آشنایی با قوانین

انواع قرارداد اجاره و نکات مهم آن

از انواع قرارداد اجاره چه می دانید؟ قراردادها انواع مختلفی دارند که تفاوت های جزئی می توانند با یکدیگر داشته باشند. اما مورد ثابت و قطعی در همه آن ها این است که این نوشته بین دو یا تعداد بیشتری از افراد قول و تعهدی را ایجاد می نماید که به توسط آن طرفین مجبور به انجام یکسری از کارها می شوند.

توجه به متن اجاره نامه بسیار مهم و تعیین کننده است. عدم توجه به متن قرارداد و مفاد آن می تواند باعث به وجود آمدن دردسرهای حقوقی پیچیده و ایجاد خسارت های مالی گردد. در ادامه مقاله به موارد مهم موجود در متن قرارداد می پردازیم.

مثلا در مورد خرید و فروش اپارتمان اصقهان یا رهن و اجاره آپارتمان در اصفهان این قرارداد الزاماتی از قبیل زمان تحویل، هزینه پرداختی طرفین، موارد قانونی لازم الاجرا و مواردی از این دست را که در ادامه به آن خواهیم پرداخت خاطرنشان می کند. لذا در ادامه برای اطلاع از انواع قرارداد اجاره و نکات مهم آن با ما همراه باشید.

انواع قرارداد اجاره
انواع قرارداد اجاره

انواع قراردادها

قراردادها برای هر امری که تنظیم شوند مواردی را به طور ثابت در متن خود دارند. البته همین موارد ثابت که بعضا حقوقی هم هستند، باید مورد توجه خاص قرار گیرند. اما به طور خاص این مقاله به قراردادها در حوزه املاک می‌پردازد. و لزوم بستن‌قراردادها در نزد مشاور املاک و همچنین مشاور حقوقی را یادآوری می نماید.

در حوزه معاملات املاک با یکسری قرارداد مواجه هستیم که از جمله آن ها می توان به قرارداد خرید و فروش، قرارداد رهن و اجاره، مشارکت در ساخت، مشاوره بازاریابی و سرمایه گذاری و غیره اشاره نمود.

داخل هر کدام از این قراردادها مشخصات طرفین، مشخصات مورد معامله، مقدار ثمن معامله، اسناد طرفین، مدت زمان و غیره قابل ذکر و بسیار مهم است. در ادامه به مواردی که ذکر آن ها در قرارداد ضروری است اشاره می شود.

انواع قرارداد اجاره
انواع قرارداد اجاره

موارد ضروری برای نوشتن قرارداد

در بازار املاک برای هر کسی که می خواهد قرارداد را بنویسد داشتن اطلاعات اولیه در این مورد یک امر واجب و ضروری است. از قدیم که افراد مسن و مورد اعتماد قراردادها را می نوشتند. زمانی که اختلاف نظری پیش می آمد کدخدامنشانه آن را حل و فصل می نمودند تا زمان حال.

مطالعه این مقاله   با پنج مورد از مالیات مسکن آشنا شوید

هم اکنون نیز که قراردادها در دفاتر مشاور املاک یا حتی توسط وکلای حقوقی و دفاتر ثبت اسناد کار نوشتن قراردادها انجام می شود نیز اگر اختلافی پیش بیاید قوانین ذکر شده در متن قرارداد می تواند توسط مراجع حقوقی یا حتی نویسندگان قرارداد مورد استناد قرار گیرد.

با توجه به اهمیتی که قرارداد و موارد ثبت‌شده داخل آن می تواند داشته‌باشد پس یادگیری اصول نوشتن‌قرارداد و موارد لازم الذکر آن برای متولیان آن امر ضروری است.

یادآوری می شود که لزوم استناد به قراردادها مخصوصا در بازار املاک باعث می شود تا مشاورین املاک قبل از نوشتن هر نوع قراردادی با بررسی کامل شرایط اقدام به نوشتن یک قرارداد کامل و جامع نمایند. توصیه زیر مختص مشاورین املاک است تا موارد زیر را قبل از نوشتن قرارداد مد نظر قرار دهند؛

 • حتما از طرفین معامله شناخت کافی پیدا کرده و مدارک هویتی را طرفین را بررسی نمایید. گاهی افرادی که وارد روند قرارداد و انجام معاملات می شوند همان کسانی نیستند که ادعا می کنند. در این صورت یا باید مدارکی دال بر وکالت یا قیومیت و یا هر مدرکی که ثابت کند شخص ثالث از طرف یکی از اشخاص انجام دهنده معامله اجازه این کار را دارد ارائه نماید.
 • از اصلیت و اهلیت مدارک مورد معامله اطمینان حاصل کنید. پیش از انجام هرگونه معامله ای لطفا مدارک و اسناد ملک را به دقت بررسی کنید. اگر حتی اندکی دچار شبهه شدید با بررسی بیشتر، درخواست ارائه مدارک بیشتر از طرفین معامله و یا حتی سرکشی و حضور فیزیکی آن شبهه را برطرف نماید. در بسیاری مواقع عدم دقت مشاور در بررسی اسناد می تواند منجر به کلاه برداری یا برخورد طرفین معامله با مشکلات حقوقی شود.
 • لطفا در مورد هریک از موارد قانونی یا خاص که در قرارداد ذکر می شود، توضیحات کامل را به طرفین بدهید. حتی اگر مورد ویژه ای وجود داشته باشد در متن قرارداد راجع به آن توضیحات اضافه ای را ذکر نمایید تا بعدا جای شبهه را ایجاد نکند. حتی گاهی عدم فهم درست قوانین می تواند دردسر ساز باشد.
 • خرید و فروش یا رهن و اجاره دارای قوانین خاصی هستند. اما در موارد مشارکت در ساخت، سرمایه گذاری، پذیره نویسی و پیش فروش قوانین ویژه دیگری نیز حاکم است که توصیه می شود چنانچه با تمامی این مقررات آشنایی ندارید، از حضور و مشاوره یک وکیل یا مشاور حقوقی استفاده نمایید.
 • نکته خاص مانند شرایط فسخ قرارداد، شرایط تعلق گرفتن حقوق خاص به طرفین معامله، ضمانت های اجرایی معامله، انواع روش های پرداخت ثمن معامله و مواردی از این دست را به دقت در قرارداد ذکر کنید. و راه هرگونه اشتباه عمدی یا سهوی را در این مورد مسدود نمایید.
 • دقت شما در امر نوشتن قرارداد می تواند از پیش آمدن بسیاری مسائل در آینده جلوگیری نمایید. ولی با این وجود اگر لازم می دانید در بعضی از قراردادها از وجود یک داور مرز الطرفین استفاده نمایید.
مطالعه این مقاله   تمام اصطلاحات حقوقی مورد نیاز در معامله ملک!

انواع قرارداد اجاره
موارد ضروری برای نوشتن قرارداد

موارد لازم در انواع قرارداد اجاره

پس از صحبت از انواع قراردادها و مواردی که لازم است در تمامی آن ها به طور خاص رعایت شود، در ادامه قصد داریم موارد لازم برای ثبت در قراداد اجاره را ذکر نماییم.

اجاره نامه از جمله قراردادهایی است که بین دو نفر به جهت واگذاری ملکی در مدت معین و به بهای معینی که بعضا ماهانه پرداخت می شود صورت می گیرد. این قرارداد همچون دیگر نوشته های حقوقی دارای موارد خاصی است مانند:

 • اطلاعات کامل هویتی موجر و مستاجر
 • اطلاعات کامل ملک مورد اجاره
 • آدرس دقیق موجر و مستاجر ( در نظر داشته باشید که در این قسمت آدرس محل سکونت درج شود و از درج آدرس ملک مورد اجاره استفاده ننمایید.)
 • مدت زمان اجاره
 • تعیین مقدار مبلغ رهن و اجاره به دقت
 • تعیین زمان پرداخت مبلغ اجاره
 • دریافت چک ضمانت تخلیه ملک
 • دریافت چک ضمانت اجاره ها
 • تعیین زمان تخلیه و تحویل ملک
 • اگر مدت زمانی را برای تعمیرات در نظر گرفته‌اید در قرارداد این دوره زمانی قید شود.
 • اگر ملک از قانون سرقفلی تبعیت می کند حتما در قرارداد قید شود.
 • دریافت کد رهگیری برای انواع معاملات الزامی است و قرارداد اجاره نیز از این قاعده مستثنی نیست. از طرفی این کد باعث جلوگیری از بسیاری از کلاه برداری ها می شود.
 • مشخص کردن مبلغ شارژ، نحوه پرداخت و طرف پرداخت کننده آن
 • مشخص کردن طرف پرداخت کننده مبلغ تعمیرات جزئی و کلی
 • مواردی که مورد توافق طرفین‌نیست یا تغییراتی دارد، حتما آن ها را خط‌زده و توضیحات جدید را اضافه نمایید. مخصوصا در مواردی که اقدام به تمدید قرارداد می نمایید، رعایت این اصل مهم تر است.
 • تغییر چک ها، ودیعه ها و رسیدهای پرداخت را حتما در قرارداد ذکر نمایید.

مهمترین نکات در متن قرارداد اجاره

سمت طرفین قرارداد: مشخصات کامل موجر و مستاجر باید در قرارداد ذکر شود. این مشخصات شامل نام، نام خانوادگی و محل سکونت یا محل کار و غیره می شوند. آدرس محل کار و یا محل سکونت طرفین قرارداد از آن جهت اهمیت دارد که اگر در صورت بروز اختلافی بین موجر و مستاجر، احضاریه و یا دیگر اوراق قضایی صادر شود، به دست آن ها برسد. تا باعث نشود که یکی از آن ها از جریان دادرسی بی خبر بماند.

مطالعه این مقاله   سند رهنی چیست؟

مورد اجاره: محلی که به اجاره می رود و تمام آن که شامل خط تلفن، انباری، پارکینگ و غیره می شود.

استفاده مورد نظر از مورد اجاره: مقصودی که به جهت آن موجر و مستاجر بر سر ملکی به توافق رسیده‌اند نیز باید در متن قرارداد اجاره ذکر شود. به طور مثال منظور از استفاده مورد نظر، مسکونی یا تجاری‌بودن ملک مورد معامله است.

مدت اجاره: در بیشتر معاملات، قرارداد اجاره به صورت یکساله منعقد می شوند، اما مدت اجاره می تواند بیشتر و یا کمتر از یکسال باشد.

مال الاجاره: مال الاجاره نیز باید به صورت نقدی و همزمان با امضای قرارداد پرداخت گردد.

تضمین اجرای تخلف از قرارداد: تخلف کردن از بعضی از شروط قرارداد، می تواند برای طرف مقابل حق فسخ قرارداد را به دنبال داشته باشد. برای پیشگیری از این مورد بهتر است در هنگام بستن قرارداد برای تضمین تعهدات هر یک از طرفین، ضمانت اجرایی مانند وجه التزام تعیین گردد.

انواع قرارداد اجاره
مهمترین نکات در متن قرارداد اجاره

در نهایت توصیه مجموعه املاک داران به شما این است که، برای نوشتن قرارداد اجاره یا هرگونه معاملات دیگر املاک حتما به مشاور حقوقی مورد اعتماد مراجعه نمایید و اگر خود مشاور املاک هستید در نوشتن هر کدام از بندهای قرارداد که از نظر قانونی الزام آور هستند دقت لازم را مبذول فرمایید.

همچنین مجموعه املاک داران خدمات متعددی در زمینه خرید و فروش و رهن و اجاره ملک ارائه می دهد که شامل تهاتر ملک، خرید آپارتمان در اصفهان، سفارش خرید ملک در اصفهان، خرید زمین و خانه کلنگی در اصفهان، خرید ملک اصفهان، مشارکت در ساخت و اجاره روزانه باغ و ویلا در اصفهان، رهن و اجاره آپارتمان در اصفهان، رهن و اجاره خانه ویلایی در اصفهان و غیره می شوند.

به جهت خواندن سایر مقالات ما از قبیل سرقفلی در قانون موجر و مستاجر، اصول فسخ قرارداد اجاره ملک و انواع روش پرداخت پول در معاملات ملک به مجله املاک داران مراجعه نمایید.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
مشاهده بیشتر

تحریریه املاک داران 3

ما در تیم تولید محتوای املاک داران در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه مشاورین املاک، مسائل حقوقی و سرمایه گذاری در بازار مسکن را برای شما فراهم کنیم.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

 1. ممنون از شما طرح خردادتون رو دیدم چقدر خوب بود. امیدوارم همین طور که به فکر مستاجر ها هستید موفق و پیروز باشید به خواهرم طرحتون رو گفتم انشااله مزاحمتون می شن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا