق از لحاظ امنیتی و نظامی امکان خرید ندارند. باید در هنگام خرید ملک حتما به این نکته توجه داشته باشید.
  • اگر به منظور سرمایه گذاری قصد خرید زمین در ترکیه را دارید، باید بدانید که تنها دو سال زمان دارید تا در این زمین ساخت و ساز کنید.
  • یک امتیازی که برای خریداران ملک در این کشور در نظر گرفته‌شده، امکان خرید اقساطی است. اتباع خارجی می توانند اقدام به خرید اقساطی ملک مورد نظر کنند. البته محدود به این شرط که ملک مورد نظرشان از قبل وام دریافت نکرده باشد و سند آن در رهن بانک نباشد.
  • خرید زمین در مناطق روستایی ترکیه برای اتباع خارجی ممنوع است. همین طور اتباع ایرانی در مناطق مرزی شامل استان های حکاری، وان، ایغدیر و آغری حق خرید ملک ندارند.
  • آخرین محدودیت خرید ملک در ترکیه، مربوط به محدودیت زمانی امکان فروش آن است. اتباع خارجی پس از خرید ملک، حق فروش آن را تا سه سال نخواهند داشت. این امر از قوانین کشور ترکیه بوده و البته معقول هم هست. چرا که در این زمان فرد خارجی می تواند علاوه بر صاحب خانه شدن، حقوق شهروندی کشور و مزایای دیگر را نیز دریافت کند.

مالیات و هزینه های جانبی

یکی از بزرگترین خسارت‌ های احتمالی متوجه ملک شما در کشور خارجی، مصادره اموال و ملک شماست. دولت کشور خارجی می‌ تواند ملک شما (خریدار خارجی) را مصادره کند یا با اعمال سیاست‌ ها و حد و حدود به خصوص مانع رشد و توسعه ملک و ضرر و زیان شما شود. متاسفانه در حال حاضر این گونه مسائل و خطرات متوجه اموال خریداران خارجی در کشور ترکیه بسیار پررنگ است.

در واقع مالیات یکی از عمده ترین عوامل تاثیر گذار در سود سرمایه گذار و خریدار است. پرداخت بخشی از درآمد هر ملک و هر فعالیت اقتصادی و تجاری که در آن صورت می گیرد به دولت کشور ترکیه، به عنوان مالیات امری الزامی و مهم است. به محض خرید ملک، خانه، مغازه، زمین در ترکیه باید اقدام به پرداخت مالیات آن به دولت کشور کرده و در صورت اجاره دادن یا فعالیت اقتصادی در آن، مالیات سود حاصل و درآمد آن را نیز بپردازید. علاوه بر هزینه مالیات، هزینه های جانبی و متفرقه مثل هزینه ثبت سند و حق مشاوره به مشاورین املاکی که با ایشان همکاری کردید، از هزینه های جانبی و ثابت این روند هستند.

کلام پایانی

طی چند سال اخیر مهاجرت ایرانی‌ ها به این کشور به طور باور نکردنی افزایش‌یافته و روز به روز بیشتر هم می‌ شود. اکثر مهاجرت ها به این کشور از روش های مختلف تحصیلی، کاری و سرمایه گذاری و خرید ملک صورت می پذیرد. اگر از نظر تحصیلی و شغلی شرایط مهاجرت را ندارید، بهترین گزینه سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در این کشور است. از این راه می توانید به مقاصد گوناگونی چون مهاجرت و اقامت و… در این کشور دست پیدا کنید.

خرید ملک در ترکیه 

بنابراین سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه اقدامی شجاعانه است که می تواند شما را به زندگی رویاییتان برساند. مثل هر معامله و سرمایه گذاری دیگر، تنها لازم است با اطلاع از قوانین این کشور و بکارگیری هوش و دقت، عاقلانه ترین تصمیم را بگیرید و مطمئن ترین قدم ها را بردارید. در این مقاله سعی کردیم مطالب مفیدی در مورد سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در ترکیه به شما ارائه داده و شما را با مشکلات و چالش های این مسیر آشنا کنیم. در آخر فراموش نکنید، احتیاط لازمه حرکت در هر مسیر است اما احتیاط به اندازه مناسب و در کنار ریسک پذیری، پشت دیوار ترس، خوشبختی ایستاده است.

مجموعه املاک داران با عرضه فعالیت های وسیع در زمینه ساخت و ساز و خرید و فروش، بستر مناسبی را در حوزه املاک پدیدار کرده اند. این فعالیت ها شامل خرید و فروش آپارتمان در اصفهان، ثبت ملک به صورت رایگان، سرمایه گذاری، شراکت در ساخت و ساز، مشاوره حقوقی املاک، معامله پایا پای، تهاتر و غیره می شوند.

گروه تحریریه املاک داران

هدف گروه تحریریه املاک داران همه سوالات شما را در حوزه املاک و ساخت و ساز پاسخگو باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا