آشنایی با قوانین

استعلام سند ملک با کد ملی یا پلاک ثبتی

استعلام سند ملک یکی از مهمترین اقداماتی است که قبل از خرید و فروش یک ملک بایستی آن را انجام داد. خرید و فروش ملک یکی از کسب و کارهایی است که از گذشته های دور رواج داشته. امروزه نیز به شیوه های گوناگون این کسب و کار انجام می شود. امروزه با سرو سامان دادن به بازار ملک، تا حدود زیادی بسیاری از فعالین حوزه ملک تحت نظارت اتحادیه ها و نهادهای قانونی فعالیت می کنند.

اما با این حال تعدادی از فعالین این حوزه به قوانین و مقررات اتحادیه ها و نهادهای قانونی معتقد نیستند، به صورت مجزا فعالیت می کنند. همین موضوع باعث می‌شود که در برخی از موارد، معاملات ملکی با مشکلات قانونی و پیچیده حقوقی مواجه شود. در پی این موضوع فرد خریدار یا فروشنده متحمل ضرر شود. به طور کلی برای خرید و فروش یک ملک موارد متعددی هستند که بایستی مورد توجه قرار گیرند. یکی از مهم ترین آن ها، استعلام سند ملکی است.

استعلام سند ملک
استعلام سند ملک

استعلام سند ملکی چیست؟ و اهمیت انجام این کار چه می باشد؟

استعلام سند ملکی یکی از پیش زمینه های معاملات قانونی انواع ملک به شمار می رود. اگر امروزه به راهروهای دادگاه های سراسر کشور گذری داشته‌باشم با خیل عظیمی از افراد مواجه می‌شویم که بر سر مالکیت یک ملک اختلاف دارند. به همین دلیل به مراکز حل اختلاف پناه آورده‌اند. در واقع یکی از دلایل اصلی اختلاف این افراد، عدم استعلام سند ملک و دیگر استعلام های قانونی قبل از خرید و فروش است.

برای مثال ممکن است فردی که اقدام به فروش ملک می کند صاحب واقعی ملک نباشد. یا اینکه ملک او دارای مشکلات حقوقی از جمله رهن بانک، انحصار وراثت و غیره باشد. در نتیجه با کمک استعلام ملکی سند می توان از حقانیت مالکیت فرد، و فاقد مشکل بودن ملک او اطمینان حاصل کرد. برای استعلام سند یک ملک نیاز به اقدام پیچیده و خاصی نیست و می توان از طریق کد ملی یا پلاک ثبتی نسبت به این کار اقدام نمود.

استعلام سند ملکی از طریق داده‌های موجود در دیتابیس های سازمان ثبت اسناد و املاک کشور امکان پذیر است. سازمان ثبت اسناد و املاک کشور یکی از سازمان های قدیمی می باشد که از مهمترین وظایف آن ثبت سند و مالکیت اشخاص حقیقی و حقوقی جامعه است. به همین دلیل نقش بسزایی در مناسبت های اقتصادی و اجتماعی، و همچنین استقرار و تثبیت مالکیت افراد ایفا می کند.

خوشبختانه این سازمان توانسته داده های خود را با تکنولوژی های بروز نیز تطبیق دهد. به همین دلیل با کمک این سامانه می توان نسبت به استعلام سند ملک مورد نظر اقدام نمود و با اطمینان خاطر خرید و فروش خانه در اصفهان و دیگر نقاط کشور را انجام داد. در ادامه این متن ما روش های استعلام سند ملک با کد ملی یا پلاک ثبتی را به شما عزیزان آموزش می دهیم.

مطالعه این مقاله   تعریف جامع انواع سند ملکی

 

استعلام سند ملک
استعلام سند ملکی چیست؟

استعلام سند ملکی با استفاده از کد ملی

سند ملکی را از طریق کد ملی فقط برای صاحب ملک می توان استعلام کرد. با استفاده از این سامانه نمی‌توان نسبت به بررسی مالکیت افراد دیگر اقدام نمود. زیرا برای حفظ حریم شخصی و اطلاعات ملکی افراد در این سامانه تدابیری اندیشیده‌شده است. به همین دلیل از این بابت نگرانی برای افراد وجود نخواهد داشت.

برای این کار کافی است مرورگر خود را باز کنید و در داخل کادر جستجوی آن عبارت سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را جستجو کنید. یا اینکه مستقیما به آدرس ssaa.ir یا همان سایت این سازمان مراجعه نمایید. پس از اینکه وارد سایت این سازمان شدیم می توان از منو کشویی بالای سایت، منوی میز خدمات الکترونیک را باز کرد.

در این قسمت چندین زیر منو وجود دارد. برای استعلام سند ملک با استفاده از کد ملی می بایست بر روی قسمت پیگیری استعلام الکترونیک ملک کلیک نمود. پس از این کار صفحه ای مطابق با تصویر زیر برای شما باز خواهد شد.

استعلام سند ملکی با استفاده از کد ملی در این قسمت با وارد کردن اطلاعات خواسته‌شده به مرحله پایانی خود می رسد. در این قسمت دو کادر وجود دارد که شما بایستی آنها را پر نمایید. در کادر اول که در قسمت راست آن عبارت شناسه یکتای استعلام (18 رقمی) نوشته‌شده است. شما بایستی کد ملی یا همان شناسه ملی سند خود را وارد نمایید.

این شناسه 18 رقمی در روی برگه سند مالکیت که از سوی اداره ثبت اسناد صادر شده‌است، وجود دارد. همچنین با نام شناسه دفتر املاک نیز شناخته می شود. این شناسه در بالا و سمت چپ سند قرار دارد. پس از وارد کردن شناسه یا کد ملی می بایست کادر دوم را تکمیل کرد. در این کادر یک سوال امنیتی ساده که حاصل جمع دو عدد است از شما پرسیده می‌شود که برای امنیت سایت و اطلاعات افراد طراحی شده‌است.

در نهایت با تکمیل کادر اول و دوم کافیست بر روی دکمه ارسال کلیک شود. سپس استعلام در مدت چند ثانیه انجام و اطلاعات درخواستی شما به نمایش گذاشته‌شود.

استعلام سند ملکی با استفاده از پلاک ثبتی

استعلام سند ملکی به روش های دیگری نیز امکان پذیر است که یکی از کوتاه ترین و بهترین آنها با کمک پلاک ثبتی می باشد. پلاک ثبتی یکی از شناسه هایی است که از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک برای ملک های مختلف صادر می شود و به مانند کد ملی افراد یکتا می باشد و هر کد یا شناسه برای یک فرد می باشد و به همین دلیل به راحتی می توان از طریق آن استعلام های لازم را گرفت.

مطالعه این مقاله   نکات حقوقی مهم برای خرید ملک

در واقع پلاک ثبتی شماره ای است که از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک برای کلیه اراضی کشور صادر می شود. این شماره معمولا ترکیبی از چند کد است که در صورت داشتن اطلاعات کافی می توان از روی پلاک ثبتی موقعیت دقیق یک ملک را مشخص کرد. به همین دلیل این کد برای سامانه ها کاملا تعریف شده‌است و برای گرفتن‌استعلام ها به وسیله این کد نیاز به زمان زیادی نیست.

این کد معمولا به صورت های مختلفی در سندهای مالکیت درج می شود و به طور کلی از دو قسمت اصلی و فرعی تشکیل می شود. این دو قسمت به وسیله یک ممیز از هم جدا می شوند.گاهی در کنار این کد با  کلماتی مثل «مفروز» و «مجزی شده» مواجه می‌شویم که این کلمات به معنای جدا شده از بخش اصلی و یا جزء جزء شده از بخش اصلی معنی می دهند. در ادامه با نحوه استعلام سند ملک با استفاده از پلاک ثبتی آن بیشتر آشنا می شویم.

استعلام سند ملک
با استفاده از پلاک ثبتی استعلام سند ملکی را بگیرید

استعلام سند ملکی با استفاده از پلاک ثبتی

استعلام سند ملکی به روش های دیگری نیز امکان پذیر است که یکی از کوتاه ترین و بهترین آنها با کمک پلاک ثبتی می باشد. پلاک ثبتی یکی از شناسه هایی است که از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک برای ملک های مختلف صادر می شود و به مانند کد ملی افراد یکتا می باشد و هر کد یا شناسه برای یک فرد می باشد و به همین دلیل به راحتی می توان از طریق آن استعلام های لازم را گرفت.

در واقع پلاک ثبتی شماره ای است که از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک برای کلیه اراضی کشور صادر می شود. این شماره معمولا ترکیبی از چند کد است. در صورت داشتن اطلاعات کافی می توان از روی پلاک ثبتی موقعیت دقیق یک ملک را مشخص کرد. به همین دلیل این کد برای سامانه ها کاملا تعریف شده‌است و برای گرفتن‌استعلام ها به وسیله این کد نیاز به زمان زیادی نیست.

این کد معمولا به صورت های مختلفی در سندهای مالکیت درج می شود و به طور کلی از دو قسمت اصلی و فرعی تشکیل می شود. این دو قسمت به وسیله یک ممیز از هم جدا می شوند.گاهی در کنار این کد با  کلماتی مثل «مفروز» و «مجزی شده» مواجه می‌شویم. این کلمات به معنای جدا شده از بخش اصلی و یا جزء جزء شده از بخش اصلی معنی می دهند. در ادامه با نحوه استعلام سند ملک با استفاده از پلاک ثبتی آن بیشتر آشنا می شویم.

نحوه استعلام سند ملکی با استفاده از پلاک ثبتی

خرید و فروش خانه در اصفهان و هر نقطه دیگری از کشور بایستی با رعایت موارد قانونی و انجام استعلام های مورد نیاز انجام شود. برای استعلام سند ملک با استفاده از پلاک ثبتی بهترین راه حل ممکن سر زدن به سایت شهرداری آن منطقه است. خوشبختانه در سال های اخیر با هماهنگی که بین شهرداری ها و سازمان ثبت و اسناد کشور انجام شده‌است می‌توانید با مراجعه به این سایت ها اطلاعات کاملی از وضعیت ملک و همچنین مالکیت آن ها بدست آورد.

مطالعه این مقاله   چگونگی فک رهن سند خانه از بانک

برای مثال در سایت شهرداری استان تهران قسمتی برای پرداخت عوارض طراحی شده‌است. در این قسمت می توان با وارد کردن یک عدد 8 رقمی که در زیر پلاک شهرداری ملک قرار دارد، به وضعیت مالکیت آن پی برد. نکته مهمی که در این روش وجود دارد، ناقص بودن اطلاعات شهرداری ها در بعضی از شهرهای کشور است که مانع از استعلام درست می شود. برای انجام این گونه استعلام ها باید از روش های دیگری اقدام کرد.

البته در سال های اخیر همواره تلاش سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بدین گونه بوده است که بتواند با کمترین دغدغه امکان استعلام املاک را در اختیار افراد قرار دهد. همچنین می توان با مراجعه حضوری به دفاتر این سازمان در شهرهای مختلف کشور نیز برای استعلام یک ملک از طریق پلاک ثبتی اقدام نمود.

استعلام سند ملک
با استفاده از پلاک ثبتی استعلام سند ملکی انجام دهید.

نکات مهم درمورد استعلام سند ملک با کد ملی یا پلاک ثبتی

استعلام سند ملکی با استفاده از کد یا همان شناسه ملی و همچنین پلاک ثبتی اقداماتی هستند که می توان آن ها را به صورت آنلاین و حضوری انجام داد. نکته مهمی که در اینجا باید به آن توجه داشت این است که حتما استعلامات از طریق سایت سازمان اسناد و املاک کشور و یا از طریق سایت های شهرداری هر منطقه انجام شود.

برای مثال جهت خرید و فروش خانه در اصفهان بایستی استعلام های لازم را از سامانه سازمان اسناد و املاک کشور و یا از طریق سایت شهرداری اصفهان و یا شهرداری های تابعه این استان انجام دهند. اخیرا برخی شرکت ها در زمینه استعلام ملک و مشاور حقوقی املاک راه اندازی شده‌اند که این خدمات را به متقاضیان ارائه می دهند. در صورت نیاز برای مراجعه به این شرکت ها بایستی مراکز معتبر را انتخاب نمود.

ما در سامانه هوشمند املاک داران برای خرید و فروش قانونی و مطمئن انواع ملک در استان اصفهان فعالیت داریم و شما از سراسر کشور می توانید از این مجموعه خدمات مورد نیاز خود را دریافت نمایید.

یکی از خدماتی که مجموعه املاک داران به مشتریان خود ارائه می کند استعلام سند ملکی است. علاوه بر این خدماتی چون آکادمی برای مشاوران املاک، خرید و فروش زمین و خانه کلنگی در اصفهان، تهاتر، مشارکت در ساخت و غیره توسط مجموعه املاک داران ارائه می شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا