بازار مسکن

صفر تا صد دریافت تسهیلات بافت فرسوده

مردم می‌توانند با خیال راحت خانه‌های به اصطلاح کلنگی بخرند و از تسهیلات بافت فرسوده استفاده کنند.

در این سالها به دلیل افزایش شدید قیمت ملک در ایران، مردم بیشتر ترجیح می‌دهند. که برای خرید خانه در ایران به سمت خانه‌های قدیمی و یا بافت فرسوده شهری بروند. این اتفاق هر چند به ظاهر خوب نیست. اما با توجه به تسهیلاتی که این روزها داده می‌شود. مردم می‌توانند با خیال راحت خانه‌های به اصطلاح کلنگی بخرند و از تسهیلات بازسازی این خانه ها نیز استفاده کنند. صفر تا صد دریافت تسهیلات بافت فرسوده شما را با روش دریافت این وام آشنا می کند تا اگر قصد خرید و فروش خانه کلنگی در اصفهان را داشتید، بتوانید با استفاده از این مزایا به تعمیرات خانه بپردازید.

شرایط مورد نیاز اعطای تسهیلات بافت فرسوده

ابتدا سعی می‌کنیم تا با بیان عنوان ها شرایط مورد نیاز اعطای تسهیلات بافت فرسوده را خدمتتان اعلام کنیم.

  • فرد متقاضی نباید دارای هیچ گونه چک برگشتی و یا وام تسویه نشده در بانک‌های دیگر و یا شعبه‌های مختلف بانک مورد نظر باشد.
  • فرد تا 45 روز پس از صدور معرفی نامه، زمان دارد. تا معرفی نامه را به بانک جهت دریافت وام ارائه دهد.
  • وضعیت نظام وظیفه متقاضی توسط سامانه سپاد استعلام می‌شود.
  • در صورتی که فرد شریک داشته باشد. باید قرار‌دادی تنظیم شود. به شرط کسب حداقل 20 درصد پیشرفت فیزیکی
  • با کسب رسوب حساب جاری یک ساله، امکان بازپرداخت به میزان 15 درصد کل تسهیلات پرداختی است.
  • بیش از یک واحد از قرارداد مشارکت در ساخت را می‌توان به نام خریدارانی که در بانک حساب دارند. دارای توانایی مالی جهت بازپرداخت اقساط را دارند، نمود.
  • حداکثر میزان تسهیلات قابل دریافت برابر با 80 درصد برآورد هزینه‌های تعیین شده توسط کارشناسان است.
  • بنا باید در محدوده بافت فرسوده قرار گرفته باشد.
  • همچنین تنها مالک این بناها می‌توانند برای دریافت وام اقدام نمایند.
  • افرادی که برای اولین بار است ملک در بافت فرسوده خریداری می‌نمایند. می‌توانند تسهیلات با سود 6 درصد دریافت نمایند. در غیر اینصورت تسهیلات با سود 8 درصد پرداخت خواهد شد.

 

تسهیلات بافت فرسوده
تسهیلات بافت فرسوده

آیا دولت طرحی تشویقی برای گرفتن تسهیلات در نظر گرفته است؟

بله، بخشی از این کار انجام گرفته است. مشوق‌هایی مانند کاهش نرخ سود بانکی، در حد 9 درصد و همچنین کاهش نرخ سود تسهیلات خریداران واحدهای نوسازی شده به 6 درصد نیز یکی از مشوق‌های مهم دولت است.

مطالعه این مقاله   رکود مسکن و راه های عبور از آن برای مشاورین املاک

از نیمه دوم سال گذشته در شهر تهران به سازندگان حرفه‌ای تا سقف ۲۵۰ میلیون تومان وام نوسازی پرداخت می شود. که تا پیش از این ۱۷۰ میلیون تومان بود. البته آمار نشان می‌دهد به دلیل عدم جذابیت و بازده پایین سرمایه در بافت‌ فرسوده، تسهیلات با استقبال چندانی از طرف بخش خصوصی همراه نشده است. اما باید بدانید که بازسازی باعث افزایش قیمت ملک می شود. همچنین دولت جدید علاوه بر ساخت مسکن ملی برای دهک های پایین، بازسازی را در برنامه های خود دارد.

از محل بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۳۹۸ به انبوه‌سازانی که در سطح کلانشهر تهران مبادرت به ساخت و ساز کنند، تسهیلات نوسازی به ازای هر واحد ۲۵۰ میلیون تومان به ‌صورت ۵۰ میلیون تومان با نرخ بهره ۹ درصد (قرارداد عاملیت) ۱۰۰ میلیون تومان با نرخ بهره ۱۸ درصد (بدون سپرده)  و ۱۰۰ میلیون تومان با نرخ بهره ۱۶ درصد (خرید اوراق) توسط بانک عامل (بانک مسکن) پرداخت می‌شود.

همچنین ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات نوسازی به روش خود مالکی در بافت ناکارآمد شهر تهران به متقاضییان پرداخت می‌شود. این تسهیلات به‌صورت ۵۰ میلیون تومان با نرخ بهره ۹ درصد (قرارداد عاملیت) ۳۰ میلیون تومان با نرخ بهره ۱۶درصد (خرید اوراق) و ۲۰ میلیون تومان با نرخ بهره ۱۸ درصد (بدون سپرده) اختصاص یافته است.

دیگر انبوه‌سازان در کلان شهرها، مراکز استانها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر و سایر شهرها به ترتیب ۲۳۰، ۲۲۰ و ۱۸۰ میلیون تومان برای هر واحد در حال ساخت تسهیلات دریافت می‌کنند. متقاضیان خود مالکی نیز در کلان شهر ها، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر از تسهیلات ۸۰ میلیون تومانی و در سایر شهرها ۶۰ میلیون تومانی بهره خواهند برد.

 

تسهیلات بافت فرسوده
تسهیلات بافت فرسوده

باز پرداخت تسهیلات بافت فرسوده

باز پرداخت در یک دوره ۱۰ ساله (سه سال دوره مشارکت مدنی  و هفت سال دوره فروش اقساطی) خواهد بود. که قابل انتقال در زمان فروش به اشخاص است. در این میان، شهرداری نیز تعهد دارد هزینه تخفیفاتی را که دستگاه‌های متولی برای اتصال انشعابات در نظر می‌گیرند، بپردازد. و این پرداخت در بیشتر موارد در قالب تهاتر پرداخت شده است.

مطالعه این مقاله   نقش پیامک در پیشرفت شغلی مشاوران املاک

بر اساس مشوق‌های در نظر گرفته شده واحدهای تجمیع شده که متراژ آن از ۱۰۰ تا ۳۰۰ متر باشد بیشترین مشوق‌ها در تخفیف مجوزها، انشعابات، تراکم بیشتر را دارند. مالکانی که اصلاً تمایلی به تجمیع ندارند نیز می‌توانند ملک خود را نوسازی کنند. اما حمایت‌ها و مشوق‌ها در قطعات کوچک کمتر است. بر اساس طرح تفصیلی شهر تهران، متراژ مناسب برای نوسازی در حال حاضر ۲۰۰ متر است.

دیگر مشوق‌های تسهیلات بافت فرسوده

یکی دیگر از مشوق‌های در نظر گرفته شده برای نوسازی پرداخت ودیعه به ساکنان این واحدها است. تا در مدت نوسازی توان مالی برای اجاره مکانی مناسب داشته باشند. تسهیلات ۲۰ میلیونی ودیعه مسکن به ساخت و سازهای تجمیعی شامل بیش از ۳ پلاک با اعمال یارانه‌های لازم توسط دولت و شهرداری‌ها پرداخت می‌شود.

با وجود همه این مشوق ها اما نوسازی بافت‌های فرسوده در تهران چندان با موفقت همراه نبوده است. دولت از سال‌های گذشته نوسازی سالیانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در مناطق هدف بازآفرینی شامل بافت فرسوده، حاشیه شهرها و سکونت‌گاه‌های غیررسمی را در دستور کار قرار داده است. که در عمل با توفیق کامل مواجه نشد؛ تاجایی که حتی حسن روحانی رئیس جمهور قبلی نیز بر این امر تأکید داشت و می‌گفت پیشرفت عملیات احیای بافت فرسوده بر اساس انتظار نبوده است.

 

تسهیلات بافت فرسوده
تسهیلات بافت فرسوده

وام شخصی سازی واحدهای فرسوده در تهران؛ ۱۰۰ میلیون تومان

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره سقف وام پرداختی به متقاضیان نوسازی بافت فرسوده گفت: این تسهیلات در سراسر کشور متفاوت است؛ به این صورت که در تهران، «کلانشهرها و مراکز استان‌ها» و شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر، رقم تسهیلات اعطایی، مختلف است.

به گفته عبوری، در تهران برای آن دسته از متقاضیانی که می‌خواهند این تسهیلات را دریافت کنند. و به صورت خود مالکی، اقدام به نوسازی کنند، ۵۰ میلیون تومان تسهیلات با نرخ سود ۹ درصد و ۵۰ میلیون تومان هم تسهیلات نوسازی بافت فرسوده با نرخ سود ۱۸ درصد دریافت می‌کنند. همچنین ۴۰ میلیون تومان هم تسهیلات ۴ درصد به آن دسته از متقاضیانی که خواهان دریافت وام ودیعه مسکن برای انتقال به مسکن اجاره‌ای در مدت زمان تخریب و نوسازی ملک مسکونی خود هستند، پرداخت می‌شود.

مطالعه این مقاله   مزایا و معایب خرید خانه ویلایی در اصفهان

همچنین می توانید با مراجعه به نوشتار کدام وام مسکن به من تعلق می گیرد در املاک داران، می توانید با بانک هایی که به شما برای مسکن وام می دهدند، آشنا شوید.

 
وام نوسازی بافت فرسوده برای سازندگان حرفه‌ای در تهران؛ ۳۵۰ میلیون تومان

وی ادامه داد: اگر سازنده حرفه‌ای بخواهد نوسازی واحدهای مسکونی فرسوده را انجام دهد. در تهران تا ۲۵۰ میلیون تومان به سازنده حرفه‌ای که گواهی ماده ۴ را داشته باشد. و آئین نامه مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان را رعایت کند. اعطا می‌شود. این سازنده می‌تواند تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان هم از محل اوراق تسهیلات مسکن که بانک عامل بخش مسکن پرداخت می‌کند. استفاده کند که مجموعاً تا ۳۵۰ میلیون تومان سقف این وام افزایش پیدا می‌کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه سقف تسهیلات اعطایی نوسازی بافت فرسوده در کلانشهرها و مراکز استان‌ها که به سازنده حرفه‌ای پرداخت می‌شود. ۲۳۰ میلیون تومان است. گفت: در شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر، تسهیلات نوسازی بافت فرسوده برای سازندگان حرفه‌ای، ۱۴۰ میلیون تومان تعیین شده است.

نتیجه گیری

فارق از هر چیز در مورد دریافت تسهیلات نوسازی مسکن، ابراز درخواست مشتری است. برای دریافت این وام، که می تواند پروسه‌ی درخواست وام را به عمل رساند. لذا محاسبه ی درصد سود و مقدار تسهیلات بر اساس نیاز به مقدار تعمیر محاسبه می شود. لذا برای خرید آپارتمان در اصفهان، خرید خانه در اصفهان و اجاره آپارتمان در اصفهان با کارشناسان ما در املاک داران در ارتباط باشید. در پایان مقاله دریافت وام مسکن بانک ملی را نیز مطالعه بفرمایید.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
مشاهده بیشتر

تحریریه املاک داران 3

ما در تیم تولید محتوای املاک داران در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه مشاورین املاک، مسائل حقوقی و سرمایه گذاری در بازار مسکن را برای شما فراهم کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا