آشنایی با قوانین

عرف تحویل ملک در پیش فروش آپارتمان

آنچه در این مقاله می خوانید:

یکی از پراهمیت ترین مسائل در معامله ملک، عرف تحویل ملک در پیش فروش آپارتمان می باشد. از آنجایی که عرف تحویل ملک دارای دشواری های زیادی در معامله های مسکن است و به مرور زمان مشکلاتی ایجاد می کند بنابراین بهتر است که یک سری مسائل را در نظر بگیرید. برای اینکه در زمان خرید و فروش ملک به مشکل بر نخورید باید از تمام قوانین پیش فروش آپارتمان و  خرید و فروش ملک آگاهی کامل داشته باشید و بتوانید از آنها به نحو احسنت استفاده کنید. در این مقاله قصد داریم مطالبی را درمورد عرف تحویل ملک خدمت شما عزیزان ارائه دهیم. امیدواریم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

قانون عرف تحویل ملک در پیش فروش آپارتمان

بر اساس قانون های پیش فروش کردن ملک، در هر قرارداد باید صاحب رسمی زمین تعهد دهد ساختمانی که قرار بوده در آن ملک ساخته یا تکمیل شود را به صورت کامل تحویل می دهد و مالکیت آن به فرد پیش خریدار واگذار می کند. این قانون در مقررات ملکی، قرارداد پیش فروش ساختمان به حساب می آید. پیش فروشنده باید بر اساس قانون های ذکر شده بعد از شهرداری، کار تنظیم پروانه ساختمان را به اتمام رساند. همچنین باید شناسنامه فنی مستقلی برای هر واحد صادر شود که در این شناسنامه باید ملحقات و مشخصات کامل بیان شود.

عرف تحویل ملک در پیش فروش آپارتمان

بعد از تمام شدن کار شما باید برای مرحله تنظیم کردن قرارداد پیش فروش، از یک دفتر اسناد رسمی استفاده کنید. مشاوران املاک وظیفه دارند بعد از اینکه مذاکره های ابتدایی را انجام دادند طرفین معامله را برای تنظیم کردن قرارداد رسمی به دفتر خانه مورد نظر ارجاع دهند. مشاوران املاک خودشان نمی توانند قرارداد را تنظیم کنند اگر این کار را انجام دهند مجرم به شمار می آیند. بنابراین اگر سرمایه گذاران بدون اینکه سندی تنظیم کنند یا بدون اینکه مجوزی داشته باشند برای پیش فروش ساختمان اقدام کنند مجازات می شوند.

 در عرف تحویل ملک هنگام پیش فروش و قرارداد پیش‌فروش باید موارد زیر را رعایت کنید:

  • ‌ اسم و مشخصات طرفین حقیقی یا حقوقی قرارداد باید ذکر شود.
  • ‌ مشخصات ثبتی پلاک و نشانی وقوع ملک باید مشخص باشد.
  • باید دارای امکانات واحد ساختمانی مثل تعداد اتاق ها و مساحت و شماره طبقه و واحد و… باشد.
  • مشخصه های فنی و معماری که واحد در آن ساخته می شود مثل مکان کاربری و زیر بنای ساختمان و مساخت کل، تعداد کل طبقه ها و واحدها، نوع مصالحی که در ساختمان استفاده شده، سیستم گرمایش و سرمایشی و شناسنامه فنی هر واحد در قیمت تاثیر می گذارد.
  • قیمت یا عوض، تعداد قسط ها و نحوه پرداخت
  • شماره قبض های اقساطی برای قیمت قطعی برای تحویل و انتقال
  • تعیین زمانی برای تحویل ساختمان از قبل فروخته شده و تنظیم سند رسمی برای واگذاری
  • تنظیم کردن قرارداد و مسئولیت خسارت ها
  • پیش فروشنده باید در مراجع صادر کننده پروانه و تمام مراجع قانونی تعهد داشته باشد.
  • داوران برای تنظیم قرارداد باید از طرف قوه قضایی معرفی شوند.

عرف تحویل ملک در پیش فروش آپارتمان

نکته هایی در عرف تحویل ملک در پیش فروش آپارتمان  که باید در تنظیم قرارداد به آن دقت داشته باشیم

برای تنظیم کردن قرارداد پیش فروش ملک و آپارتمان اول باید مشخصات و ویژگی های دو طرف مثل نام و تاریخ تولد، شماره ملی، آدرس و شماره تماس و غیره نوشته شود. همچنین باید مشخص شود که فروشنده چه سمتی دارد و آیا می تواند توانایی انجام معامله را انجام دهد؟ امکان دارد فروشنده مالک زمین و صاحب سند ملک هم باشد پس مساله مهم این است که بر اساس توافق هایی که برای سهم آپارتمان یا ملک انجام شده مشخص شود که آیا فرد فروشنده می‌ تواند ملک را انتقال دهد یا خیر.

اکثر مشکلات در این مدل قراردادها، به دلیل توجه نکردن خریداران به این نکته ها به وجود می آید. نکاتی مثل سند ملک قرارداد، ساخت و یا مشارکت، نحوه تقسیم بندی آپارتمان بین مالک و سازنده و… را به دقت بررسی و مطالعه نمی کنند. مردم گاهی این کارهای مهم را به مشاورانی که در بنگاه املاک هستند می سپارند زیرا  کار به تنهایی باعث اختلاف ها و سوتفاهم های زیادی می شود.

قبل از اینکه قرارداد ببندید به دفترخانه استاد رسمی مراجعه کرده و پلاک ثبتی ملک را چک کنید و از آخرین صاحب و وضعیت توفیقی و اینکه ملک ممنوع المعامله نباشد اطمینان حاصل کنید.

بهای ملک در عرف تحویل آپارتمان

قیمت ملک و نحوه پرداخت آن موضوع مهمی است که باید با تمرکز و جزییات بسیاری در بند قرارداد پیش فروش درج شود و نحوه پرداخت پول و پرداخت اقساط به صورت نقدی یا به صورت چک انجام گیرد. البته این نکته را در نظر بگیرید که باید تاریخ و زمان پرداخت در قرارداد ذکر شود. یکی از بهترین شیوه ها این است که خریدار باید قسمتی از مبلغ را بر اساس پیشرفت کار پرداخت کند و با نزدیک شدن و رسیدن مراحل بعدی زمانش در قرارداد ذکر می شود. خریدار باید اقساط خود را پرداخت کند و در صورتی که خریدار قسط هایش را پرداخت نکند فروشنده می تواند معامله را باطل کند یا خسارتی را به صورت روز شمار تعیین کند و لذا تحویل ملک به خریدار انجام نخواهد شد.

عرف تحویل ملک در پیش فروش آپارتمان

سخن نهایی

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. اگر نظر یا پیشنهادی در رابطه با عرف تحویل ملک دارید، می ‌توانید در بخش نظرات بنویسید. همچین با راهنمایی کارشناسان مجموعه املاک داران می ‌توانید ضمن خرید و فروش خانه و ویلا در اصفهان، در نحوه محاسبه قیمت آپارتمان نیز استفاده نمایید. برای بهره مندی از خدمات مجموعه املاک داران می توانید به صفحه اصلی مراجعه کرده و با همکاران ما در ارتباط باشید. خدمات مجموعه املاک داران شامل مشارکت در ساخت، مشاوره حقوقی املاک، خرید و فروش آپارتمان در اصفهان و غیره می شوند.

همچین سایت املاک داران بستری مناسب را برای ثبت ملک رایگان فراهم کرده است. با ارائه اطلاعات املاک خود و یا با پر کردن فرم آن می توانید ملک های خود را تبلیغ نمایید.

گروه تحریریه املاک داران

هدف گروه تحریریه املاک داران همه سوالات شما را در حوزه املاک و ساخت و ساز پاسخگو باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا