مشاورین املاک

تبدیل رهن و اجاره را چطور محاسبه کنیم؟

از جمله سوالاتی که افراد در زمان بررسی خانه به فکرشان می‌ رسد، شیوه تبدیل رهن و اجاره است. به عنوان مثال با آگاهی از قیمت یک خانه چگونه می‌ توان ارزیابی کرد قیمت رهن کامل آن نیز چقدر است یا چطور می‌ توان اجاره‌ خانه با قیمت مقرون به صرفه به روش رهن و اجاره را محاسبه کرد. در این مقاله قصد داریم مطالبی را درمورد تبدیل رهن و اجاره خدمت شما عزیزان ارائه دهیم. امیدواریم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

تبدیل رهن و اجاره

توجه کنید که ممکن است این قیمت ها ناحیه به ناحیه و یا شهر به شهر با هم متفاوت باشند. به عنوان مثال ممکن است در محله‌ و مناطق خوب، قیمت تبدیل رهن و اجاره در عوض هر یک میلیون، ۴۵ هزار تومان باشد و همین طور قیمت و نرخ محاسبه رهن و اجاره به نرخ سود بانکی نیز بستگی دارد.

این طور که اگر نرخ سود بانکی افزایش پیدا کند صاحب خانه با توجه به سود دریافتی‌ اش که از خواباندن پول رهن در بانک بیشتر می‌ شود، می‌ تواند دستش را برای قیمت تبدیل رهن و اجاره بالاتر بگیرد.

ولی در نظر داشته باشید بعضی اوقات ممکن است هر چقدر هم که بر روی قیمت چانه بزنید مبلغ انتخابی صاحب خانه به اندازه‌ عرف بازار کم نشود. با این وجود پایتان را در یک کفش نکنید که باید اجاره یا رهن را حتما تا عرف بازار کاهش دهید. بعضی مواقع شرایط شما یا خانه به طوری است که پرداخت مبلغ بیشتر به چیزی که تحویل می‌ گیرید بیشتر ارزش دارد.

همیشه به جز قیمت‌ های معمول بازار، شرایط خود و صاحب خانه را نیز در نظر بگیرید. یکی از مهم ترین فاکتورها در انتخاب خانه ‌اجاره‌ ای میزان بودجه در نظر گرفته می باشد. در اکثر مواقع مبلغ رهن و اجاره، قابل تبدیل است که می‌ تواند به اجاره یا رهن، کم یا اضافه شود.

مطالعه این مقاله   اصطلاحات ساخت و ساز که هر مشاور املاک و سازنده‌ای باید بداند!
برآورد کردن مبلغ رهن و اجاره و تغییر قیمت آنها
برآورد کردن مبلغ رهن و اجاره و تغییر قیمت آنها

از قواعد تبدیل رهن به اجاره چه می دانید؟

رهن کامل یک خانه طبق عرف فعلی در بازار مسکن، با توجه به مدت زمانی که از ساخت آن می‌ گذرد بین یک چهارم تا یک ششم نرخ فروش خانه محاسبه می شود. اگر که خانه‌ قدیمی تر باشد یک ششم و هر چه که خانه نوسازتر باشد این ضریب به یک ششم نزدیک تر می شود.

به عنوان مثال فرض کنید که می خواهید یک خانه ۲۰۰ متری را خریداری کنید و آن خانه در یک محله نوساز بنا شده باشد، همین طور قیمت آن خانه مثلاً متری ۵ میلیون است که برای بدست آوردن آن تنها کافیست متراژ خانه را در قیمت آن ضرب کرده و سپس عدد به دست آمده را تقسیم بر ۴ کنید و در نهایت می توانید تخمین کامل رهن و اجاره را به دست بیاورید.

تبدیل اجاره را چطور محاسبه کنیم؟
تبدیل اجاره را چطور محاسبه کنیم؟

تبدیل رهن چگونه انجام میشود؟

بازار این روز‌های رهن و اجاره خانه حسابی داغ شده است. اگر شما جزو آن افرادی هستید که در جستجوی خانه اجاره ای جدید و جابجایی می باشید و بارها بدون شک تبدیل رهن به اجاره خانه ها را محاسبه و مقایسه کرده اید، تا اینکه ببینید قیمت کدام خانه بهتر است یا اینکه رهن و اجاره کدام خانه با بودجه و دارایی شما جور می شود، شما را گیج کرده است. از جانب دیگر بسیاری از مالکان در هنگام اجاره دادن منزل خود، شرایط مستاجر را در نظر گرفته و با پایین یا بالا بردن رهن و اجاره و یا کم کردن اجاره و بالا بردن رهن خانه و یا برعکس آن را برای مستاجرها مهیا می کنند.

حالا شما چه در جایگاه مستاجر و یا مالک باشید باید شیوه تبدیل رهن به اجاره را بدانید تا بتوانید به سادگی این کار را انجام دهید. اما اصلا جای نگرانی نیست، زیرا شیوه محاسبه خیلی راحت تر از آن چیزی می باشد که تصور می کنید.

مطالعه این مقاله   کدام وام مسکن به من تعلق می گیرد؟

"در

ما در چه زمانی به تبدیل رهن و اجاره نیاز پیدا می‌ کنیم؟

بعضی مواقع مقدار سرمایه ای که یک فرد یا یک خانواده برای رهن و اجاره یک خانه در نظر گرفته‌ اند، با مبلغ پیشنهادی صاحب خانه جور نیست و ممکن است پول رهن کمتر از مبلغ مورد نظر مالک باشد. در اکثر این موارد، با رضایت صاحب خانه مبلغ قابل تبدیل است. یعنی با اضافه کردن قیمت اجاره و همین طور کم کردن قیمت رهن و بالعکس معامله صورت می گیرد.

گاهی مالکی، خانه خود را به‌ صورت رهن کامل برای اجاره گذاشته ولی مستاجری که خانه را پسندیده در جستجوی خانه ای برای رهن و اجاره است که پیشنهاد او، مورد رضایت مالک قرار می‌ گیرد.  اینجا اهمیت فرمول تبدیل رهن به اجاره خانه مشخص می‌ شود.

قوانین و عرف تبدیل رهن به اجاره

به این نکته توجه کنید که قانون ویژه ای برای تبدیل رهن به اجاره وجود ندارد از همین رو نمی‌ توان فرمول شرعی عرضه کرد. از طریق عرف در راستای تبدیل رهن و اجاره عمل می‌ شود. به این منظور که هر ۳۰ هزار تومان اجاره را یک میلیون تومان در نظر می‌ گیرند.

نکات مهم در رابطه با تبدیل رهن و اجاره

 

  • فرمول ها و مبنایی که در این مطلب به آن ها پرداختیم ، عرف کلی بازار هستند. اما باید بدانید که این مبنا در هر شهر و در هر منطقه متفاوت است. به طور مثال این امکان وجود دارد که در مناطق بهتر شهر به جای هر میلیون 30 هزار تومان ، هر میلیون 35 هزار تومان در نرخ تبدیل رهن و اجاره استفاده شود.
  • سود بانکی معیاری برای تعیین نرخ محاسبه رهن و اجاره است. اگر نرخ سود بانکی افزایش داشته باشد ، مالک می تواند نرخ تبدیل رهن و اجاره را نیز افزایش دهد. زیرا سود دریافتی از خواباندن پول رهن در بانک بیشتر می شود.
  • گاهی مستاجر با چانه زدن هم نمی تواند نرخ رهن و اجاره را کم کند و به عرف بازار برساند. در این شرایط باید شرایط خانه و خود را بسنجد. شاید پرداخت مبلغ بیشتر به دلایلی نسبت به خانه ای که اجاره می کند ، می ارزد.
مطالعه این مقاله   8 راهکار طلایی برای کسب درآمد حاصل از اجاره
قوانین و عرف تغییر مبلغ اجاره و رهن
قوانین و عرف تغییر مبلغ اجاره و رهن

امیدواریم با خواندن مقاله بالا اطلاعات مفیدی را کسب کرده باشید. اگر نظر یا پیشنهادی در رابطه با تبدیل رهن به اجاره و محاسبه آن دارید، می ‌توانید در بخش نظرات بنویسید. همچنین با راهنمایی کارشناسان مجموعه املاک داران می ‌توانید ضمن خرید و فروش خانه و ویلا در اصفهان، در اجاره مسکن نیز استفاده نمایید.

اما شما از چه روش هایی برای محاسبه رهن و اجاره  ملک خود استفاده می کنید؟ خوشحال می شویم این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. همچنین نظرات و تجربیات خود را در این زمینه با ما و دیگر خوانندگان در میان بگذارید.

سوالات متداول در مورد نحوه محاسبه  تبدیل رهن و اجاره

تا به اینجای مطلب تلاش کردیم که تمام جزئیات مورد نیاز درباره تبدیل رهن و اجاره و محاسبه ی آن را به طور مفصل برای شما بیان کنیم. در ادامه نیز به چندین سؤال رایج در این باره پاسخ خواهیم داد.

رهن به اجاره چطور محاسبه می‌ شود؟

نرخ تبدیل رهن و اجاره بر اساس عرف کنونی به صورتی است که هر ۵ میلیون تومان برابر با ۱۵۰ هزار تومان اجاره است.

معیارهای تعیین کننده قیمت مبلغ اجاره چیست؟

از مهم ترین این معیارها می توان به عرف منطقه مورد نظر، کاربری خانه، طول عمر ساختمان، متراژ ملک و امکانات آن اشاره کرد.

اگر قصد خرید و فروش آپارتمان در اصفهان را داشتید می توانید از خدمات مجموعه املاک داران در این حوزه بهره مند شوید. از جمله دیگر خدمات این مجموعه می توان به تهاتر، مشارکت در ساخت، مشاوره حقوقی املاک، خرید و فروش زمین و خانه کلنگی در اصفهان و غیره اشاره کرد.

امتیاز کاربران: 4.7 ( 1 رای)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا