• 24 مرداد 1401
  • خانم میزازاده
  • عمومی

گران ‌ترین قهوه جهان متعلق به کدام کشور است؟

آنچه در این مقاله می خوانید:

گران ‌ترین قهوه جهان متعلق به کدام کشور است؟ همانگونه که می‌دانید نوشیدنِ قهوه از محبوبیت زیادی در میان افراد برخوردار بوده و دارای انواع مختلفی است. این نوشیدنی به صورت سرد و گرم در بازار و کافه ها وجود دارد.

اکثر شهرهای جهان و در هر گوش و کناری یک کافه وجود دارد، چرا که امروزه کافه نشینی در میان مردم رواج پیدا کرده است. قهوه در فهرست نوشیدنی ها در جایگاه سوم یعنی بعد از آب و چای قرار دارد. در کشورهایی تولید سالانه قهوه به میزان میلیاردها آماده‌مصرف می شود. قهوه عطر خوش و لذیذی دارد که با یک بار مصرف بدون شک عاشق آن می شوید. از این رو ما در این مقاله از املاک داران تعدادی از بهترین و گران ترین قهوه های جهان را برای علاقه مندان به قهوه ارائه می دهیم. پس اگر به نوشیدنِ انواع قهوه علاقه مند هستید تا پایان ما را همراهی کنید.

گران ‌ترین قهوه جهان 

تاریخچه قهوه

قهوه از جمله نوشیدنی های پرطرفدار در جهان است و می توان گفت نسبت به نوشیدنی های الکلی و گازدار نیز مصرف بیشتری دارد. اما از گذشته تا به حال ما روایاتی را در رابطه با شیوه درست شدنِ قهوه شنیده‌ایم. ولی بر اساس نوشته ها احتمال دارد که قهوه از فلات اتیوپی و به واسطه دامداری به اسم کالدی کش شده‌باشد.

به روایتی این افسانه اینگونه است که چوپانی روزی گله بزهای خود را به چرا می‌برده و وقتی بزها مشغول چرا بودند، متوجه می‌شود که آن ها با خوردن گیاهی پر انرژی شده‌اند و اینطور است که شب ها نمی خوابند. این چوپان بعد از کشف این مسئله نزد بزرگی می رود و همه چیز را برای آن بازگو می کند. وی از این دانه های گیاه نوشیدنی آماده‌کرده و میل می کند. سپس به این نتیجه می‌رسد که قهوه باعث فرد بی خوابی و انرژی زیاد می شود.

تاریخچه قهوه در ایران، شبه جزیره عرب و منطقه خاورمیانه

قهوه های عرب در کوه های یمن و جنگل های جنوب اتیوپی وجود دارد. کاشت و تجارت قهوه از شبه جزیره عرب شروع می شود. بررسی ها نشان‌داده که از قرن ۱۶ کشور ایران، ترکیه و مصر و در قرن ۱۵ در کشور یمن این قهوه ها شناخته‌شده‌اند.

در کشورهای اسلامی قهوه محبوبیت و طرفداران زیادی دارد. چرا که در سال های اخیر به علت حرام اعلام کردنِ الکل از این نوشیدنی استفاده های بیشتری شده‌است. علاوه بر استفاده قهوه در خانه، با گذر زمان قهوه خانه هایی در گوشه و کنار شهر ساخته‌شد. امروز از قهوه به عنوان نوشیدنی برای قرارهای دوستانه و رسمی استفاده می شود. همچنین برای رفع خستگی و انرژی زیاد از این نوشیدنی لذیذ بهره می گیرند.

تاریخچه قهوه در اروپا

در دهه های گذشته هنگامی که اروپاییان به شرق می رفتند با نوشیدنی با رنگ سیاه مواجه می شدند که خواب را از آن ها می گرفت و با ورودشان به کشور از این نوشیدنی تعریف می کردند از همین رو در قرن ۱۷ قهوه در اروپا رواج یافت و طرفداران زیادی را به خود اختصاص داد.

اما مطلب جالب تر این است که اروپایی ها قهوه را مایع تلخ شیطانی نام گذاری کرده بودند. همچنین بعضی از روحانیون ایتالیا در سال ۱۶۱۵ قهوه را حرام دانستند و کسانی که از آن استفاده بکردند محکوم به مجازات بودند.

به مرور زمان در اروپا قهوه محبوبیت خود را شکوفا کرد و همچنین از بهترین نوشیدنی هایی بود که برای بحث های فکری در کافه ها آماده می شد. به گونه ای که در کشورهای اتریش، انگلستان، فرانسه و غیره به عنوان اتاق فکر از آن ها یاد می کردند.

قهوه به مرور زمان جایگزین نوشیدنی های سرد صبحگاهی و وعده غذایی در میان مردم اروپا شد. از همین روی توماس جفرستون سومین رئیس جمهور آمریکا درباره قهوه اینگونه گفته که قهوه نوشیدنی محبوب دنیای متمدن است.

تاریخچه قهوه در آمریکا

تاریخچه قهوه در آمریکا به کشور برزیل برمی گردد؛ قهوه محبوبی که به واسطه فرانسیسکو دوملو پالتا وارد برزیل شد‌. امپراتور او را به کشور فرانسه فرستاد که بتواند بذر گیاه قهوه را به آمریکا ببرد. چرا که امپراتور در اروپا از قهوه نوشیده و از خوردنِ آن لذت برده‌است‌.

اما از سوی دیگر فرانسوی ها نمیخواستند که درخواست آن ها را بپذیرند، ولی فرانسیسکو با چهره زیبایش توانست جواب مثبت از همسر پادشاه فرانسه بگیرد و برای فرانسیسکو دسته گل بزرگی فرستاد که در آن دانه های قهوه زیادی وجود داشت که حتی توانست صنعت میلیارد دلاری را در کشور برزیل تاسیس کند‌. همین طور این بذرها در سفر به واسطه ماموران، مسافران و دیگر افراد به کشورهای دیگر راه یافت و در نهایت به گیاهی جهانی و یک نوشیدنی محبوب تبدیل شد.

کاشت قهوه در بعضی کشورها جوابگو بود و در بعضی عمری نداشت. جالب تر این است که کاشت و تجارت قهوه سبب رشد کشورهای فقیر شد و آن ها را به کشورهای قدرتمند رساند‌ و در قرن ۱۸ میلادی از جمله پررونق ترین کالا در تجارت به شمار رفت.

انواع قهوه

گیاه قهوه از آن دسته از گیاهانی است که در همه فصول سبز هستند و هسته میوه این گیاه، دانه‌ های قهوه هستند‌. ارتفاع این گیاه بین ۳ تا ۱۰ متر می رسد و همین طور حدود ۳ تا ۵ سال طول می کشد که ثمر بدهد و چند ماه بعد از اینکه میوه ها از رنگ سبز به قرمز تغییر یافتند می توان آن ها را برداشت کرد. دانه قهوه در همه قاره ها به ۳ گروه روبوستا، لیبریکا و عربیکا تقسیم شده‌اند. اما جالب اینجاست که بعضی افراد بر اساس ذائقه از ترکیب عربیکا و روبوستا استفاده می کنند.

قهوه عربیکا

قهوه عربیکا از جمله پرطرفدارترین، مرغوب ترین و همین طور گران ‌ترین قهوه ها در جهان بوده و تقریبا ۷۵ درصد از قهوه های دنیا را این قهوه به خود اختصاص داده است. این قهوه در کشورهای یمن و اتیوپی کاشت می شود. اسیدیته قهوه عربیکا خیلی بالا است و در اکثر شهرهای ایران بخصوص تهران از این قهوه استفاده می کنند.

این قهوه کافئین کمی دارد و نسبت به قهوه های دیگر شیرین تر است. گرانی این قهوه به علت شیوه کشت آن بوده و اکثر افراد این قهوه را به عنوان بهترین قهوه های جهان می شناسند. از همین رو بعضی از برندهای معروف اسم این قهوه را برای تضمین کیفیت قهوه خود روی بسته‌آن درج می کنند.

گران ‌ترین قهوه جهان 

قهوه روبوستا

این قهوه به نسبت قهوه عربیکا مزه ای تلخ تر داشته و همین طور کافئین بیشتری نیز دارد. بهترین قهوه بعد از قهوه عربیکا قهوه روبوستا است که در کشور آمریکا از پر استفاده ترین قهوه ها به شمار می رود. این قهوه در کشورهایی چون اندونزی، ویتنام و هند کاشته‌می‌شود و به علت کشتِ راحت و کیفیت پایین قیمت آن از قهوه عربیکا کمتر است.

این قهوه در درمان بیماری هایی مثل تب و آسم تاثیر زیادی دارد، چرا که سرشار از آنتی اکسیدان است. همین طور به علت کافئین زیاد برای لاغری هم بسیار اثر بخش خواهد بود. پس چنانچه از چاقی رنج می برید و دنبال راهی برای لاغری هستید یکی از پیشنهادات ما نوشیدن قهوه روبوستا است.

گران ‌ترین قهوه جهان 

قهوه لیبریکا

این قهوه در کشورهای فیلیپین و آفریقای غربی تولید می شود و یکی دیگر از معروف ترین قهوه های جهان به شمار می آید. قهوه لیبریکا اولین بار در کشور لیبریا دیده شد به این خاطر اسم آن را لیبریکا نامگذاری کردند. در سال های پیش به علت گران بودن قهوه عربیکا مردم از این قهوه استفاده می کردند، اما با گذشت زمان درختان این قهوه دچار قارچ شده و با کمبود آن مواجه شدند.

گران ‌ترین قهوه جهان 

بهترین و گران ‌ترین قهوه جهان چگونه انتخاب می‌ شود؟

برای اینکه بخواهیم بهترین قهوه را تشخیص دهیم باید نژاد، نوع، مزرعه و غیره را مورد بررسی قرار دهیم.

انجمن تخصصی و موسسه کیفی قهوه امتیاز دهی قهوه را بر اساس کیفیت از ۰ تا ۱۰۰ مشخص کرده است. اکثر قهوه ها از این امتیاز فقط ۶۰ تا ۹۰ را می گیرند و امتیاز ۸۰ برای بهترین قهوه محسوب می شود. همچنین قهوه های دارای امتیاز ۹۰ تا ۱۰۰ به عنوان عالی و محبوب ترین قهوه جهان به شمار می آیند. لذا این انجمن برای بررسی انواع قهوه مزه اصلی، مزه بعد از نوشیدن و اسیدیته قهوه را ملاک این سنجش قرار می دهد.

پاناما با تولید ۲۹ قهوه و کسب ۹۶ امتیاز بهترین رتبه را کسب کرده، به این دلیل که تولید کننده بیشترین نوع قهوه گیشا در کشور آمریکای مرکزی است. دومین کشور و سومین کشور رتبه برتر در تولید قهوه را ​اتیوپی و کنیا به خود اختصاص داده‌اند. چرا که این دو کشور مرغوب ترین قهوه را در آفریقا تولید می کنند.

بهترین قهوه دنیا برای کدام کشور است؟

از لحاظ مزه و طعم برترین قهوه دنیا، قهوه گیشا بوده که در کشور پاناما کاشته‌شده است. قریب به ۱۸ درصد از انواع این قهوه بین ۹۶ تا ۱۰۰ امتیاز را کسب کرده اند.

تاریخچه قهوه گیشا؛ محبوب ترین قهوه جهان

قهوه گیشا، بهترین قهوه دنیا و بومی اتیوپی است؛ اما امروزه در پاناما تولید می‌ شود. مزرعه های زیادی برای کشت قهوه وجود دارند اما از محبوب ترین آن ها می توان به مزرعه Hacienda La Esmeralda و Ninety Plus واقع در کشور پاناما اشاره کرد. این قهوه نخست در جنگل اتیوپی دیده‌شد. در دهه ۱۹۳۰ این قهوه را به کشورهای تانزانیا و کنیا بردند که آن را در برابر بیماری ها مقاوم کنند.

قهوه گیشا در دهه ۱۹۵۰ به کشور کاستاریکا و دهه بعد به کشور پاناما راه یافت. برای شناسایی بهترین و معطرترین برند قهوه لازم است بدانید که هر دو مزرعه قهوه های با کیفیت تولید می کنند و بیش از ۸۰ درصد قهوه های برداشت‌شده از این دو مزرعه دارای امتیاز ۹۳ هستند.

آیا Kopi Luwak گران ترین قهوه جهان است؟

قهوه Kopi Luwak از گران ‌ترین قهوه های جهان به شمار می آید، از مدفوع یک حیوان (فیل) به دست می آید. این اسم شاید تا به حال به گوش شما برخورد کرده باشد. اکثر افراد معتقدند که این قهوه از مرغوب ترین و گران ‌ترین قهوه جهان به حساب می آید. اما اینگونه نیست و این قهوه ها با جمع آوری فضولات حیوانی به اسم Asian Palm Civet در کشور اندونزی به دست می آید‌. شیوه به دست آمدنِ این قهوه باعث آزار حیوان می شود. چرا که کافئین همانگونه که بر انسان تاثیر گذار است روی حیوانات نیز واکنش نشان می دهد و زیاده روی در خوردن این قهوه برای آن ها مضر است.

برای تولید این قهوه آن ها این حیوان را در قفس نگهداری می کنند و قهوه به آن ها می دهند. اما این نکته جالب توجه کنید که برخی از دانه های قهوه توسط فیل ها خورده‌می‌شوند. سپس از مدفوع آن ها مقدار اندکی قهوه خارج می شود و از طریق بنیاد فیل آسیایی مثلث طلایی به فروش می رسند.

گران ‌ترین قهوه جهان

گران ‌ترین قهوه اسپرسو جهان مال کدام کشور است؟

بدون شک طعم، مزه و غلظت خوب یک قهوه مورد پسند همه افراد است.

در حالت کلی در کل دنیا قهوه ها به ۳ صورت کباب روشن، برشته متوسط و برشته تیره وجود دارد که در این ۳ حالت طعم قهوه اسپرسو متفاوت است. برخی از قهوه های اسپرسو دارای قابلیت کباب های روشن تر هستند، اسپرسوی ایتالیایی و بعضی دیگر قابلیت کباب های تیره تر مثل اسپرسوهای آمریکایی را دارند و در دو حالت طعم و مزه ها متفاوت است.

گران ‌ترین قهوه جهان 

کلام پایانی

انتخاب بهترین قهوه جهان از نظر هر فرد متفاوت است و به سلیقه و ذائقه افراد بستگی دارد. افرادی که آگاهی کامل در رابطه با بهترین قهوه جهان ندارند، می‌توانند با در نظر گرفتنِ معیارهای مختلف بهترین قهوه را انتخاب کنند. ولی با توجه به نظرات و امتیازات کسب‌شده توسط قهوه گیشا می‌توان گفت، از بهترین و مرغوب ترین قهوه های جهان است.

. برای استفاده از خدمات سایت املاک آنلاین املاکداران که شامل مشاوره حقوقی املاک تلفنی، تهاتر ملک، خرید آپارتمان در اصفهان، سفارش خرید ملک در اصفهان، خرید زمین و خانه کلنگی در اصفهان، خرید ملک اصفهان، مشارکت در ساخت و اجاره روزانه باغ و ویلا در اصفهان، رهن و اجاره آپارتمان در اصفهان، رهن و اجاره خانه ویلایی در اصفهان و غیره می شوند، می توانید به صفحه اصلی سایت مراجعه کرده و برای کسب اطلاعات بیشتر به برگه های مربوطه مراجعه فرمایید.