مشاورین املاک

تاریخچه صنعت املاک و مستغلات و مشاوره املاک

غارنشینی آغاز یکجا نشینی و خانه دار شدن انسان های اولیه، شاید شروع تاریخ املاک و مستغلات باشد. حفظ حریم خصوصی از همان ابتدای بشریت وجود داشته است و همین باعث ایجاد مرز بین خانه ها یا زمین های کشاورزی نیز شده است. از زمانی که مبادلات به صورت پایاپای شروع به انجام می گیرد تا امروزه که دنیای دیجیتال انواع ارزها را به مردم معرفی کرده است، داد و ستد هر نوع کالایی دارای قوانین خاص بوده است. پیروی از این قوانین انسان ها را بر آن داشت تا شغل واسطه گری را در هر نوع معامله ای به عنوان حلال مشکلات و مجری قوانین بپذیرند. اگر در کنار صنعت ساختمان، تاریخچه صنعت املاک و مستغلات و مشاوره املاک برایتان قابل توجه است، شما را به خواندن ادامه این مقاله دعوت می نماییم.

چرا صنعت مشاوره املاک به وجود آمد

تاریخچه صنعت املاک و مستغلات و مشاوره املاک

در کنار تمام صنایع مورد لزوم در یک جامعه که هرکدام به نحوی چاره ای را برای مشکلات انسان ها اندیشیده اند، صنعت مشاوره ملاک نیز به نوبه خود برای بهبود انجام معاملات و گره گشایی از مسایل پیرامون آن ایجاد شده است. ساختمان و تمامی صنایع وابسته به آن بخش اعظمی از صنعت هر کشوری را به وجود آورده و درصد زیادی از تولید ناخالص ملی را به خود اختصاص می دهند. ذکر اهمیت این موضوع می تواند به پررنگ تر شدن نقش مشاورن املاک در زندگی روزمره و همچنین صنعتی شدن آن کمک بسزایی نماید.

اگر چه سرمایه گذاری و کسب درآمد از آنچه پس انداز می کنیم نمی تواند موضوع جدید و به روزی باشد اما، در دهه های اخیر سرمایه گذاری و نوع و نحوه اجرای آن توجه زیادی را به خود جلب نموده است. لازم به ذکر است که در مقالات و در سایت املاک داران راجع به انواع بازارهای سرمایه گذاری و مقایسه آن ها سخن بسیار گفته شده است. اما چون از دیر باز بازار ملک و مسکن بسیار مورد توجه جهانیان مخصوصا مردم عزیز کشورمان قرار گرفته است در این نوشتار سعی داریم به تاریخچه صنعت املاک و مستغلات و مشاوره املاک پرداخته و کمی بیشتر با این حرفه آشنا شویم.

مطالعه این مقاله   برای حفظ مشاور املاک خود در آژانس چه برنامه‌ای دارید؟

علاقه شدید مردم به خانه دار شدن از دیر باز که حتما محدود به نقطه جغرافیایی خاصی از جهان نمی شود به اضافه هدف سرمایه گذاری و کسب سود هر دو به نوبه خود می توانند بازار ملک و مستغلات را رونق دهند. اما در این میان آنچه از همه مهم تر است نقش واسطه گری مشاورین املاک است. صاحبان این حرفه با علم و تجربه خود در این زمینه می توانند طرفین اطلاعاتی را عرضه کنند که بدان وسیله به حتم با ریسک بسیار کمتری بتوانند به بهترین نحو معاملات خود را انجام دهند. همین الزام واسطه گری در معاملات خود می تواند پدید آورنده صنعتی بسیار کارآمد در کنار صنعت ساختمان باشد که به نوعی وابستگی بسیار زیاد این دو را نیز نشان می دهد.

تاریخچه مشاوره املاک از دیرباز تا …

تاریخچه صنعت املاک و مستغلات و مشاوره املاک
تاریخچه صنعت املاک و مستغلات و مشاوره املاک

شاید نتوان برای شروع حرفه مشاورین املاک از نظر تاریخی شروعی را تصور کرد. زیرا حتما از زمان شروع مبادلات تجاری، خرید و فروش ملک و مسکن نیز شروع شده است. از سال های قرون وسطی که مَلاک بودن(صاحب ملک بودن) نمودی از ثروت و قدرت بوده، بازار ملک و مسکن نیز از رواج و رونق خاصی برخوردار شده و مطمئنا برای بهتر انجام شدن این معاملات واسطه ها یا مشاورین املاک امروزی شکل گرفته اند. اما به لحاظ اینکه همیشه در هر کاری یک شروع کننده اولیه به صورت رسمی وجود دارد، می توان شروع این صنعت را از سال 1900 میلادی در آمریکا در نظر گرفت. اگرچه در ابتدای امر شهرها و روستاها بسیار کوچک تر و کم جمعیت تر بودند و هرکس برای خرید و فروش خانه می توانست به راحتی مشتری یا خانه مورد نظر خود را بیابد. همچنین با استفاده از پلاکاردهایی که در جلوی خانه نصب می کردند به راحتی می توانستند طرف مقابل معاملات خود را بیابند، اما این موضوع همچنین افزایش جمعیت، نتوانست جلوی پیشرفت صنعت مشاوره املاک را بگیرد. در سال 1908 میلادی، انجمن ملی مبادلات املاک و مستغلات شکل گرفت و می توان” گری کلر” را نیز به عنوان موسس بزرگ ترین دفتر مشاور املاک جهان شناخت.

مطالعه این مقاله   پادکست چیست؟ آیا برای برندسازی شخصی مشاور املاک کاربرد دارد؟

چگونه بازار مسکن و املاک ایجاد شد

بازار زمانی ایجاد می شود که افراد جامعه چیزی برای خرید و فروش داشته باشند و برای ایجاد یک بازار ثابت، این خرید و فروش می بایست ادامه دار باشد. همین دلایل کافیست تا بتوانیم بگوییم، با افزایش جمعیت، میل به خرید و فروش ملک و سرمایه گذاری در این حوزه، همچنین رشد صنایع بعد از شروع انقلاب صنعتی در فرانسه، بازار املاک و مستغلات شکل گرفت. بازار املاک و مسکن اگرچه می تواند مکمل بازار و صنعت ساختمان باشد اما، در قرن گذشته تا به حال آنچنان پیشرفتی داشته است که می تواند در آن به تنهایی عرض اندام کرده و نه فقط یک بازار که به یک صنعت نوین تبدیل شود. لزوم ثبت املاک بعد از افزایش تعداد معاملات ملکی، زمانی از طرف دولت به عنوان قانون درآمد که، دولت ها احساس کردند باید از مالکیت افراد و تعدد این معاملات به جهت اخذ مالیات آگاه شوند و به این ترتیب نقش مشاوران املاک در ثبت و ضبط معاملات پررنگ تر شد.
شاید بتوان اشتیاق بانک ها و موسسات بیمه گذار را در جهت افزایش سرمایه گذاری در حوزه مسکن و ملک یکی دیگر از دلایل پدیدار شدن بازار و صنعت مشاوره املاک دانست.

تاریخچه مشاورین املاک در ایران

در ایران از هزاران سال پیش سرمایه گذاری در املاک را به عنوان یک روش بسیار مطمئن و بدون ریسک می شناخته اند و همیشه پدران، فرزندان خود را به سرمایه گذاری در این حوزه تشویق می نموده اند. به همین دلیل از دیر باز ایجاد سند های دست نویس برای املاک مورد معامله در ایران وجود داشته است. اولین عقود و دست نوشته ها به زمان هخامنشیان باز می گردد که در آن زمان کشاورزی رونق بسیار داشت و افراد می توانستند مالک زمین های خود باشند و تمام زمین ها در مالکیت دولتی نبود. بعد از اسلام و با توجه به آیه 281 از سوره بقره که به طور مستقیم به نوشتن قرارداد بین طرفین معامله اشاره دارد:
” ای کسانی که ایمان آورده اید، هنگامی که قصد معامله نسیه ای دارید تا زمان معینی، پس بنویسید آنرا و نویسنده درستکاری معامله میان شما را بنویسد و مدیون امضا کند”
نوشتن معاملات توسط بزرگان دینی مرسوم شد و به دلیل اطمینانی که مردم به این افراد داشتند، امضا و مهر آن ها در هر قباله ای نشان دهنده اعتبار آن بود.
اما همان طور که در سراسر جهان یک اتفاق بزرگ افتاده بود و آن افزایش یب رویه جمعیت بودف دیگر افراد نمی توانستند به سادگی یکدیگر را برای انجام معامله ای یافته و بدون وجود واسطه این کار را به انجام برسانند. درنتیجه شروع کار مشاورین املاک در ایران نیز از همین زمان آغاز شد. اگرچه تاریخ سال 1302 را به عنوان شروع ثبت معاملات قانونی می داند، اما پیش از آن نیز در دورن مشروطه(سال1290) قانونی تحت عنوان قانون ثبت اسناد و دفتر رلکد کل در حوزه های محاکم ابتدایی وزارت عدلیه تاسیس شد. در واقع هیچکدام از قوانین بالا لازم الاجر نبودند تا در سال 1310 شمسی قانون ثبت اجباری یا عمومی تصویب شد.
قوانین ثبت املاک و مستغلات هرچند که الزام آور باشد اما بدون دخالت مشاورین املاک نمی تواند به نتیجه برسد زیرا مرجع مناسبی برای انجام معاملات و ثبت و ضبط آن موجود نخواهد بود. مقاله جامع هزار توی بازار املاک و مستغلات، یادداشت ویژه مجله املاک داران را حتما مطالعه بفرمایید.

مطالعه این مقاله   با روش های جدید بازاریابی برای مشاوران املاک آشنا شوید

جمع بندی

اهمیت حرفه مشاور املاک بر هیچ کس پوشیده نیست ومی توان گفت که از ابتدای تاریخ بشریت و پدیدار شدن داد و ستد ها و بازارها ایجاد شده است و نمی توان تاریخ دقیقی را برای آن متصور شد. اما به جهت آشنایی بیشتر می توان سال 1351 را برای آغاز به کار اولین مشاور املاک ایرانی به نام رابینسون، و سال 1900 را تاسیس اولین مشاور املاک در ایالات متحده آمریکا دانست. اگرچه بعد از این اولین ها صنعت املاک و مستغلات فراز و فرودهای زیادی را به خود دیده است، و در دوره های متمادی تغییرات بسیاری داشته است، اما نقش مشاورن املاک همیشه پررنگ تر و بیشتر از قبل نمود پیدا کرده است.

مشاهده بیشتر

تحریریه املاک داران 3

ما در تیم تولید محتوای املاک داران در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه مشاورین املاک، مسائل حقوقی و سرمایه گذاری در بازار مسکن را برای شما فراهم کنیم.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا