معرفی محله ها

تاریخچه و ویژگی های شهر شاهین شهر اصفهان

تاریخچه و ویژگی های شهر شاهین شهر اصفهان

استان اصفهان یکی از بزرگترین استان‌های کشور، با تعداد زیادی شهر قدیمی و جدید در مرکز ایران است، کلان شهر اصفهان نه تنها به طور ذاتی از قدمت بالایی برخوردار است بلکه به دلیل وجود صنایع مختلف در آن از پتانسیل پذیرش جمعیت در تمامی ادوار برخوردار بوده است. در این مقاله به ویژگی های شهر شاهین شهر می‌پردازیم.

تاریخچه و ویژگی های شهر شاهین شهر اصفهان
تاریخچه و ویژگی های شهر شاهین شهر اصفهان

ویژگی های شهر شاهین شهر

افزایش مهاجرت‌ها، بالا رفتن تعداد کارگران غیر بومی، امکانات زیاد شهری و… باعث شده است تا شهرهای جدیدی در اطراف اصفهان پدیدار شوند. در زمان پهلوی و با ایجاد بعضی صنایع مادر در استان، شهرهای جدیدی همچون فولاد شهر و شاهین شهر شکل گرفتند.

این شهرها اگرچه در ابتدا تنها به جهت سکونت کارگران و کارمندان در نظر گرفته شدند ولی در ادوار تاریخی همانند جنگ تحمیلی، مهاجران زیادی را در خود جای دادند. این افراد بیشتر از سمت جنوب و استان خوزستان به این مناطق سرازیر شدند و عملا بعد از مدتی بافت شهری گسترده در این ناحیه پدید آمد.

این شهرهای جدید به دلیل فاصله اندک تا اصفهان و قیمت‌های پایین تر آپارتمان هایشان برای خرید و فروش خانه در اصفهان پیشنهاد می‌شوند.

تاریخچه شاهین شهر

شهرستان شاهین شهر و میمه در شمال شهر اصفهان قرار دارد. در گذشته برخوار و میمه یک شهرستان محسوب می‌شدند، اما در سال 1386، شهرستان برخوار از میمه جدا شد. اما به دلیل اشتراکات این دو قسمت با هم بهتر است تاریخچه هردو عنوان شود.

این شهرستان ها قبل از تفکیک شامل شهرهای گز، حبیب آباد، دولت آباد، دستگرد، شاهین شهر و خورزوق، همچنین میمه و وزوان بوده است. میمه پیش از حمله مغولان ولایتی از اصفهان به حساب می‌آمده است اما برخوار تاریخی فراتر از این دوران و تا قبل اسلام دارد.

مطالعه این مقاله   محله تخت فولاد ، گنجینه تاریخی در قلب اصفهان

از بین این شهرها، تنها شاهین شهر است که از شهرهای نوساز به حساب می‌آید و شاید پیدایش آن را بتوان به دوره پهلوی و سال 1352 تخمین زد. این شهر که در جاده اصفهان- تهران قرار دارد، از سمت شمال و شمال غربی به شهرستان اردستان، از جنوب به شهر اصفهان، از غرب هم به شهرستان برخوار محدود می‌شود.

روستای امیرآباد شاید اولین خواستگاه و هسته اصلی شاهین شهر باشد. اما اتباع خارجی که برای ایجاد صنایع نظامی و صنعت هلکوپترسازی به ایران آمده بودند از جمله اولین توسعه دهندگان شهری محسوب می‌شوند.

شاهین شهر در 26 کیلومتری اصفهان قرار دارد. این شهر از جمله هدف‌های مسکن مهر و طرح مسکن ملی بوده و هست. فاصله اندک آن تا شهر اصفهان، مجتمع هواپیماسازی ایران( هسا )، نیروگاه شهید منتظری و پالایشگاه پتروشیمی روزبه روز بر رونق این شهر افزوده است.

البته نمی‌توان وجود این شهر در جاده اصفهان- تهران را در رونق بیشتر آن نادیده گرفت.

اگرچه اغلب ساکنین این شهر جدید از استان‌های خوزستان، چهارمحال و بختیاری و کهکیلویه و بویر احمد به آن مهاجرت کرده‌اند، اما با اجرای طرح مسکن مهر، اصفهانی‌های زیادی نیز در آن ساکن شدند.

تاریخچه و ویژگی های شهر شاهین شهر اصفهان
تاریخچه و ویژگی های شهر شاهین شهر اصفهان

علت نامگذاری شاهین شهر

شاهین شهر در نقشه‌های ابتدایی خود به شکل پرنده شاهین دیده می‌شده است و به همین علت به نام خوانده شده است. البته در بیانی دیگر، وجود آبشخورهای پرنده شاهین در این منطقه را سبب این نامگذاری می دانند.

واما میمه که امروزه زیر مجموعه دیگری از شهرستان است به دلیل وجود تاکستان‌ها و درختان مو(انگور) در آن به این نام خوانده شده است.

صنایع موجود در شاهین شهر

یکی از موارد مهم و ویژگی های شهر شاهین شهر وجود صنایع در اطراف شهر است. در فاصله اندکی از شاهین شهر، صنایع مختلفی دیده می‌شود که از آن دسته می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شرکت هواپیماسازی ایران یا هسا یکی از بزرگترین صنایع موجود در این منطقه است. این صنعت زیر مجموعه‌ای از صنایع نظامی است و تا بحال توانسته است خدمات ارزنده‌ای را در این صنعت به کشور عزیزمان ارائه نماید.
مطالعه این مقاله   معرفی محله مهرآباد اصفهان و امکانات آن
تاریخچه و ویژگی های شهر شاهین شهر اصفهان و شرکت هوا پیمایی هسا
تاریخچه و ویژگی های شهر شاهین شهر اصفهان و شرکت هوا پیمایی هسا
  • پالایشگاه اصفهان در مجاورت شاهین شهر قرار دارد که در سال 1353، توسط دو شرکت آمریکایی و آلمانی ساخته شد و در سال‌های اخیر بارها توسعه پیدا کرده است.
تاریخچه و ویژگی های شهر شاهین شهر اصفهان و پالایشگاه نفت اصفهان
تاریخچه و ویژگی های شهر شاهین شهر اصفهان و پالایشگاه نفت اصفهان
  • شرکت سهامی پتروشیمی اصفهان در دهه دوم انقلاب و در مجاورت شاهین شهر، ساخته شد. این کارخانه در سال 1371 با هدف تولید 300 هزارتن مواد روماتیک وارد شبکه تولید کشور شد.
  • نیروگاه شهید منتظری در شمال غربی اصفهان و نزدیک به پالایشگاه قرار دارد. سال 1363 واحد یک و دو و به ترتیب در سال های 1364 و 1368، واحدهای سوم و چهارم این نیروگاه راه اندازی شدند. البته این توسعه تا سال 1378 نیز ادامه داشته است.
  • کارخانه‌های موجود در شهرک صنعتی مورچه خورت در فاصله اندکی از شاهین شهر قرار دارند. از این دست شرکت‌ها و گروه‌های صنعتی بزرگ با نام تجاری اسنوا، گروه صنعتی صندوق نسوز کاوه، شرکت روان کاران احیا سپاهان و صنایع دیگر اشاره کرد. یکی از ویژگی های شهر شاهین شهر نزدیکی به این شهر صنعتی رو به رشت است.
  • شرکت نفت سپاهان، نفت جی، شهرک صنعتی محمودآباد و… نیز از دیگر صنایع مجاور شاهین شهر هستند.

به دلیل وجود تعداد بالایی از صنایع مختلف، شاهین شهر در رتبه دوم تولیدات صنعتی پس از شهر اصفهان قرار دارد. و این خود یکی از ویژگی های شهر شاهین شهر است.

تاریخچه و ویژگی های شهر شاهین شهر اصفهان و آب و هوای
تاریخچه و ویژگی های شهر شاهین شهر اصفهان و آب و هوا

آب و هوای شاهین شهر

شاهین شهر از آب و هوایی سرد و خشک در زمستان و گرم و خشک در تابستان برخوردار است. اما این آب و هوای کویری اندکی با آلودگی هوای ناشی از صنایع مجاور موجبات ایجاد بیماری‌های تنفسی را فراهم نموده است.

مطالعه این مقاله   معرفی محله عباس آباد اصفهان

شاهین شهر امروز

همانطوریکه گفته شد، جمعیت شاهین شهر بسیار رو به افزایش است و اگر طرح مسکن حمایتی نیز کلید بخورد مطمئنا جمعیت زیادی را به سمت این شهر خواهد کشید. پس به احتمال زیاد جمعیت تا حدود 500 هزارنفر افزایش پیدا کند.

همچنین وجود دانشگاه صنعتی مالک اشتر، دانشگاه پیام نور، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه غیر انتفاعی سپهر، دانشگاه پدافند هوایی و دانشگاه علمی کاربردی، باعث شده است تا جمعیت جوان نیز به این شهر سرازیر شوند. یکی از ویژگی های شهر شاهین شهر وجود دانشگاه‌های معروف و خاص است.

به همین خاطر است که در سال‌های گذشته شاهین شهر در رتبه بالای باسوادان کشور قرار داشته است، چیزی در حدود 98% که باعث افتخار برای شهروندان این شهر است.

تا جایی افزایش مهاجران در این شهر ادامه دار است که به این شهر ایران کوچک نیز گفته می‌شود. لذا تهیه مسکن برای این افراد باید در دستور کار متولیان امر قرار بگیرد.

تاریخچه و ویژگی های شهر شاهین شهر اصفهان و شهرک صنعتی مورچه خورت
تاریخچه و ویژگی های شهر شاهین شهر اصفهان و شهرک صنعتی مورچه خورت

زمین‌های ارزان قیمت، به نسبت قیمت‌ها در شهر اصفهان، باعث روی آوردن انبوه سازان و شرکت‌های ساختمان سازی به این شهر شده است. جا دارد در این قسمت ذکر شود، ساخت خانه و همچنین پیش فروش آپارتمان در اصفهان از جمله خدماتی است که مجموعه املاک داران در سایت خود انجام می‌شود.

همچنین قدرت خرید آپارتمان نیز در این شهر به مراتب بالاتر از مرکز شهر اصفهان است. لذا توصیه تیم املاک داران، خرید ملک و یا سرمایه گذاری مسکن در این شهر است.

اگر این مقاله برای شما مفید بود خوشحال می شویم که امتیاز دهید :

امتیاز کاربران: 4.5 ( 2 رای)
مشاهده بیشتر

املاک داران 5

ما در تیم تولید محتوای املاک داران در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه مشاورین املاک، مسائل حقوقی و سرمایه گذاری در بازار مسکن را برای شما فراهم کنیم. محسن حیدری مسئول آی تی(IT) شرکت نیکو شمیم سپاهان اصفهان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا