شرایط پیش فروش آپارتمان و نکات مهم آن

برخی از شرایط پیش فروش، در قراردادهایی که بین طرفین تنظیم می شود نوشته می شود. این قراردادها را از نظر شفاهی و کتبی باید رعایت کرد که بعداً باعث بروز مشکل و اختلافات بین طرفین نشود. در این مقاله قصد داریم مطالبی را درمورد شرایط پیش فروش آپارتمان برای شما عزیزان ارائه دهیم. امیدواریم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

شرایط پیش فروش آپارتمان

وقتی که دو نفر می خواهند معامله انجام دهند ابتدا باید شرایطی را در نظر بگیرند که دارای ویژگی های خاصی باشد. زیرا پیش فروشِ ملک، از پیچیدگی‌ های بسیار زیادی برخوردار است. از همان ابتدای کار باید همواره تلاش کرد که هم از طرف فروشنده و هم خریدار همه چیز واضح باشد تا بعدا مشکلی به وجود نیاید. در ادامه این شرایط را به صورت شفاف تر توضیح خواهیم‌داد:

شرایط پیش فروش آپارتمان 

ویژگی های طرفین

اولین گام در شرایط پیش فروشِ ملک، این است که نام، تاریخ تولد، شماره شناسنامه، نشانی یا آدرس و شماره تماس در قرارداد پیش‌فروش ذکر شده‌باشد. همچنین برای پی بردن به این موارد می توان مدارک فروشنده را به طور کامل مطالعه و بررسی کرد. بعضی مواقع حتی نباید به بنگاه دار نیز اعتماد کنید. زیرا بسیاری از بنگاه دارها با فروشنده دست به کلاهبرداری می زنند. لذا بهتر است که به دفترخانه ای اقدام کنید که دارای اسناد رسمی، پروانه معتبر و پلاک ثبتی هستند.

موارد معامله ای

یکی از موارد مهم معامله که باید با دقت زیاد و با جزئیات تمام نوشته‌شود شامل واحد، طبقه، مساحت پارکینگ، انباری و همچنین اشتراک برق، آب، گاز و تلفن است.

مشخصات آپارتمان

از دیگر مواردی که باید در گام بعدی رعایت‌شود مشخصات جزئی ملک است که شاید خیلی کم به نظر برسد. ولی همین موضوع باعث می‌‌شود که بعدا یک سری اختلافات و مشکلات به وجود بیاید. از جمله مشخصات ملک مانند اتاق خواب، جنس مصالح، کمد دیواری، کابینت، سرویس بهداشتی، آیفون، درب ها پریز و غیره می باشد.

مشخصات فنی آپارتمان

از دیگر شرایط بسیار مهم که باید در قرارداد ذکر شود مشخصات فنی ملک است. اگر بخواهیم مشخصات فنی را نام ببریم می‌توان به مواردی مثل زیربنای کل ساختمان، نوع مصالح ساختمانی، سیستم های گرمایشی و سرمایشی، تعداد طبقات و واحد ها اشاره کرد. در صورتی که یک ملک هر کدام یک از آن ها را نداشته‌باشد باید از قیمت ملک کم شود.

اسناد رسمی یا وکالت نامه

یک مسئله مهم دیگر در شرایط پیش فروش اسناد رسمی است در صورتی که شخصی وکالت خود را به فرد دیگری واگذار می کند باید یک سند رسمی داشته باشد در غیر این صورت در آینده مشکلات بسیار زیادی را برای طرفین به وجود می آورد.

شرایط پیش فروش آپارتمان 

تاریخ تحویل دادن آپارتمان

مقرر کردنِ یک تاریخ معین، یکی از شرایط بسیار مهم در پیش فروش آپارتمان است. این تاریخ باید دقیق در قرارداد ذکر شود تا در صورتی که به تاخیر بیفتد خریدار دچار خسارات جبران ناپذیری نشود. بسیاری از پیش فروشنده ها همیشه سعی می کنند که زمان را بسیار کوتاه نمایش دهند؛ ولی در صورتی که نتوانند به تعهدات خود عمل کنند تنها خریدار دچار ضرر می شود. پس بهترین راه این است که ضررهای تأخیر روزانه را طبق قیمت ملک در قرارداد ذکر کرد.

مساحت واحدهای آپارتمان

در صورتی که مساحت واحدهای ملک طبق قرارداد ذکر شده باشد طرفین نمی توانند معامله را فسخ کنند. ولی اگر مساحت از ۵ درصد بیشتر یا از ۹۵ درصد کمتر باشد صرفاً خریدار می تواند معامله را باطل کند.

بیمه

بیمه یکی از وظایف پیش فروشنده است که در برابر ضررها و خسارات باید انجام دهد و در غیر این صورت مجبور است بعدا از جیب خودش خسارات ها را پرداخت کند. این خسارت ها ممکن است از لحاظ تجهیزات و عدم رعایت موارد قانونی باشد که اگر این مشکلات از هزینه بیمه بیشتر باشد پیش فروشنده باید مابقی خسارت را بپردازد.

معرفی داوران شورای حل اختلاف

پیش فروش آپارتمان، دارای شرایطی ویژه ای مانند داوران شورای حل اختلاف است که برای داوری بین طرفین می باشد و مشکلات و اختلافات آنها را حل می کند. طرفین باید از داور رضایت داشته باشد و در صورتی که نتوانند یک داور را انتخاب کنند می توانند از یک کارشناس کمک بگیرند.

ارزش و قیمت ملک

بهای ملک از جمله مواردی است که باید با تمرکز و جزئیات بیشتر به آن پرداخت. بهای ملک مانند نحوه تسویه، زمان پرداختِ اقساط به صورت چک یا نقد و زمان تحویل، در قرارداد پیش‌فروش باید به طور کامل ذکر شود. بهترین روش برای پرداختِ بهای ملک، این است که طبق مراحل پیشرفت کار به آن پرداخته‌شود و خریدار باید آن را به صورت اقساط واریز کند. اگر که خریدار نتواند بها را بپردازد فروشنده می تواند معامله را باطل کند یا اینکه به میزان روزهایی که تاخیر داشته تحویل ملک را نیز عقب بیندازد.

واگذاری سند

بعد تمام شدن کار ساخت و ساز آپارتمان، در یک مدت مشخصی پیش خریدار می تواند با مراجعه به دفترخانه ی اسناد رسمی تقاضای انتقال سند به نام خود را داشته باشد. فروشنده نهایتا به مدت ۱۰ دفتر فرصت دارد به دفتر اسناد مراجعه کند. بعد تمام شدن انتقال سند حال دو طرف باید حتما قرارداد را به دفترخانه مرتبط برگشت دهند.

شرایط پیش فروش آپارتمان 

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. اگر نظر یا پیشنهادی در رابطه با پیش فروش ملک دارید، می ‌توانید در بخش نظرات بنویسید. با راهنمایی کارشناسان مجموعه املاک داران می‌توانید ضمن خرید و فروش خانه و ویلا در اصفهان، در شرایط پیش فروش نیز استفاده نمایید.

مجموعه املاک داران خدمات دیگری نیز ارائه می کند که شامل خرید و فروش آپارتمان در اصفهان، تهاتر، مشارکت در ساخت، مشاوره حقوقی املاک و غیره می شوند.