آشنایی با قوانین

قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان و نحوه تقسیم آن

وقتی به سند مالکیت یک واحد مسکونی دقت می شود. قسمت های مختلفی اعم از انباری و پارکینگ و … وجود دارد که متعلق به شخص بوده و البته که متراژ دقیق آن ذکر می شود. این در حالی است که قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان برای واحدهای بزرگتر با تعداد بیشتر باید ارزیابی شود.

بنابراین چه خوب است که قسمت های اختصاصی و اشتراکی یک ساختمان را بشناسیم و این موضوع سبب می شود که قوانین استفاده از پارکینگ نیز برای شما به خوبی ارزیابی شود.

"<yoastmark

بررسی قسمت های اختصاصی و مشترک ساختمان

به طور کلی یک قسمت ساختمان مشهور به قسمت های اختصاصی است. این قسمت ها برای هر مالک در سند مشخص می شود. قسمت بندی مشهور به قسمت های اشتراکی در حقوق مشاعات قید شده‌است.

مشاعات در واقع به قسمت هایی می‌گویند که برای شخص خاصی نبوده و به همه اهالی ساختمان تعلق دارد. این قسمت ها معمولاً در سند مالکیت نوشته نمی شود. به طور کلی در یک بررسی کلی مشخص‌شده که راهروها، پلکان ها، فضاهای داخل پارکینگ، یا پارکینگ های اضافه، باغچه و حیات و پشت بام در این لیست قرار گرفته‌اند. در قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان در صورتی که یکی از افراد ساختمان موجب آزار و اذیت افراد دیگر شود قطعاً پیگیری های قانونی به دقت صورت می گیرد و این موضوع حتی برای خرید و فروش زمین و خانه کلنگی در اصفهان نیز صدق می کند.

حال سوال اینجاست که واقعا پارکینگ برای چه کسی است؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که قصد خرید آپارتمان دارید. اما متوجه میشوید که قوانین پارکینگ برای آن قید نشده است و حال سوال اینجاست که واقعا قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان به چه صورت است؟

"<yoastmark

قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان شامل دو بخش زیر است؟

تعلق اختصاصی: در تعریف تعلق اختصاصی به زبانی ساده باید اینطور گفت که معمولاً پارکینگ بر اساس متراژ دقیق و مساحت و محل در سند قید می شود. یهمی صاحب پارکینگ همان صاحب آپارتمان است.

تعلق به صورت مشاع: در این مورد تعلق پارکینگ به هر واحد ساختمانی در وضعیت مشاع قرار می گیرد. در واقع در جلسه تفکیکی نام واحدهایی که می تواند به شکل مشاع از پارکینگ استفاده نمایند قید می شود. پس فقط آپارتمان هایی می‌توانند از پارکینگ های مشاع استفاده کنند که وضعیت حق پارکینگ برای آن ها قید شده‌باشد. در غیر این صورت مشکل‌ساز خواهدبود.

نحوه شماره گذاری و تقسیم پارکینگ

نحوه شماره گذاری پارکینگ ها برای هر واحد می بایست به واسطه مامور و نماینده ثبت انجام شود. در واقع کار پلاک گذاری از بالاترین طبقه آپارتمان آغاز می شود و پس از آن واگذاری از پایین تری نقطه صورت خواهد گرفت.

دقت کنید که در قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان حق رفت‌و‌آمد به همه افراد داده‌می‌شود. حق رفت و آمد به این صورت است که همه افراد می توانند در محیط پارکینگ راه بروند و همه می توانند از آن استفاده عادی( بدون پارک ماشین) کنند. حتی اگر حق پارکینگ هم برای آنها ذکر نشده باشد.

شخصی که صاحب پارکینگ است و در سند رسمی قید شده است و به عنوان مالک آن شناخته می شود حق ایجاد منع برای سایر افراد را ندارد و یا این حق را ندارد که کارهای عجیب مثل ریختن ضایعات در پارکینگ خود انجام دهد این موارد برای همه افراد ساختمان ارزیابی شده و بخش مهمی از قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان محسوب می شود.

"<yoastmark

تعریف پارکینگ مزاحم چیست؟

در قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان بخشی نیز مربوط به پارکینگ مزاحم است که شاید بهتر باشد بیشتر از آن بدانیم. در صورتی که در یک ساختمان فضای پارکینگ به شکلی باشد که را عبور برای سایر پارکینگ ها آسان باشد، شهرداری می توان از پارکینگ مزاحم برای پارک کردن دو ماشین پشت هم استفاده نماید و هیچ مشکلی در این راستا دیده نمی شود.

اما نکته ای که سبب می‌شود تا به این محوطه پارکینگ مزاحم گفته‌شود این است که مثلاً هر زمان که یکی از مالکان بخواهد ماشین خود را حرکت دهد، مالک پارکینگ مزاحم نیز باید خودروی خود را جابجا نماید. البته که معمولاً تعرفه این پارکینگ ها از پارکینگ های اختصاصی کمتر است.

در خصوص تقسیم پارکینگ مزاحم یک سری شرایط دیگر نیز مطرح است که جا دارد در مورد آن صحبت کنیم. به طور کلی تقسیمی که برای پارکینگ مزاحم در نظر گرفته می شود با توافق همه اعضای ساختمان صورت می گیرد. در غیر این صورت شهرداری و اداره ثبت به واسطه اولین و آخرین قراردادی که بین خریدارها وجود دارد می تواند قوانین پارکینگ را تقسیم کند. اغلب این پارکینگ به کسی تعلق می گیرد که شامل آخرین قرارداد است.

در استفاده از پارکینگ شخص دیگر بدون اجازه چه قوانینی در نظر گرفته می شود؟

اگر شخصی در ساختمان خود زندگی نکند و پارکینگ وی خالی باشد اما او پس از بازگشت متوجه شود که شخص دیگری از اهالی همان ساختمان از پارکینگ وی بدون اجازه استفاده کرده است. می بایست اجازه مدت زمان مورد نظر را به مالک بپردازد. یعنی مالک می تواند اجاره مورد نظر را درخواست نماید و هیچ مشکلی در این راستا وجود نخواهد داشت.

به طور کلی در مشاوره حقوقی املاک بسیار مهم است که از اصول و قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان به درستی یاد شود تا فروشنده و خریدار بدانند که چطور باید مسائل مربوطه را حل و فصل نمایند.

حال شرایطی ایجاد می شود که مالک اجازه استفاده از پارکینگ خود را به شخص دیگر و یا به مدیر ساختمان اعلام می کند. در این صورت مالک اصلی پارکینگ نمی تواند ادعایی برای اخذ اجاره داشته باشد. در کل استفاده از پارکینگ دیگر بدون اجازه مالک بر اساس قانون خلاف محسوب می شود و مالک می تواند شکایتی نیز تنظیم کند تا اجاره مدت تصرف را دریافت نماید.

این مقدار اجاره از سوی کارشناسان دادگستری تعیین می شود. حال اگر شخص مزاحم ماشین خود را برندارد برای او مجازات نقدی تا حبس نیز در نظر می‎گیرند. گاه خسارت وارده به مالک نیز در نظر گرفته‌می‌شود.

تعهدات فروشنده در قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان

فروشنده می بایست به تعهدات خود در خصوص واگذاری پارکینگ عمل نماید. یعنی اگر یک واحد آپارتمان خریداری کنید و در سند آن قید شده‌باشد که منزل به همراه پارکینگ به شما تعلق می گیرد، در این راستا زمانی که واحد تحویل داده‌شده فروشنده خانه را بدون پارکینگ به شما تحویل دهد شما می توانید برای گرفتن حق خود اقدام نمایید.

در این زمینه نیاز است که به دادگاه بروید و دادخواست الزام به انجام تعهد را تنظیم کنید. طبق این درخواست دادگاه فروشنده را مجبور می کند که آنچه در سند قید کرده است انجام دهد و در نهایت به خریدار پارکینگ ارائه دهد.

حال سوال اینجاست که اگر پارکینگی وجود نداشته باشد دادگاه شخص را مجبور می کند تا مبلغ مربوط به پارکینگ را به خریدار پرداخت نماید همه این موارد بخشی از قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان محسوب می شوند. زمانی که وضعیت مشارکت در ساخت مدنظر است می بایست از جدیدترین قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان استفاده کرد.

کلام آخر

جدیدترین قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان کمی سختگیرانه تر از قبل دنبال شده‌است. شرایط به صورتی است که شخص می‌تواند ادعای خود مبنی بر صاحب پارکینگ بودن را به صورت کاملاً دقیق و اصولی دنبال نماید. دقت کنید که به طور کلی در قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان یک نکته بسیار مهم این است که مستاجران نیز باید قوانین را رعایت کنند و پارکینگ شامل حال مستاجری می شود که ملک خود در قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان ثبت شده‌است.

گروه تحریریه املاک داران

هدف گروه تحریریه املاک داران همه سوالات شما را در حوزه املاک و ساخت و ساز پاسخگو باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا