آشنایی با قوانیناپارتمان

قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان و نحوه تقسیم آن

وقتی به سند مالکیت یک واحد مسکونی دقت می شود. قسمت های مختلفی اعم از انباری و پارکینگ و … وجود دارد که متعلق به شخص بوده و البته که متراژ دقیق آن ذکر می شود. این در حالی است که قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان برای واحدهای بزرگتر با تعداد بیشتر باید ارزیابی شود.

بنابراین چه خوب است که قسمت های اختصاصی و اشتراکی یک ساختمان را بشناسیم و این موضوع سبب می شود که قوانین استفاده از پارکینگ نیز برای شما به خوبی ارزیابی شود.

استفاده از پارکینگ آپارتمان
استفاده از پارکینگ آپارتمان

بررسی قسمت های اختصاصی و مشترک ساختمان

به طور کلی یک قسمت ساختمان مشهور به قسمت های اختصاصی است. این قسمت ها برای هر مالک در سند مشخص می شود. قسمت بندی مشهور به قسمت های اشتراکی است که در حقوق مشاعات قید شده است.

مشاعات در واقع به قسمت هایی گفته می شود که برای شخص خاصی نبوده و به همه اهالی ساختمان می توانند از آن استفاده نمایند. این قسمت ها معمولاً در سند مالکیت نوشته نمی شود. به طور کلی در یک بررسی کلی مشخص شده است که راهروها، پلکان ها، فضاهای داخل پارکینگ، یا پارکینگ های اضافه، باغچه و حیات و پشت بام در این لیست قرار گرفته است. در قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان در صورتی که یکی از افراد ساختمان موجب آزار و اذیت افراد دیگر شود قطعاً پیگیری های قانونی به دقت صورت می گیرد و این موضوع حتی برای خرید و فروش زمین و خانه کلنگی در اصفهان نیز صدق می کند.

پارکینگ آپارتمان
پارکینگ آپارتمان

حال سوال اینجاست که واقعا پارکینگ برای چه کسی است؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که قصد خرید آپارتمان دارید اما متوجه میشوید که قوانین پارکینگ برای آن قید نشده است و حال سوال اینجاست که واقعا قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان به چه صورت است؟

مطالعه این مقاله   چه زمانی باید به موتورخانه آپارتمان سرکشی کنیم؟

قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان شامل دو بخش زیر است؟

تعلق اختصاصی: در تعریف تعلق اختصاصی به زبانی ساده باید اینطور گفت که معمولاً پارکینگ بر اساس متراژ دقیق و مساحت و محل در سند قید می شود. یهمی صاحب پارکینگ همان صاحب آپارتمان است.

تعلق به صورت مشاع: در این مورد تعلق پارکینگ به هر واحد ساختمانی در وضعیت مشاع قرار می گیرد. در واقع در جلسه تفکیکی نام واحدهایی که می تواند به شکل مشاع از پارکینگ استفاده نمایند قید می شود. در این صورت فقط آپارتمان هایی می توانند از پارکینگ های مشاع استفاده کنند که وضعیت حق پارکینگ برای آنها قید شده باشد در غیر این صورت مشکل ساز خواهد بود.

نحوه تقسیم پارکینگ در آپارتمان
نحوه تقسیم پارکینگ در آپارتمان

نحوه شماره گذاری و تقسیم پارکینگ

نحوه شماره گذاری پارکینگ ها برای هر واحد می بایست به واسطه مامور و نماینده ثبت انجام شود. در واقع کار پلاک گذاری از بالاترین طبقه آپارتمان آغاز می شود و پس از آن واگذاری از پایین تری نقطه صورت خواهد گرفت.

دقت کنید که در قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان حق رفت و آمد به همه افراد داده می شود. حق رفت و آمد به این صورت است که همه افراد می توانند در محیط پارکینگ راه بروند و همه می توانند از آن استفاده عادی( بدون پارک ماشین) کنند حتی اگر حق پارکینگ هم برای آنها ذکر نشده باشد.

شخصی که صاحب پارکینگ است و در سند رسمی قید شده است و به عنوان مالک آن شناخته می شود حق ایجاد منع برای سایر افراد را ندارد و یا این حق را ندارد که کارهای عجیب مثل ریختن ضایعات در پارکینگ خود انجام دهد این موارد برای همه افراد ساختمان ارزیابی شده و بخش مهمی از قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان محسوب می شود.

پارکینگ مزاحم چیست؟
پارکینگ مزاحم چیست؟

تعریف پارکینگ مزاحم چیست؟

در قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان بخشی نیز مربوط به پارکینگ مزاحم است که شاید بهتر باشد بیشتر از آن بدانیم. در صورتی که در یک ساختمان فضای پارکینگ به شکلی باشد که را عبور برای سایر پارکینگ ها آسان باشد، شهرداری می توان از پارکینگ مزاحم برای پارک کردن دو ماشین پشت هم استفاده نماید و هیچ مشکلی در این راستا دیده نمی شود.

اما نکته ای که سبب می شود تا به این محوطه پارکینگ مزاحم گفته شود این است که مثلاً هر زمان که یکی از مالکان بخواهد ماشین خود را حرکت دهد، مالک پارکینگ مزاحم نیز باید خودروی خود را جابجا نماید. البته که معمولاً تعرفه این پارکینگ ها از پارکینگ های اختصاصی کمتر است.

مطالعه این مقاله   راهنمای خرید و فروش آپارتمان در اصفهان

در خصوص تقسیم پارکینگ مزاحم یک سری شرایط دیگر نیز مطرح است که جا دارد در مورد آن صحبت کنیم. به طور کلی تقسیمی که برای پارکینگ مزاحم در نظر گرفته می شود با توافق همه اعضای ساختمان صورت می گیرد در غیر این صورت شهرداری و اداره ثبت به واسطه اولین و آخرین قراردادی که بین خریدارها وجود دارد می تواند قوانین پارکینگ را تقسیم کند که در بیشتر مواقع این پارکینگ به کسی تعلق می گیرد که شامل آخرین قرارداد است.

استفاده از پارکینگ شخص دیگر بدون اجازه
استفاده از پارکینگ شخص دیگر بدون اجازه

در استفاده از پارکینگ شخص دیگر بدون اجازه چه قوانینی در نظر گرفته می شود؟

در صورتی که شخصی در ساختمان خود زندگی نکند و پارکینگ وی خالی باشد اما او پس از بازگشت متوجه شود که شخص دیگری از اهالی همان ساختمان از پارکینگ وی بدون اجازه استفاده کرده است می بایست اجازه مدت زمان مورد نظر را به مالک بپردازد. یعنی مالک می تواند اجاره مورد نظر را درخواست نماید و هیچ مشکلی در این راستا وجود نخواهد داشت.

به طور کلی در مشاوره حقوقی املاک بسیار مهم است که از اصول و قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان به درستی یاد شود تا فروشنده و خریدار بدانند که چطور باید مسائل مربوطه را حل و فصل نمایند.

حال شرایطی ایجاد می شود که مالک اجازه استفاده از پارکینگ خود را به شخص دیگر و یا به مدیر ساختمان اعلام می کند. در این صورت مالک اصلی پارکینگ نمی تواند ادعایی برای اخذ اجاره داشته باشد. در کل استفاده از پارکینگ دیگر بدون اجازه مالک بر اساس قانون خلاف محسوب می شود و مالک می تواند شکایتی نیز تنظیم کند تا اجاره مدت تصرف را دریافت نماید.

این مقدار اجاره از سوی کارشناسان دادگستری تعیین می شود. حال اگر شخص مزاحم ماشین خود را برندارد برای او مجازات نقدی تا حبس نیز در نظر گرفته می شود و گاه خسارت وارده به مالک نیز در نظر گرفته می شود.

تعهدات فروشنده در قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان

فروشنده می بایست به تعهدات خود در خصوص واگذاری پارکینگ عمل نماید. یعنی اگر یک واحد آپارتمان خریداری کنید که در سند آن قید شده باشد که منزل به همراه پارکینگ به شما تعلق می گیرد در این راستا زمانی که واحد تحویل داده شده فروشنده خانه را بدون پارکینگ به شما تحویل دهد شما می توانید برای گرفتن حق خود اقدام نمایید.

در این زمینه نیاز است که به دادگاه بروید و دادخواست الزام به انجام تعهد را تنظیم کنید. طبق این درخواست دادگاه فروشنده را مجبور می کند که آنچه در سند قید کرده است انجام دهد و در نهایت به خریدار پارکینگ ارائه دهد.

مطالعه این مقاله   شرایط انتقال سند مسکن مهر چیست؟

حال سوال اینجاست که اگر پارکینگی وجود نداشته باشد دادگاه شخص را مجبور می کند تا مبلغ مربوط به پارکینگ را به خریدار پرداخت نماید همه این موارد بخشی از قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان محسوب می شوند. زمانی که وضعیت مشارکت در ساخت مدنظر است می بایست از جدیدترین قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان استفاده کرد.

تعهدات فروشنده در استفاده از پارکینگ
تعهدات فروشنده در استفاده از پارکینگ

سوالات رایج در مورد قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان

آیا قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان شامل موتور سیکلت نیز می شود؟

فرض کنید که شما مالک هستید اما پارکینگ ندارید ولی یک موتور سیکلت کوچک دارید. قصد شما این است که موتور خود را در پارکینگ بگذارید. در صورتی می توانید این کار را انجام دهید که همه مالکین رضایت داشته باشند در غیر این صورت در قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان نمی توانید از پارکینگ استفاده کنید و حتی ریموت کنترل درب نیز به شما داده نمی شود.

آیا در قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان چیزی به عنوان اجاره پارکینگ از ساختمان دیگر وجود دارد؟

در صورتی که فردی بخواهد پارکینگی را اجاره نماید و پارکینگ برای اهالی همان ساختمان باشد، معمولاً در قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان مشکلی دیده نمی شود اما اگر اهالی ساختمان دیگری باشید و قصد اجازه پارکینگ یک ساختمان دیگر را داشته باشید معمولاً کار کمی سخت است و باید رضایت همه اهالی در نظر گرفته شود اما در قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان اجازه کوتاه مدت یا موقت وجود خواهد داشت و مشکلی در این راستا دیده نمی شود.

آیا در قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان هر شخص فقط شرایط استفاده از یک ماشین را دارد؟

خیر! شما به عنوان صاحب ملک و صاحب پارکینگ به اندازه پارکینگی که دارید می توانید اقدام به پارک چندین ماشین داشته باشید.  قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان برای خرید و فروش خانه و ویلا در اصفهان به دقت رعایت می شود

پارکینگ آپارتمان و نحوه استفاده از آن
پارکینگ آپارتمان و نحوه استفاده از آن

کلام آخر

جدیدترین قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان کمی سختگیرانه تر از قبل دنبال شده است و شرایط به صورتی است که شخص می تواند ادعای خود مبنی بر صاحب پارکینگ بودن را به صورت کاملاً دقیق و اصولی دنبال نماید. دقت کنید که به طور کلی در قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان یک نکته بسیار مهم این است که مستاجران نیز باید قوانین را رعایت کنند و پارکینگ شامل حال مستاجری می شود که ملک خود در قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان ثبت شده است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا