مشاورین املاک

۴ وظیفه بسیار مهم مشاور املاک که بهتر است بدانید

مشاور املاک نقش منحصر به فردی در روند خرید یا فروش ملک دارد. مسئولیت اصلی یک مشاور املاک و مستغلات این است که در طول مراحل خرید یا فروش به مشتریان کمک کند تا آنها به اهدافشان برسند. لذا سعی داریم تا در این مقاله به چهار وظیفه مهم مشاور املاک بپردازیم. بنابراین اگر با اطلاعات زیر به پاسخ‌های خود نرسیدید با املاک داران تماس بگیرید.

وظایف مشاور املاک و مستغلات چیست؟

شرکت‌های مشاور املاک و مستغلات خدمات تحقیق، تجزیه و تحلیل و مشاوره را به مشتریانی مانند توسعه دهندگان ساخت و ساز، بانک‌های سرمایه گذاری، وام دهندگان و سرمایه گذاران املاک ارائه می‌دهند.

برخی از مشاوران املاک سرویس‌های خود را به انواع مختلفی از مشاغل یا سرمایه گذاران خدمات ارائه می‌دهند، در حالی که برخی دیگر در نوع خاصی از مشتری تخصص دارند. خدمات مشاوره در املاک و مستغلات می‌تواند یک شرکت نوپا مثل املاک داران باشد که برای مشاغل شخصی شما خدمات ارائه می‌دهد.

در ادامه‌ی مقاله با توجه به مطالب گفته شده می‌خواهیم تا با هم به چهار وظیفه مهم مشاور املاک آشنا شویم.

وظیفه مشاور املاک

۱.معرفی ملک

یکی از مهمترین وظایف مشاور املاک، معرفی ملک است. به این شرط که پیشتر خود کارشناس املاک شناخت کافی از ملک داشته باشد. زیرا کارشناس می‌تواند با تسلط کافی بر ویژگی‌های ملک، ملک را بهتر معرفی کند. و برعکس اگر خود مشاور املاک از وضعیت ملک اطلاعی نداشته باشد، طبیعتا نمی‌تواند آنچنان که باید ملک را به مشتری معرفی کند.

مسائلی اعم از مشتری شناسی، نوع بیان و توانایی قانع کردن نیز از وظایف مشاور املاک است. که تمام این‌ها همانطور که پیشتر گفته شد، باید با تسلط عمده‌ی مشاور املاک صورت پذیرد. چون اگر مشاور املاک خود به این باور نرسیده باشد که ملک خوب است یا خیر، پس نمی‌تواند آن را به کسی دیگر پیشنهاد دهد. حتی اگر بخواهد با آب و تابی خاص آن را ارائه دهد، باز کافی نیست.

۲. بازدید ملک

در این مرحله باید ملک را به خریدار نشان دهید. یعنی شما یک پله جلوتر رفته‌اید، قبلا ملک را معرفی کرده‌اید. پس نیاز به هماهنگی دارید، این هماهنگی منوط به هماهنگی با صاحب ملک است.

در این مرحله نیز قانع کردن مشاور املاک و متعاقبا قانع کردن مشتری توسط مشاور املاک کاربرد دارد. بررسی از نظر گزینه های مورد نیاز مشتری، از قبیل نوساز بودن، کلنگی بودن یا نیاز به بازسازی توصیه می‌شود، که یکی از مهمترین وظایف مشاور املاک است.

۳. استعلامات مربوط به ملک

در این مرحله مشاور املاک می خواهد، پرداختی شما و اهداف اولیه و ثانویه شما در رابطه با خرید را تعیین کند. یکی از مهمترین ارزیابی‌ها بررسی سند ملک، از لحاظ پروانه، سند تک برگی و شناسنامه ملکی است.

شهرداری یا سازمان ثبت نیز یکی از محل‌هایی است که مشاور املاک برای تشخیص اصالت سند ملک و دیگر گزینه‌های مهم و قابل بررسی باید استعلام بگیرد.

۴. عقد قرارداد

مشاور املاک با استفاده از بررسی و استعلامات انجام شده سعی بر آن دارد که با دعوت دو طرف مورد معامله یا وکیل معتبر هر یک از آنها و البته تهیه مدارک لازم، اقدام به عقد قرارداد فی مابین کند.

لذا در این مرحله در صورتی که کار معامله به صورت کلی انجام نگیرد و مقداری از مراحل به بعد موکول شود، از یکی از طرفین معامله که ممکن است تخطی از وظایف انجام شود درصدی از پول معامله برای بقیه‌ی کارها باقی می‌ماند.

وظیفه مشاور املاک

نتیجه گیری :

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با وظایف مشاور املاک آشنا کنیم. شایان ذکر است این وظایف بیان شده در این مقاله به کلیات می‌پردازد، اما باید گفت که هر کاری ظرافت های خاص خود را  دارد که ممکن قابل پیش بینی نباشند. لذا برای فروش و خرید خانه در اصفهان، گرفتن سند برای زمین قولنامه‌ای و اطلاع از انواع مبایعه نامه در قرار دادهای خرید خانه با کارشناسان ما در املاک داران در ارتباط باشید.

گروه تحریریه املاک داران

هدف گروه تحریریه املاک داران همه سوالات شما را در حوزه املاک و ساخت و ساز پاسخگو باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا